7. decembra 2020

Napriek tomu, že britský ošetrovateľský startup Cera Care zaujal tamojšiu vládu aj médiá, iba málokto vie, že jeho prvé riadky kódu napísal slovenský softvérový inžinier Martin Očenáš. Ten je zároveň spoluzakladateľom tohto veľmi sľubného startupu, ktorý už od investorov vyzbieral 90 miliónov dolárov, pričom jeho hodnota od začiatku pandémie rastie.

Heslo „pomáhať starším“ nemusí pôsobiť ako lákadlo pre investorov, ale v prípade britského startupu Cera Care je opak pravdou. Naposledy si pripísal na účet 62 miliónov, ktoré do neho koncom februára zainvestovala skupina fondov na čele s Kairos HQ.

Mašina s koreňmi na Slovensku

Ďalšími investormi posledného investičného kola sú Yabeo, Guinness Asset Management a aj nemenovaný mnohomiliardový rodinný fond z New Yorku. Ide pritom o najvyššiu jednorazovú investíciu do firmy, ktorej spoluzakladateľmi sú Česi či Slováci. 

Presne tak, tento úspešný startup, ktorý pomocou umelej inteligencie zefektívňuje poskytovanie starostlivosti starým a chorým ľuďom, má korene aj v našich končinách.

Jeho spoluzakladateľmi sú Marek Sacha, spoluzakladateľ českej donáškovej služby Rohlik.cz, a Martin Očenáš, 32-ročný Slovák žijúci v Prahe, ktorý predtým pôsobil ako softvérový inžinier v Microsofte.

Reklama
Martin Očenáš (32) pracoval kedysi ako softvérový inžinier v Microsofte. Dnes je spoluzakladateľom mega úspešného britského startupu. Foto: Ondřej Pýcha pre Forbes

Na čele startupu je Ben Maruthappu, prvý britský lekár, ktorý sa dostal do amerického rebríčka Forbes 30 pod 30 a pravidelne sa umiestňuje v rebríčkoch najvplyvnejších osobností. Podobne skvelé umiestnenia má na konte aj Cera Care – hneď v začiatkoch ho zaradil magazín Wired startup medzi šesť najlepších zdravotníckych inovácií na svete.

Cera Care za prvý polrok tohto roka sprostredkovala dva milióny ošetrovateľských návštev, zhruba 20-tisíc denne. Pracuje pre ňu vyše 2-tisíc ľudí a má 30 pobočiek po celej Veľkej Británii. Pred sebou má veľkú budúcnosť. Napokon, starnutie obyvateľstva robí z poskytovania zdravotnej starostlivosti veľmi lukratívny biznis.

Do zákulisia spoločnosti nám dovolil nahliadnuť spoluzakladateľ Martin Očenáš, ktorý vytvoril celú technickú infraštruktúru, vrátane mobilnej aplikácie pre ošetrovateľov.

Pomoc na zavolanie

Kto všetko používa vašu aplikáciu?
Našimi klientmi sú starší obyvatelia, ktorí potrebujú najviac opatery. Nemusí ísť pritom len o zdravotnú starostlivosť, môžeme im zabezpečiť upratovanie, varenie, spoločnosť na prechádzkach, podávanie liekov, sprevádzanie na vyšetrenia a podobne. Sme schopní zabezpečiť akúkoľvek pomoc, ktorú klienti vyžadujú. Niekomu stačí výpomoc v domácnosti, kým ten, kto trpí demenciou alebo potrebuje paliatívnu starostlivosť, vyžaduje pomoc vo väčšom rozsahu. 

Nie je to tak trocha paradoxné, že klientmi vášho startupu sú najmä seniori, čiže skupina, ktorá mnoho z technológií novým technológiám adaptuje pomaly?
Naši koncoví užívatelia našu aplikáciu nepoužívajú, skôr ich deti, ktoré sú zhruba vo veku 50 – 60 rokov. Možno tam bola spočiatku nejaká bariéra, ale myslím, že sa nám ju podarilo zlomiť. Ľudia pochopili, že takto je to bezpečnejšie. Napokon, v telefóne vidia, kto sa stará o ich mamu a otca, majú záznam z toho, ako to prebieha a čo všetko sa za ten deň udialo. Môžu si vybrať z ponuky ošetrovateľov, pričom tí, ktorých už poznajú, chodia častejšie ako noví ľudia. Majú nás poruke a keď potrebujú, môžu korigovať opateru, doobjednať si ďalšie služby. 

