31. mája 2019

Najľahší potápačský prístroj na svete AirBuddy, ktorý zaujal aj zahraničné médiá, je výtvorom partie nadšených potápačov – Slovákov –  žijúcich v Austrálii. Na jeho čele je Ján Kadlec spolu s bratom Jurajom a manželkou Luciou Kadlec. Počas posledných dvoch rokov vyzbierali od ľudí 725-tisíc austrálskych dolárov (450-tisíc eur) na crowdfundingových portáloch Kickstarter a Indiegogo. Pritom iba nedávno začali rozosielať zákazníkom prvé kusy ich potápačského prístroja.

USA, Nórsko aj Izrael

Celkom majú 333 predobjednávok, pričom ďalších vyše 350 ľudí ich finančne podporilo v kampaniach na portáloch Kickstarter (ktorý zaradil ich kampaň medzi tie najúspešnejšie vôbec) a Indiegogo.

Na týchto sieťach pritom vyzbierali dovedna 450-tisíc eur. „Táto suma sa investovala do spustenia výroby, napríklad na nákup strojov alebo vstrekolisových foriem, ktoré sa používajú na výrobu AirBuddy, aj na pokrytie objednaných kusov,“ ozrejmuje Lucia Kadlec, ktorá má v spoločnosti na starosti marketing.

Ján Kadlec, spoluzakladateľ a CEO austrálskej firmy partie Slovákov, ktorí vytvorili najľahší potápačský prístroj na svete AirBuddy. Foto: AirBuddy (archív)

Potápačský prístroj, ktorý neváži viac ako 9,5 kilogramu, si objednali prevažne ľudia z USA, Kanady, Austrálie, Nového Zélandu či Európy, no niekoľko objednávok posielajú Slováci aj do Južnej Kórey, Izraela, Japonska, Hongkongu, Spojených Arabských Emirátov, Kataru, Bahrajnu, Mexika či do Portorika.

„Prekvapil nás veľký záujem v severnej Európe, najmä v Nórsku, ale aj v Anglicku, Švajčiarsku a Nemecku,“ dodáva Lucia Kadlec.

Do konca mája doručili okolo 100 kusov prístrojov, pričom predpokladajú, že v najbližších týždňoch toto číslo ešte výrazne zvýšia. „Každý týždeň posielame 20 – 30 kusov,“ skonštatuje.

Na začiatku musíte byť nekonečný optimista.
Toto radia top slovenské startupistky

Pritom každý kus musí prejsť rôznymi bezpečnostnými testami, ktoré trvajú takmer dve hodiny a pre každý je vytvorený aj samostatný výstupný test report, dodala.

Hľadači pokladov a youtuberi

Kto si takýto pristroj zadováži? Najčastejšie sú to majitelia súkromných jácht a plachetníc, ktorí trávia dlhé mesiace na mori a AirBuddy je pre nich spestrením plavieb, prípadne ho používajú pri rybolove či na čistenie alebo údržbu lodí.

No nájdu sa aj kuriózne prípady. „Napríklad hľadači pokladov, podmorskí fotografi či youtuberi, ktorí chcú s prístrojom natáčať podmorské videá,“ prezradí Lucia Kadlec a dodáva, že tiež si ich čoraz častejšie kupujú aktivisti na čistenie jazier, riek a oceánov.

Pred dvoma rokmi sme priniesli prvý rozhovor s touto partiou Slovákov. No od toho momentu nielenže takmer zdvojnásobili sumu vyzbieranú cez crowdfunding, ale vylepšili aj funkcionalitu prístroja.

Ján Kadlec počas výroby prvého prototypu. Medzičasom sa posunuli k vylepšenej verzii prístroja, ktorú rozposielajú zákazníkom do celého sveta. Foto: AirBuddy (archív)

Najväčšími zmenami sú napríklad zväčšenie objemu zásobníka vzduchu asi o jeden liter, čo zároveň umožní aj vyššiu stabilitu prístroja na hladine, priame prepojenie potápačskej hadice do plaváka, čo umožní potápačovi lepšie dýchanie, ale aj eliminuje hluk kompresora, lepšie prepojenie vzduchových spojok s poistkou či kompletne prepracovaná digitálna riadiaca jednotka s novými funkciami. Práve to má zvýšiť potápačovu bezpečnosť.

Zmeny sa odrazia aj na cene výrobku, ktorá sa zatiaľ pohybuje okolo 1285 eur, i keď cena predobjednávok zostane nezmenená.

Čo spôsobilo zdržania

Startupisti pôvodne plánovali začať s dodávkami prístroja už pred rokom, no zdržali sa, najmä kvôli dodávateľom. V prvom rade nebolo jednoduché zladiť dodávateľov z celého sveta, keďže AirBuddy sa skladá z približne 180 komponentov od rôznych výrobcov.

„Navyše sme vždy razili politiku kvality, a preto sa stalo, že sme množstvo vecí poslali späť dodávateľom s našimi pripomienkami až do momentu, kým sme boli stopercentne spokojní,“ povedal zakladateľ a dizajnér prístroja Ján Kadlec.

Na otázku, či im čakanie nedali pocítiť zákazníci, odvetil, že vôbec. „Nepočítali sme s tým, že sa omeškáme o viac ako 10 mesiacov, ale ľudia nás podporovali a radšej si počkali, kým bude produkt kvalitný,“ dodal.

Prístroj poputuje aj hľadačom pokladov. Foto: AirBuddy (archív)

Kadlec má aj jednu radu pre začínajúcich podnikateľov, ktorým sa môže stať to isté: komunikácia so zákazníkom je na prvom mieste. „Vždy je lepšie vedieť, čo sa deje, aj keď to nie sú dobré správy, ako nevedieť nič. My sme sa snažili posielať zákazníkom update plný noviniek každé 3 – 4 týždne,“ dodal Ján Kadlec.

Tiež je dôležité poskytnúť nejakú formu kompenzácie – v ich prípade to bolo už spomenuté zaslanie vylepšenej verzie prístroja za cenu pôvodného.

Nové peniaze a ďalšie plány

Slovenskému tímu sa podarilo za posledné dva roky rozšíriť sa zo štyroch na sedem ľudí a tiež získať aj dvoch nových privátnych investorov, ktorí sa stali minoritnými akcionármi spoločnosti. Aké sú ich ďalšie plány? Po tom, ako doručia všetky predobjednané kusy chcú otvoriť e-shop a spustiť sériovú výrobu, zakončí Lucia Kadlec.

Hlavné foto: AirBuddy (archív)