Obrovské zmeny počasia, ktorých sme svedkami v posledných dňoch, hroziace záplavy a každodenné výstrahy pred hroziacim nebezpečenstvom nám dokazujú, aké dôležité sú inštitúcie ako SHMÚ. Ten ústav, o ktorého osude sa ešte nedávno polemizovalo.
Nedávne čistky v envirorezorte, pod ktoré Slovenský hydrometeorologický ústav spadá, vyvolali kritiku zo strany odborníkov aj politikov, ktorí upozorňujú na riziká spojené s politizáciou vedenia.
SHMÚ pritom plní kľúčové úlohy nielen v oblasti predpovede počasia, ale aj pri zabezpečení kritickej infraštruktúry, monitorovaní kvality ovzdušia a čerpaní európskych financií na environmentálne projekty. Odborníci varujú, že ďalšie oslabenie inštitúcie môže mať vážne následky pre Slovensko.
Ministerstvo životného prostredia vedené Tomášom Tarabom začalo s čistkami, ktoré zasiahli viacerých významných odborníkov, vrátane riaditeľa SHMÚ Martina Benka, šéfa sekcie zmeny klímy Milana Zvaru či riaditeľa rezortných analytikov Jána Drába. Dôvody ich odvolania neboli detailne špecifikované, čo vyvoláva nielen neistotu, ale aj kritiku z radov odborníkov a politických komentátorov.
Nezastupiteľná funkcia
SHMÚ zohráva kľúčovú úlohu v oblasti predpovede počasia, monitorovania kvality ovzdušia, riadenia letovej prevádzky, sledovania rádioaktivity a plánovania obnoviteľných energetických zdrojov. Táto inštitúcia je kritická pre fungovanie veľkej časti štátnej infraštruktúry, čo z nej robí nezastupiteľného hráča v oblasti environmentálnej politiky a bezpečnosti.
Financovanie SHMÚ dlhodobo zápasí s nedostatkom zdrojov, čo má vplyv na schopnosť plniť svoje úlohy. Inštitút navyše zodpovedá za monitorovanie emisií skleníkových plynov, ktoré sú kľúčové pre čerpanie financií z európskeho Plánu obnovy, čo ešte viac podčiarkuje jeho význam pre štát.
Na jeho čele stál dlhé roky Martin Benko, ktorý úlohu ústavu musel často obhajovať. Jeho odvolanie vyvolalo vlnu nesúhlasu nielen zo strany odborníkov, ale aj verejnosti. Benko sa od svojho odvolania vyjadril skôr zdržanlivo, pričom ministerstvo Tarabov krok ospravedlňovalo údajnými nezvládnutými IT projektmi.
Napriek tomu, že došlo k výberu nového riaditeľa Vasila Peneva, ide o človeka z oblasti financií a IT bez priameho odborného vzdelania v meteorológii či klimatológii. Tento krok mnohí považujú za politické rozhodnutie, čo podporuje vyjadrenie klimatológa Milana Lapina, ktorý očakáva obsadenie postov nekompetentnými ľuďmi bez adekvátnych skúseností.
Odborníci upozorňujú na hrozbu, že takáto politizácia môže vážne poškodiť fungovanie SHMÚ, ktoré sa musí prispôsobiť rýchlo sa meniacim environmentálnym výzvam vrátane klimatických zmien.
Riaditeľ SHMÚ je zodpovedný nielen za operatívne záležitosti, ale aj za komunikáciu so zahraničnými inštitúciami, ako sú Medzivládny panel pre zmenu klímy (IPCC) a Svetová meteorologická organizácia (WMO), kde odborné kvalifikácie a skúsenosti zohrávajú rozhodujúcu úlohu.
Počasie verzus priemysel
V prípade, že Slovensko nebude schopné adekvátne spravovať svoje emisie a znečistenie ovzdušia, hrozí mu okrem straty európskych fondov aj možnosť súdnych pokút zo strany EÚ. Tento rizikový faktor zvyšuje tlak na kvalitu vedenia SHMÚ, keďže monitorovanie a spracovanie dát pre environmentálne projekty je kľúčovým predpokladom pre splnenie európskych cieľov v oblasti dekarbonizácie.
Financovanie SHMÚ je preto kritickým bodom, keďže nedostatok zdrojov ovplyvňuje nielen prevádzkové kapacity inštitúcie, ale aj jej schopnosť implementovať moderné technologické riešenia, ktoré sú dnes v meteorológii a klimatológii nevyhnutné. Konflikty týkajúce sa financovania sa prejavili aj počas Benkovho pôsobenia, keď mal spor s vtedajším ministrom Jánom Budajom (OĽaNO).
Financovanie ústavu bolo aj minulý rok zabezpečené cez transfer Ministerstva životného prostredia, pričom rozpočet na bežné výdavky dosiahol 12,9 milióna eur. Ako vyplýva z výročnej správy, táto suma je výrazne vyššia než v predchádzajúce roky.
Celkové financovanie bolo upravované viacerými rozpočtovými opatreniami počas roka, čo zvýšilo konečnú sumu na 13,8 milióna eur. SHMÚ navyše získal príjmy z vlastných zdrojov a medzinárodných grantov, pričom celkový rozpočet presiahol 21 miliónov eur.
V tomto kontexte sú pretrvávajúce čistky v rezorte životného prostredia mimoriadne znepokojujúce. Podpredsedníčka Progresívneho Slovenska Tamara Stohlová označila Tarabove kroky za amatérske, čím vyjadrila obavy o funkčnosť inštitúcií, ktoré sú základným pilierom štátu v oblasti životného prostredia a bezpečnosti.
Číslo dňa
2 570 dolárov
je nová rekordná cena zlata. Na druhej strane však americký dolár klesol voči japonskému jenu na nové minimum. Dôvodom je posilnenie očakávaní investorov, že americká centrálna banka pristúpi na budúci týždeň k výraznejšej redukcii úrokových sadzieb, než sa pôvodne predpokladalo.
Krátke správy
Ceny ropy poklesli na hodnoty spred energetickej krízy. Ceny pohonných hmôt v minulom týždni pokračovali v klesajúcom trende, pričom benzín poklesol o 0,85 percenta a nafta o 1,04 percenta. Cena ropy na burze sa prepadla o takmer desať percent a v istom bode sa dostala dokonca pod hranicu 70 dolárov (63,54 eura) za barel, čo predstavuje najnižšiu hodnotu od roku 2021.
Šéfovia Nippon Steel a U.S. Steel poslali list americkému prezidentovi Bidenovi. Informácie o fúzii nasledovali po tom, ako sa v médiách objavilo, že Biden plánuje túto transakciu zablokovať. Hovorca neposkytol podrobnosti o obsahu listu.
AD Investments kupuje pozemky na priemyselný park dodávateľov pre Volvo. Pozemky kúpi do portfólia realitnej spoločnosti jedného z fondov, ktoré spravuje. Cieľom je umožniť investorom fondu participovať na možných výnosoch z tohto projektu.