16. októbra 2021

Na rozdiel od podmorskej príšerky, podľa ktorej sú pomenované, sa vily Floating Seahorse nepohybujú hore a dole pod hladinou. Ale plávajú, sú čiastočne ponorené a kotvia okolo umelých Svetových ostrovov patriacich skupine Nakheel Properties pri pobreží Dubaja v Spojených arabských emirátoch.

Až 300 umelých ostrovov je tvarovaných tak, aby vyzerali ako mapa sveta. Pomenované sú podľa krajín. Floating Seahorse sa nachádza v oblasti známej ako Srdce Európy – projekte rakúsko-emirátskej skupiny Kleindienst. K susedným tematickým ostrovom patrí Holandsko, Nemecko a Švédsko.

Jej zakladateľom je niekdajší rakúsky policajt Josef Kleindienst, ktorý bol na prelome tisícročí zapletený do škandálu s vynášaním kompromitujúcich informácií o politikoch, napokon ho však oslobodili.

Hybrid domu a lode

Inovatívne objekty v námornom štýle pripomínajú akýsi stacionárny hybrid domu a lode. Chýbajú im pohonné a navigačné systémy, na miesto ich dopraví stavebný žeriav a potom aj ukotví na dne plytkého mora.

FOTO: DRIVEN PROPERTIES

Trojposchodové domy v súčasnom štýle majú podvodný „suterén“, prízemie či skôr „prímorie“ a hornú palubu. Na konštrukciu pod vodou sa používa betón v námornej kvalite. Vyššie poschodia sú vyrobené z ľahkého hliníka a majú lesklý povrch luxusnej jachty.

Reklama

Výhľad na morský život

Na ponorenom poschodí sa nachádza prvá spálňa a kúpeľňa. Od podlahy až po strop siahajúce zaoblené rohové okno v spálni ponúka výhľad na morský život. Farební obyvatelia umelých koralových útesov ako klaun pruhovaný či ružová sasanka sú akoby na dosah. Ďalšie okno v kúpeľni sa nachádza vedľa vane.

FOTO: DRIVEN PROPERTIES

Okná od podlahy až k stropu pokračujú na úroveň mora, ktorá ponúka otvorený obývací priestor, jedálenský kút a kuchyňu. Okenná stena sa otvára na slnečnú terasu, aby sa zväčšil obytný priestor vonku.

Poschodia prepája schodisko z ohýbaného dreva a skla. Na najvyššom poschodí je minibar, kuchynka a vírivka so skleneným dnom. Výhľady? Panoráma Dubaja a Perzského zálivu.

 

Prvé vily Floating Seahorse otvorili v minulom roku. Podľa ArabianBusiness.com prvá fáza ponúka 78 domov. Projekt bude nakoniec zahŕňať 131 viliek.

Cena vily s jednou spálňou a dvoma kúpeľňami s rozlohou 400 štvorcových metrov je 2,9 milióna dolárov.

Majstrovský projekt Srdca Európy s rozpočtom 5 miliárd dolárov je len dve míle od pobrežia. Destinácia poskytujúca druhý prázdninový domov bude mať hotely, reštaurácie, nákupné centrá, prázdninové domy a luxusné vily.

Driven Properties je zakladajúcim členom spoločnosti Forbes Global Properties (FGP).

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorka Lauren Beale je editorka FGP.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?