8. septembra 2020

Množstvo starších prieskumov hovorí o tom, že Slováci vo všeobecnosti považujú sporenie za dôležité. Štatistiky však napriek tomu ukazujú, že to nerobíme úplne správne. Analýza investičnej spoločnosti Across Private Investments opisuje tri dôvody, pre ktoré Slováci zhodnocujú svoje peniaze čoraz menej.

1. Peniaze držíme v bankách

Podľa dát investičnej spoločnosti majú Slováci uložených v bankách takmer 40 miliárd dolárov. Od roku 2016 bolo priemerné zhodnotenie úspor len na úrovni 1,5 %. Pri inflácii 8,6 % je tak „bankovanie“ najväčším ničiteľom našich peňazí. Pre takéhoto bankového sporiteľa to teda znamená, že jeho peniaze na bežnom účte strácajú kúpyschopnosť.

Tento rok nebude pre sporivých.
Peniaze skúste radšej investovať

Je však potrebné upozorniť, že to neznamená, že by človek nemal mať k dispozícii žiadne úspory a investovať všetko, čo zarobí. Podľa zaužívaného pravidla by mal mať človek k dispozícii ako rezervu šesť mesačných príjmov ako prvú pomoc“. 

Napriek tomu, že Slováci radi držia peniaze v bankách, naše aktíva dosahujú približne 20-tisíc dolárov na osobu, čo je len 60 % finančných aktív priemerného Čecha.

Reklama

2. Investujeme do nevýhodných produktov

Podľa Maroša Ďurika, CEO investičnej spoločnosti, nezarobil bežný slovenský fondový investor za posledné štyri roky ani na infláciu. Hrubá výkonnosť podielových fondov síce dosiahla približne 12 %, no takmer polovica výnosu išla správcom. Navyše sa investori musia so svojím výnosom podeliť aj so štátom, keďže ho musia zdaniť. Preto je podľa Ďurika logické, že za jednu z najatraktívnejších investícií považujú Slováci stále nehnuteľnosti.

Slováci majú mesačne na sporiacich účtoch
v priemere o 111 eur viac, mnohí však sporiť nedokážu

Analytici vidia najväčšie príležitosti do konca tohto roka v investíciách do veľkých technologických firiem, podhodnotených sektorov, potenciál vidia aj v krajinách s rozvíjajúcou sa ekonomikou. Na druhej strane radia odklon od firiem s tradičným hodnotovým nastavením a od dividendových titulov.

3. Nesprávne alokujeme svoje aktíva

O portfóliu drahých a nevýkonných akciových podielových fondov hovorí Ďurik ako o štvorvalcovom motore, z ktorého fungujú iba dva – čiže máme vysokú spotrebu a nízky výkon. Podľa neho nemajú investori u nás však inú možnosť, len pre nízke úrokové sadzby alokovať do akcií viac peňazí.

Investorom preto radí prehodnotiť objem investícií v dlhopisoch a zvážiť zriadenie alternatívnych investícií.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?