Napríklad aké?
Môžu si vyžiadať úplne čokoľvek, napríklad v stredu by potrebovali pre svojho rodiča objednať obed a v piatok zas odvoz k lekárovi. Tak si to vypýtajú cez aplikáciu a my si to zaradíme do nášho plánu. Preto spolupracujeme s mnohými službami, ako je napríklad donášková služba Deliveroo alebo Uber. Naša najväčšia výhoda je v technológii, to nás ženie vpred. Ošetrovateľské spoločnosti, proti ktorým stojíme, historicky fungujú na papieri a všetko plánujú manuálne na nástenky, kým my sme do tohto sveta priniesli umelú inteligenciu. Sme efektívnejší, môžeme si dovoliť platiť našim ľuďom viac a ešte sme aj v zisku. To sa nedá povedať o drvivej väčšine ošetrovateľských služieb. 

Cera Care zabezpečuje zdravotnú starostlivosť pre seniorov po celej Veľkej Británii. Ošetrovatelia sú k dispozícii už do štyroch hodín od privolania. Ilustračné foto: Unsplash

Čo všetko ešte zabezpečuje vaša technológia?
Prehľadne plánuje zmeny našich zamestnancov, zabezpečuje komunikáciu a logistiku, umožňuje nám sledovať rôzne reporty a spätnú väzbu od klientov, aby sme vedeli, či robíme opateru dobre. Technológia riadi celý náš biznis od A po Z. 

Rast a rozmach

Nedávno ste odkúpili škótskeho poskytovateľa opatery Mears Care za takmer 34 miliónov eur. Čo vám táto akvizícia umožní?
Prakticky vďaka tomu už operujeme na celom území Veľkej Británie. Preberáme všetkých ich zamestnancov, to je zhruba tisíc ľudí. Je to pre nás obrovská vec, míľnik, po ktorom hádam nasleduje už len medzinárodná expanzia. Predtým však musíme integrovať naše procesy a technológiu, aby sme sa s Mears Care skutočne spojili v jedno. 

Pri pohľade na to, ako výrazne starne populácia v celej Európe to vyzerá, že zdravotná starostlivosť o seniorov sa stane jedným z najperspektívnejších odvetví v zdravotníctve. Je to tak?
Príležitosť je to obrovská – celosvetovo. Navyše, zdravotníctvo je stále veľmi archaické. Mnoho vecí môže fungovať lepšie, rýchlejšie a bezpečnejšie. Tam je obrovský priestor pre hráča, ako je Cera Care. Pritom snaha prejsť do online prostredia je približne rovnaká, ako pri e-shopoch. Ešte pred niekoľkými rokmi chodili ľudia do obchodu, keď chceli nové oblečenie, dnes si radšej stiahnu aplikáciu. Myslím, že podobná zmena čaká aj zdravotníctvo. Ľudia budú chcieť dostupné zdravotníctvo v telefóne. Také, že sa na pár kliknutí sa dostanú aspoň k základným úkonom, napríklad ku krvným testom. Dúfam, že nastane aj väčšia zmena myslenia.

Ako to myslíte?
Dnes je bežná prax, že ľudia sa držia nezdravého životného štýlu až dovtedy, kým neochorejú a neskončia v nemocnici. Pritom víziou nášho priemyslu je, že ľudia budú žiť zdravšie a budú si dávať na seba viac pozor. Nebudeme už toľko potrebovať nemocnice. Ak sa už niečo deje, tak ma na to vopred upozorní moja aplikácia v telefóne alebo smarthodinky. 

Niečomu podobnému sa už čiastočne venujete pomocou vašej prediktívnej technológie, nie?
Dlhodobo máme vo vývoji monitorovaciu platformu SmartCare, ktorá môže ošetrovateľov upozorniť na to, že sa niečo deje. Napríklad, keď z reportu vyplývajú nejaké vzorce, ktoré naznačujú zhoršenie zdravotného stavu nášho klienta. Potom samozrejme nastúpi opatrovateľ, ktorý má zdravotnícke vzdelanie, a sám vyhodnotí, či je to vážne. Alebo napríklad to môže byť aj prirodzená reakcia organizmu na novú medikáciu alebo na zmenu prostredia. Namiesto toho, aby sme riešili problémy, im chceme predchádzať. Nechcem tvrdiť, že vieme pomocou strojového učenia vyriešiť všetko, ale určite to pomáha zlepšovať zdravotnú starostlivosť.

Celý rozhovor s Martinom Očenášom si môžete prečítať v decembrovom čísle Forbesu. Kúpiť si ho môžete tu

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?