16. mája 2019

Nie je ľahké budovať vlastný startup, ktorý prináša inovácie do tradičných odvetví. Rovnako nie je jednoduché ani stáť za kormidlom veľkých zahraničných startupov, ktoré hľadajú miliónové investície a ponúkajú vzrušujúcu jazdu plnú prekvapení. Máte chuť pridať sa k nim alebo rovno začať budovať vlastný startup? Toto vám radia top slovenské startupistky, ktoré majú skúseností na rozdávanie. Celý rebríček slovenských top startupistiek nájdete tu. 

Andrea Žitná, Chief Revenue Officer startupu Elvie

Veci sa neustále menia a často i kazia v rýchlo rastúcich startupoch. Buď si tú (často chaotickú) atmosféru zamilujete, alebo vám vôbec nebude sedieť. Čím skôr v tom budete mať jasno, tým lepšie! V začiatkoch buďte nekonečný optimista, inak vás pochybnosti zastavia skôr, než sa rozbehnete.

andrea žitná elvie
Andrea Žitná je šéfkou finančného rastu londýnskeho femtech startupu Elvie, ktorý iba nedávno uzatvoril investičné kolo Series B. Foto: Andrea Žitná (archív)

 

Lucia Kubinská, produktová dizajnérka Algolia

Nápad je len začiatok a za ten vám nikto nezaplatí – podstatné je, ako ho zrealizujete. Spätne vidím, že nášmu produktu (Kubinská je aj spoluzakladateľkou slovensko-francúzskeho startupu InHiro, pozn. red.) od začiatku chýbal niekto na sales. Ja ani môj spoločník sme na predaj nemali talent. Mysleli sme si, že všetko utiahneme online marketingom. (úsmev)

lucia kubinska algolia
Niekdajšia spoluzakladateľka a UX dizajnérka slovenského HR startupu InHiro zakotvila vo francúzskom vyhľadávači Algolia, ktorý mesačne sprostredkuje okolo 40 miliárd vyhľadávaní na weboch, ako sú National Geographic, Twitch, Coursera alebo Lacoste. Foto: Lucia Kubinská (archív)

 

Mária Virčíková, spoluzakladateľka a šéfka inovácií Matsuko

Viackrát som sa popálila, čo sa týka ľudí. Takže najdôležitejšia rada prameniaca z mojich skúseností by bola: obklopte sa správnymi ľuďmi. Precízne si vyberte spoluzakladateľov firmy, kolegov do tímu, investorov, mentorov a, ak sa dá, aj kľučových zákazníkov. Ideálne je, keď niekomu môžete dôverovať, posúva vás ten človek ďalej, dopĺňate sa, tešíte sa zo spolupráce a ste takpovediac jedna krvná skupina.

Druhú radu mám z programu Lean In od Sheryl Sandberg. Namiesto prílišného zaoberania sa svojimi slabými stránkami, identifikujte svoje silné stránky a posilnite tie. Ak dievčatá a ženy o svojom vlastnom podnikaní uvažujú, určite to treba vyskúšať a nečakať na lepšiu chvíľu, lebo nemusí prísť nikdy.

Mária Virčíková je Chief Innovation Officer košického startupu Matsuko, ktorý vyvíja Skype budúcnosti. Má niekoľko platiacich klientov, medzi nimi jedno z najväčších herných štúdií sveta Ubisoft. Foto: Ivan Fleischer pre Forbes

 

Soňa Pohlová, spoluzakladateľka Ecocapsule

Ak má niekto problém s tým, že jedná so ženou, je to jeho problém, nie môj. Všetky ďalšie úvahy vyplývajúce z týchto situácií často nevedú k ničomu prínosnému a odvádzajú pozornosť od dôležitých vecí na ceste k úspechu.

Soňu Pohlovú, spoluzakladateľku architektonického štúdia, ktoré stojí za zrodom Ecocapsule, zaradil pred troma rokmi americký Forbes medzi top 100 najúspešnejších podnikateliek – inovátoriek v Európe. Foto: Soňa Pohlová (archív)

 

Andrea Zahurancová, spoluzakladateľka eyerim

Nenechajte sa odradiť neúspechmi, zlyhaniami a ťažkými chvíľami – tých bude naozaj mnoho, určite viac, ako pozitívnych udalostí. No keď príde úspech, prijmite ho s pokorou a nohami zostaňte pevne na zemi.

Andrea Zahurancová v kancelárii najrýchlejšie rastúceho európskeho e-shopu s optikou eyerim, ktorý sa aktuálne chystá na spustenie vlastnej eyewear kolekcie. Predstaviť by ju mali v lete. Foto: Miro Nôta pre Forbes

 

Jana Escher, spoluzakladateľka a COO Boataround

Nebojte sa pustiť sa do vlastného projektu, rozprávajte sa s ľuďmi okolo seba a budujte si kontakty. Na Slovensku pôsobí viacero hubov, skupín a projektov, ktoré ponúkajú biznis koučing či rôzne programy a akcelerátory pre startupy, ktoré môžete osloviť.

Nebojte sa pýtať, získať feedback k vášmu projektu a testujte, merajte a opäť testujte. Nastavte si rozumné očakávania a merateľné ciele a míľniky, ktoré je možné sledovať, konzultovať i kontrolovať. No a napokon – udržte správny fokus. Dobrých nápadov môže byť veľa, ale pre úspech je potrebná ich každodenná exekutíva a vyhodnotenie.

Jana Escher, co-founderka a prevádzková riaditeľka online platformy na prenájom lodí Boataround, na vlaňajšom podujatí Forbes Top ženy v biznise. Foto: Marek Mucha pre Forbes

 

Katarína Kamendyová, Chief Engineer Interior Systems AeroMobil

Pre mňa je veľmi dôležitý fakt, že práca, ktorú robím, nie je monotónna a stretávam sa s ľuďmi z iných odvetví, ktorí ma posúvajú ďalej a učia ma nové poznatky. Určite by som odporučila všetkým ženám, aby sa nevzdávali a išli za svojimi snami. Veď v živote trávime podstatnú časť v práci. A venovať čas niečomu, čo nás baví, napĺňa a uspokojuje, je najlepšie strávený čas.

Katarína Kamendyová má skúsenosti z automotive, pracovala na projektoch Jaguar Land Rover vo Veľkej Británii, no napokon zakotvila ako hlavná inžinierka lietajúceho auta zo Slovenska – Aeromobilu. Foto: archív Forbes
Hlavné foto: Forbes koláž

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk