23. augusta 2019

Vzdelávanie je hlavný predpoklad rozvoja a stability krajiny. Týmito slovami uvádzajú Slováci zo spoločnosti Elvosolar svoj projekt, ktorý pred niekoľkými rokmi spustili v Afganistane. Firma sa zaoberá optimalizáciou spotreby elektrickej energie a jej výrobou z obnoviteľných zdrojov. Nuž a v krajine, kde časté výpadky energie tvoria súčasť každodenného života desiatok tisícov ľudí, sa vzdelanie v energetike môže zísť. 

Elvosolar  v roku 2017 zriadil spoločne s humanitárnou pomocou Slovak Aid v Afganistane školiace stredisko pre obnoviteľné energie.  V ňom poskytuje miestnym technikom odborné znalosti a slovenské know-how.

Aké náročné je postaviť podobné stredisko v krajine s nízkou úrovňou odbornosti a kvality práce a či je tam solárna energia trendom najbližších rokov, pre Forbes porozprával Radovan Ančic, obchodný riaditeľ spoločnosti, ktorý za vedenie projektu zodpovedal.

Umelá inteligencia čoskoro zmení sociálne médiá. Akým spôsobom sa to však stane?

Ideme do Afganistanu

Projekt školiaceho strediska nebol výstrelom do tmy, práve naopak. Bol založený na svedomitej príprave. Prieskum a štúdie jednoznačne potvrdili, že aj napriek obrovskému dopytu po elektrickej energii a možnosti využívania slnečného žiarenia až 300 dní v roku, chýba v Afganistane (okrem kvalitného materiálu a produktov) odborná vybavenosť zamestnancov.

“Spoločne s jedným Afgancom žijúcim na Slovensku, s ktorým sme riešili aj projekt spracovania plastov procesom pyrolýzy na energie nazvaný “Waste to Energy”, sme napísali projekt rozvoja obnoviteľných zdrojov a získali grant, na ktorom sme sa ako firma finančne podieľali dvadsiatimi percentami a samozrejme ľudským kapitálom,” vysvetľuje Ančic, ktorý o podobnom stredisku v Afganistane už vedel. Postavili ho vďaka humanitárnej pomoci  z Ameriky, jeho životnosť však, zrejme kvôli zanedbanej starostlivosti, nebola dlhá. Aj preto sa Ančic svojim zamestnancom snažil vysvetliť, že v tomto prípade nejde len o to niečo postaviť, ale o dlhodobý efekt, ktorý školiace stredisko bude na budúcnosť energetiky v Afganistane mať.

Jeho softvér predpovedá šancu vyhrať súd. Porazil aj top britských právnikov

Náklady projektu sa napokon vyšplhali na skoro 250-tisíc eur. Podľa Ančica to bola celkom výzva.

“Museli sme urobiť neskutočné množstvo práce. Okrem spísania všetkých povinných náležitostí nás čakala príprava osnov a prezentácií v angličtine, ktoré si dvaja odborne vybraní technici – jeden elektroinžinier a druhý asistent profesora Technickej univerzity v Kábule, ktorá stredisku poskytla svoje priestory – mali v rámci školenia osvojiť,” dodáva obchodný riaditeľ. Konečným cieľom projektu bolo zaškolenie prvých dvadsiatich mladých Afgancov v oblasti využívania solárnej energie tak, aby solárne systémy vedeli navrhovať, montovať a aj servisovať.

“Treba si uvedomiť, že nestačí len prepojiť panely s káblami. Pri solárnej energii je dôležité veciam rozumieť, byť schopný ich sfunkčniť a dlhodobo prevádzkovať,” prízvukuje Ančic.

Plánom školiaceho strediska bolo zaučenie prvých dvadsiatich afganských inžinierov. Foto: Radovan Ančic

Postupný prechod k obnoviteľným zdrojom

Financovanie projektu končí síce oficiálne v septembri tohto roku, no školenia budú pokračovať. Afganistan si totiž podľa Radoslava Ančica uvedomuje, že obnoviteľné zdroje sú budúcnosťou krajiny.

“Práve teraz tamojšia vláda vypísala päťročný program na dotáciu takýchto riešení. Rozhodli sa tak aj preto, že až 70 % energie sa do tejto krajiny dováža, čomu by riadenie štátu chcelo postupne zamedziť. Na pokrytie hlavných miest je však nevyhnutné vybudovať minimálne 2000 MW energie solárnou cestou,” vysvetľuje obchodný riaditeľ.

Projekty ako ten od Elvosolaru preto dostávajú v miestnych podmienkach zelenú. Okrem školiaceho strediska na Technickej univerzite vybudovala firma solárny ohrev vody, konkrétne do priestorov jej kuchyne a posilňovne. “Ľudia si bežne teplú vodu zohrievali a hromadili vo veľkých pozinkovaných sudoch na strechách, ktoré sa im cez deň zohriali a voda, čo neminuli, cez noc opäť ochladla. Išlo o lacné, ale neefektívne riešenie,” opisuje situáciu Ančic.

Školiace stredisko slávnostne otvorili a stihli vyškoliť už prvých dvadsať inžinierov. Foto: Archív Radovana Ančica

Obrovský záujem o vzdelanie

Význam obnoviteľných zdrojov energie si uvedomujú aj mladí a záujem o technické vzdelanie v Afganistane stúpa. Vzdelávať sa však chcú aj skúsení technici zapojení do projektu, a to nielen doma, ale aj občasnými návštevami Slovenska.

Počas tohto leta sem zavítali na tri týždne a ich cesta mala jasný cieľ. Dozvedieť sa o ďalšom projekte Elvosolaru. Tentokrát však projekt firma zastrešuje len po technickej stránke a všetko ostatné zostáva na pleciach Slovenskej technickej univerzity, ktorá spoločne s humanitárnou pomocou odštartuje výstavbu rovnakého školiaceho strediska, no v tomto prípade v provincii Ghazní.

Počas školení podľa Radovana Ančica (druhý zprava) navštívili Afganci aj Slovensko. Foto: Archív Radovana Ančica

Na Slovensko prišli preto, aby si všetky potrebné úkony a vedomosti zopakovali. Je dôležité ich ovládať, pretože ak nastane problém pri inštalovaní fotovoltickej elektrárne už na mieste, na diaľku je veľmi ťažké niečo urobiť,” dodáva na záver Radovan, ktorého dosiahnutý úspech a zanietenie Afgancov nesmierne teší.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk