Usadil sa na Srí Lanke a v meste Mirissa rozbehol vlastný hotel. Slovák Roman Haluška podniká za hranicami v segmente cestovného ruchu, ktorý tvrdo zasiahla pandémia nového koronavírusu. Momentálne jeho biznis stagnuje okrem iného aj pre zákaz vychádzania, ktorý v tejto ázijskej krajine platí od 20. marca.
Ako to vyzerá v reálnom živote? Situácia sa má tak, že ak niekto na Srí Lanke vyjde bez povolenia na ulicu a prichytia ho policajti, odvedú ho na stanicu a následne uväznia, vysvetľuje otvorene Haluška. V krajine sa teda nesmie cestovať ani z okresu do okresu, a pokiaľ má niekto pozitívny test na koronavírus, putuje do Národného inštitútu pre infekčné ochorenia.
Slovenka v severnom Taliansku: Bojím sa, že Slováci sa nepoučia zo situácie u nás
V rámci bezpečnostných opatrení zakázala tamojšia vláda aj všetky prílety a transfery na medzinárodnom letisku v hlavnom meste Kolombo. Odlety sú podľa slov Halušku povolené iba pre turistov, ktorí sa ešte stále zdržiavajú na Srí Lanke. Čo sa týka informovanosti ohľadom ochorenia Covid-19, Slovák ju v tejto ázijskej krajine hodnotí ako dostatočnú. Hovorcovia jednotlivých ministerstiev či odborov, ktoré sú do riešenia krízy zapojené, informujú o každej zmene v televíznych vysielaniach.
Na Srí Lanke o rúška núdza nie je
Na otázku, či sú na Srí Lanke dostatočne chránení voči šíreniu nového koronavírusu, Haluška odpovedá jednoznačne a rázne: „Áno. Keď idem nakupovať, tak 90 percent ľudí nosí rúška. Domáci sa podľa mňa boja tohto ochorenia viac ako ľudia v Európe. Úprimne si myslím, že je vidieť viac turistov bez rúšok ako domácich.“ Tie sa dali zohnať v každej lekárni, podľa Slováka s tým v krajine nebol žiadny problém.
Roman Haluška si na Srí Lanke založil rodinu. Koronavírus ovplyvnil i jeho biznis. Foto: archív respondenta
Ďalšie obmedzenia sa i na Srí Lanke týkajú nákupov. Haluška uvádza, že na ne môže chodiť každý tretí deň. Ľudia sa snažia dodržiavať odstupy aj pred obchodmi s potravinami a do ich priestorov sa naraz dostane len obmedzené množstvo zákazníkov. „Srílančania sú majstrami v predbiehaní, ale v tejto situácii je pre mňa až nepochopiteľné, ako vedia rešpektovať pravidlá,“ vraví Slovák udivene.
Psychologička o dopadoch koronavírusu: Hýbu nami emócie, no zatiaľ som paniku nezachytila
Skôr, než ľudia vkročia do obchodov, musia absolvovať povinné meranie telesnej teploty. Pokiaľ prevyšuje hranicu 38 stupňov Celzia, dovnútra sa nedostanú a majú miesto ihneď opustiť. Na všetko podľa rozprávania Halušku dohliada srílanská polícia spolu s bezpečnostnými firmami konkrétnych supermarketov. Pred vstupom do priestorov ľuďom pracovníci navyše vydezinfikujú ruky a taktiež nákupný košík.
Srílančania sa teda k nariadeniam tamojšej vlády a reštrikciám, ktoré súvisia s ochorením Covid-19, stavajú na prekvapenie Slováka veľmi zodpovedne a disciplinovane. „Ako v každej inej krajine sa i tu nájdu prípady, v ktorých ľudia nedodržiavajú hlavne zákaz vychádzania. Takí sú už väčšinou v miestnej base,“ približuje otvorene.
Všetky zákazy sa vzťahujú i na turistov
V meste Matara, kde býva Haluška so svojou rodinou, sa život otočil o 180 stupňov. „Je to tuším druhé najväčšie mesto na južnom pobreží. Možno ho prirovnať k obrovskému úľu, ktorý je inokedy plný ľudí, áut a zvukov. Momentálne sa cítim ako niekde na samote,“ opisuje bližšie aktuálnu situáciu.
Na hlavnej ceste sa podľa neho ozývajú vo väčšine zásobovacie autá a donáškové služby. Keď sa ľudia snažia dovolať niekomu ďalšiemu, čísla sú obsadené, online objednávanie nefunguje a aj keď áno, tak objednávka často nedorazí. Výhodou je aspoň to, že sa za potraviny platí až po doručení, zamýšľa sa Haluška.
Pandémia koronavírusu nás napĺňa strachom. Psychológ radí, aby sme ho radšej nahradili nádejou
Okrem každodenného života sa nový koronavírus dotkol i Slovákovho podnikania. V meste Mirissa totižto prevádzkuje vlastný hotel Glamour Mirissa, ktorý musel zatvoriť. „Hostia, ktorých sme mali do 20. marca, odišli domov,“ hovorí. Ďalší záujemcovia zase museli svoje rezervácie zrušiť, pretože sa buď to nemajú šancu dostať do krajiny alebo musia priamo na Srí Lanke rešpektovať zákaz vychádzania. Ten platí bez rozdielu pre všetkých domácich obyvateľov a aj turistov.
Hotel je prázdny, turisti odleteli domov. Foto: archív respondenta
Haluška vysvetľuje, že cestovateľom zostali v momentálnej situácii iba dve možnosti. Predĺžiť si pobyt v aktuálnom ubytovacom zariadení alebo odísť na letisko a odletieť do svojej domácej krajiny. „Naši hostia sa báli, že by sa letisko mohlo zatvoriť úplne alebo že by sa zatvorili európske hranice. Preto zvolili druhú možnosť,“ upresňuje na nedávnom príklade.
Koronakríza ho zastihla mimo sezónu
A ako by to v priestoroch Haluškovho hotela vyzeralo za obyčajných a nie takýchto mimoriadnych okolností? Všetko by fungovalo normálne, pretože marec a apríl sú podľa neho v tejto lokalite ešte stále silné mesiace pre cestovný ruch. Myslí si, že zo siedmich izieb by mal päť alebo šesť plných. A taktiež by naďalej robil túry do rodinnej čajovej továrne, o ktoré bol postupne čoraz väčší záujem. „Človek mieni, vírus mení,“ konštatuje.
V biznise je momentálne cieľom Slováka prestáť obdobie koronavírusu a zákazu vychádzania. Od mája je na južnom pobreží Srí Lanky slabá sezóna, preto finančné straty nebudú také vysoké, ako by to bolo počas tej hlavnej. „Celkovo to beriem z druhej strany. Zdravie je najdôležitejšie a teda budem rád, keď sa v krajine dá všetko do poriadku,“ vraví a dopĺňa, že po zlepšení situácie chce začať postupne s marketingom na hlavnú sezónu.
Vo všeobecnosti Haluška predovšetkým dúfa v to, že sa ľudia po odznení pandémie nového koronavírusu nebudú obávať cestovania. Verí taktiež v silu a potenciál ázijskej krajiny, ktorú si vybral pre život. „Srí Lanka toho prežila dosť. Tsunami, povodne, zosuvy pôd, bombové útoky a teraz toto. Na druhej strane sa z toho vždy dostala silnejšia,“ opisuje.
A keďže sa aktuálne naplno nevenuje svojmu biznisu má Haluška čas na rodinu. So štvorročnou dcérou sa stará o záhradu, hrá na dvore, učí a sleduje filmy. „Úprimne, počas dvoch rokov, čo máme hotel a biznis s čajom, som videl možno tri filmy. Teraz to dobieham,“ hovorí pobavene. A spolu s manželkou Chirani sa zase naplno pustili do varenia, takže sa predbiehajú, kto z nich pripraví lepší chod.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]