22. januára 2020

Do Argentíny ho dostala láska a v tom čase ešte ani netušil, že o pár rokov neskôr bude hviezdou tamojšej televíznej šou. Slovák Jakub Šanko začínal s kulinárskym umením vo svojom byte, dnes sa vďaka nemu stali v jeho okolí hitom slovenské halušky aj lečo. 

Tri roky študoval ekonómiu, potom zasa právo. Zo Slovenska odišiel do Česka, no stále nemal pocit, že je to ono. Život Jakuba Šanka, vďaka ktorému poznajú v Argentíne či už halušky, alebo langoše, sa obrátil naruby pred piatimi rokmi. Ako sám hovorí, jeho príbeh by pokojne mohol byť námetom na celovečerný film. Napriek tomu, že sa Jakub v minulosti nikdy nevidel ako kuchár, zabodoval aj v juhoamerickej televíznej šou, kde prepašoval podtatranské špeciality. 

Kuchár Pyco: Presunul som sa na internet,
aby som si oddýchol od televíznej tvorby

Na novú životnú cestu sa Jakub vybral, keď v roku 2015 spoznal v Prahe už terajšieho manžela Mariana. Ten bol v tom čase u našich východných susedov na služobnej ceste a musel sa vrátiť do Buenos Aires. Dvojica zostala v kontakte a nakoniec prišla otázka, čo bude ďalej.

Ako dodáva Jakub, pre oboch bolo ťažké opustiť priateľov či krajinu, no pre naše zákony a možnosti pre páry rovnakého pohlavia bolo jedinou možnosťou, aby sa za oceán presťahoval Jakub. „Argentína je v týchto veciach veľmi pokroková. Hneď po pár dňoch som aj bez potreby sobáša dostal ako jeho partner povolenie na pobyt, prácu a zdravotnú starostlivosť,“ hovorí pre Forbes.

Večera u seba doma

Cesta k popularizácii langošov v Južnej Amerike sa nezačala automaticky. Jakub vystriedal dve práce, kým sa zrodila myšlienka na vlastný reštauračný koncept. „Kamarát mi povedal o jednej webovej stránke, ktorá propaguje eventy v dome kuchára, kde sa podávajú niekoľkochodové menu vo forme zážitkovej večere,“ opisuje Jakub úplné začiatky svojho biznisu. Keďže vždy rád varil pre svojich priateľov, bez váhania sa pustil do podobného konceptu. Netrvalo dlho a každý víkend mal byt plný zákazníkov, ktorí boli zvedaví na slovenskú, taliansku a francúzsku kuchyňu.  

Slovák Jaku Šanko pri spečatení partnerstva so svojím už manželom Marianom.
Jakub so svojím manželom Marianom. Foto: archív Jakuba Šanka

Neskôr prišla ponuka kúpiť piváreň a ja som v tom našiel spôsob, ako z pivárne urobiť slovenskú reštauráciu a môj vlastný svet, kde sa môžem venovať tomu, čo mám tak rád,“ dodáva. Tu však nastali mierne problémy. V čase, keď sa s manželom stali majiteľmi priestorov, tam zvyknutí zákazníci stále chceli chodiť za lacným pivom a obstojnou kuchyňou.

Najnápaditejšie reštaurácie na Slovensku.
Šéfkuchár Jozef Breza dáva svojich 7 tipov

S týmto konceptom Jakub nesúhlasil a do reštaurácie chcel priniesť kvalitné ingrediencie, z ktorých bol zvyknutý variť, čo si vyžadovalo zdvihnúť ceny. „Mám rád poctivé jedlá aj pivo… to si snáď ani nemusíme hovoriť,“ hovorí so žartom. Aby sa vyhli komplikáciám, zmena konceptu musela prísť postupne. Podľa Jakubových výpočtov prešlo deväť mesiacov, kým v reštaurácii, ktorá ešte stále nesie názov Berna – čo sa má onedlho zmeniť – vymenili menu a tým aj klientelu.

Okrem klasických špecialít ako rizoto či hovädzia sviečková na grile si fanúšikov získal napríklad slovenským burgrom. Ten je zložený z grilovaného mäsa, na ktorom sa nachádza zemiakovo-rascová placka a naše lečo. Uchytili sa aj slovenské halušky, avšak tu nastal problém pri dovoze bryndze, ktorý je podľa Jakuba úplne nemožný. Preto ich pripravuje so syrovou zmesou, ktorá im má dodať typickú chuť.

„Samozrejme, ponúkame aj strapačky s kyslou kapustou. Tú robím poctivú domácu podľa maminho receptu. Len súdok sme si museli kúpiť v New Yorku, pretože v Argentíne taký nikde nepredávajú,“ vysvetľuje so smiechom. Miestnym hitom sa vďaka nemu stal aj langoš, naše fašírky či vyprážaný syr. 

Televízna hviezda Jakub Šanko

Nie sú to len slovenské jedlá, čo zákazníkov láka do reštaurácie Berna. Jakub Šanko bol minulý rok finalistom v argentínskej kuchárskej šou El Gran Premio de la Cocina. „Keď som do súťaže nastúpil, modlil som sa, aby som nevypadol ako prvý. Preto som začal študovať,“ hovorí. Toto úsilie ho vystrelilo až na druhé miesto v celej súťaži a Slovák Jakub spôsobil medzi Argentínčanmi doslova ošiaľ. Dokazuje to aj fakt, že slovo Jakub sa v čase vysielania finále dostalo v krajine na sociálnej sieti Twitter do sekcie „trending“.

Slovák Jakub Šanka so svojím tímom v argentínskej súťaži El gran precio de la cocina.
Jakub s kolegami v televíznej kuchárskej show. Foto: archív Jakuba Šanka

Na tejto popularite sa dnes snaží budovať svoju kariéru. Preto prijíma pozvania do televíznych relácií, na svojom profile na Instagrame či Youtube neprestajne publikuje vlastné videorecepty. Čerešničkou na torte, ktorá len posilnila jeho viditeľnosť za oceánom, je koncept spievajúcich kuchárov. Aj keď sa vznik idey datuje ešte do čias, keď chodili zákazníci k Jakubovi domov, prezývka zostala dodnes. „Keďže mám veľmi rád hudbu a rád spievam, rozhodol som sa to spojiť a naservírovať ľuďom zážitok viacerými zmyslami,“ opisuje. Mikrofón do ruky vezme i dnes vo svojej reštaurácii, aj keď už čím ďalej, tým viac prenecháva pódium iným umelcom. 

Svoje skúsenosti, jedlo a vlastný život v zahraničí by rád priblížil aj Slovákom. Aj preto sa plánuje v máji, po troch rokoch, vrátiť na čas do rodnej krajiny. Z jeho odpovedí je však cítiť skepsu. Napriek tomu, že hovorí, že by bolo krásne vrátiť sa domov medzi rodinu a priateľov, ktorí mu chýbajú, na druhej strane sa obáva, že by sa musel vzdať inej polovice svojho života. „Asi by som musel zabudnúť, že doma by som mohol niekedy spokojne s mojím manželom vychovávať naše dieťa,“ vysvetľuje s tým, že sa zrejme bude skôr sústrediť na svoje sociálne siete a videá, v ktorých Argentínčanom predstavuje krásy slovenskej kuchyne. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk