11. marca 2019

Na každej životnej križovatke existuje riziko pre ten či onen smer. Ak si vyberiete jednu z ciest, tak sa toto riziko spája s druhou, ktorú ste si nezvolili. Vtedy je nesmierne ťažké nezamýšľať sa nad tým „čo by bolo, keby…“.

Na druhej strane treba povedať, že všetky úspešné ženy, ktoré poznám a ktoré sú vo vedúcej funkcii, riskujú veľmi často. V tejto súvislosti by vám povedali, že práve vďaka dobre premyslenému riskovaniu dokázali v konečnom dôsledku vyčnievať z davu a pôsobiť ako vizionárky.

Pár právd o riskovaní

Tu sú teda tri veci, ktoré som v súvislosti s riskovaním vypozorovala na základne vlastných skúseností:

Mať averziu voči riziku prináša, nuž, riziko. Ľudia, ktorí majú averziu voči riziku, vidia často samých seba ako opatrných či zodpovedných. Ostatní si o nich však môžu myslieť niečo úplné iné. Napríklad, že sú odmeraní, chýba im guráž, nedôverujú si a že sú všetko iné, len nie inšpiratívni. A presne takéto črty vám môžu znemožniť ďalší kariérny postup.

Chcete dosiahnuť niečo veľké? Nenechajte sa zastrašiť zlyhaním

Riskovanie si môžete nacvičiť. Čím viac si budete precvičovať riskovanie, tým lepšie budete znášať emocionálne nepohodlie, ktoré ho často sprevádza. Mám kamarátku, ktorá už roky robí každý deň niečo, vďaka čomu vystúpi zo svojej komfortnej zóny. A to zahŕňa čokoľvek od odvážneho telefonátu s potenciálnym klientom, ktorému predstaví odvážny návrh až po skydiving.

Aby ste dosiahli úspech, musíte sa vyrovnať s jedným nepríjemným pocitom

Riziko si môžete preveriť. Ak riskujete, tak sa z krátkodobého hľadiska vzdávate pohodlia pre potenciálny dlhodobý zisk. Pomôcť vám môže aj to, ak si na papier napíšete plusy a mínusy konkrétnej situácie. Do jedného stĺpca si dajte pozitíva a do druhého zase negatíva. Obyčajne sa vám tá správna cesta ukáže v momente, keď sa jeden z nich zaplní oveľa rýchlejšie než druhý.

Riskovanie: Čo by ste mali očakávať

Počas svojej kariéry, ako aj pri kontakte so ženskými líderkami, s ktorými som robila rozhovory pre moju najnovšiu knihu, som odpozorovala v prípade rizika dve časté reakcie:

1. Niektorých ľudí vedie riskovanie k okamžitému pocitu diskomfortu. Ozvať sa tak u nich môže dokonca inštinkt, ktorý ich núti utekať alebo zostať a bojovať. Keď sa to stane vám, tak zhlboka dýchajte a počítajte do desať. Panika prejde.

2. Ostatní, predovšetkým tí, ktorí si riziko pred jeho podstúpením podrobne naštudovali, boli so situáciou zmierení a dokonca sa v niektorých prípadoch i nevedeli dočkať, čo im takéto riskantné rozhodnutie môže priniesť.

Summa summarum: Pokiaľ budete premýšľať o tom, ako sa pri riskovaní správate, tak to môže viesť k lepšiemu sebapoznaniu. Plánujte vopred a dozviete sa, ako by ste zvládli riskantnú situáciu ešte skôr, než sa do nej dostanete.

Neviete sa rozhodnúť? Položte si pár otázok

Kam až by ma mohla zaviesť táto cesta a toto rozhodnutie? Poriadne sa naňho pozrite a zahľaďte sa tak ďaleko do budúcnosti, ako len môžete. Kam až by ste sa dostali, ak by ste prišli na koniec tejto cesty?

Čo viem o cieli? Ako sa budem cítiť v momente, keď doňho dorazím? Budem cítiť vďaku za to, že som riskoval, i keď sa všetko nevyvíjalo tak dobre, ako som očakával? Pokiaľ to bude totálna katastrofa, tak čo najhoršie by sa mohlo stať?

Zapamätajte si tieto kľúčové body

  • Buďte odvážni, ale nebojte sa riskovať v dávkach a postupne. Podstúpenie malého rizika vám pomôže časom zvládnuť väčší risk.
  • Snažte sa zvládnuť všetky nepríjemné pocity, ktoré sa dostavia po riskovaní. Venujte pozornosť tomu, ako sa cítite a snažte sa s týmito emóciami vyrovnať. Starajte sa o seba.
  • Zoznam plusov a mínusov je skvelým spôsobom, ako si bližšie rozobrať riziko a cítiť sa pri voľbe komfortne.
Hlavné foto: Pexels

Prispievateľka Jill Griffin píše pre Forbes.com o kariére a HR.