29. mája 2019

Buďme na chvíľu úprimní. Mnohí dnes žijeme vo svete prebytku, v ktorom je lepšie mať všetkého viac. Na taniere si nakladáme ďalšie jedlo, aj keď sme už sýti, skrine máme plné tričiek, ktoré si už nikdy neoblečieme, a staráme sa o to, aby sme vlastnili aspoň 20 hrnčekov (viem, viem, každý z nich má svoj špecifický účel). 

Často uplatňujeme princíp „viac je viac“ i v našom profesionálnom živote. Skoré príchody do práce ešte za svitania, odchody vtedy, keď už nedokážeme udržať otvorené oči, sú často znakmi skutočne skvelých zamestnancov.

Mám pre vás ale „novinku“. Tento typ životného štýlu nie je nevyhnutný pre úspech, rast alebo spokojnosť v pracovnej oblasti. V skutočnosti vám môže ublížiť. Obľúbencom svojho manažéra môžete byť i v prípade, že z nadčasov nerobíte svoj každodenný zvyk. Platí to však len za predpokladu, že keď sa nachádzate v kancelárii, tak odvádzate skvelú prácu, dokončujete všetko, čo vám bolo pridelené, a včas to odovzdávate.

Home office nie je zamestnaneckým benefitom. Práve naopak

Ste teda pripravení odchádzať z práce ešte pred časom večere? Odporúčam sa sústrediť na tieto tri kroky:

1. Zaujímajte sa a dávajte pozor.

Na každý jeden míting som nosievala notebook. Celý čas som odpovedala na emaily, prehliadala náhodné webové stránky a písala si s priateľmi. Až teraz, keď pracujem v kancelárii, kde sa niečo takéto obyčajne nerobí, si uvedomujem, aké je to vlastne nepríjemné. Pokiaľ teda máte oči neustále prilepené na obrazovke, tak tým signalizujete, že vás nezaujíma nielen vaša práca, ale nezáleží vám ani na kolegoch (dokonca i vtedy, keď to nie je pravda).

Jediná otázka na pohovore odhalí, či bude zamestnanec dochvíľny

Namiesto toho radšej buďte počas všetkých mítingov alebo ďalších konverzácií prítomní a dávajte pozor. Klaďte otázky, poskytujte užitočnú spätnú väzbu a najmä počúvajte. A to isté platí aj v prípade externých zamestnancov. Ak pracujete z domu, tak to neznamená, že sa vás komunikácia netýka. Pravdepodobne sa budete musieť viac snažiť, no ak vďaka tomu vy a ostatní ľudia budete informovaní, tak to stojí za to.

2. Naučte sa, kedy povedať „áno“ a kedy „nie“.

Ponúknite kolegovi svoju pomoc alebo sa dobrovoľne prihláste, že sa ujmete vedenia nového projektu. Medzi neoceniteľné vlastnosti dobrého zamestnanca totiž patrí aj schopnosť predvídať potreby ostatných a ponúknuť svoje služby skôr, než vás o to niekto požiada.

Týmto spôsobom ukážete, že ste podnikavý a priebojný človek, tímový hráč a tiež niekto, kto sa chce učiť a rásť. Pre nadriadeného je veľké plus, ak ho zamestnanci neustále nemučia slovami: „To nie je moja práca.“

V žiadnom prípade to však neznamená, že by ste mali byť človekom, ktorý stále a na všetko hovorí „áno“. Je tiež dôležité vedieť, kedy a ako odmietnuť žiadosť o pomoc alebo nové úlohy. Ak si na svoje plecia naložíte viac, ako dokážete uniesť, tak vás to premôže.

Dokonca to môže spôsobiť, že vaša práca bude chatrná alebo nebudete vôbec stíhať termíny. Kľúčom je poznať nielen to, koľko toho zvládnete, ale tiež koľko úloh dokážete splniť kvalitne. Takže ak sa nachádzate v bode, v ktorom máte pocit, že by sa váš pracovný výkon zhoršil, tak povedzte „nie“.

3. Pravidelne sa stretávajte a rozprávajte so šéfom.

Na každej jednej pracovnej pozícii som sa pravidelne stretávala s manažérom. A nemám problém priznať, že nie vždy to bolo užitočné. Niekedy to bolo aj preto, že môj vedúci stretnutie zrušil, inokedy som zase sama chcela, aby sa čo najskôr skončilo, takže som toho veľa nenahovorila.

A to bola chyba. Stretnutie s manažérom tvárou v tvár a osamote je dôležité. Je to váš čas na to, aby ste ho informovali o svojom pokroku, požiadali o pomoc, prediskutovali kariérne ciele a lepšie sa spoznali.

Pokiaľ beriete tieto stretnutia vážne, tak tým svojho šéfa ubezpečíte, že v skutočnosti robíte to, čo by ste mali robiť, a tiež signalizujete, že vám na tom jednoducho záleží. A práve záujem je vlastnosťou dobrého zamestnanca. V prípade, že vám však kalendár nedovoľuje chodiť na podobné stretnutia pravidelne, tak požiadajte o to, aby vám na ne vedel zostať čas.

Určite nastanú situácie, pre ktoré budeme musieť pracovať nadčas. Týmto všetkým som vám len chcela povedať, že môžete byť skvelým zamestnancom a zároveň žiť svoj život mimo práce naplno.

Autorkou článku je Abby Wolfe. Tento text vyšiel na Forbes.com ako súčasť prispievateľského účtu The Muse. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?
Odoberajte Forbes Espresso