27. februára 2020

Blížiace sa dni bez zimných kabátov a búnd sú sami o sebe dôvodom na oslavu. Predtým ako vybehnete v ústrety teplejšiemu marcu, si ešte prečítajte pár odporúčaní a nápadov, ako si tento mesiac uľahčiť aj vo financiách. Tipy pre zlepšenie vášho života môžu priniesť nielen úspory do vašej rodinnej kasy, ale aj znížiť vašu uhlíkovú stopu.

1. Ak ich naozaj potrebujete, kúpte si veci v jarných zľavách.

Marec prináša často najradikálnejšie zľavy na tovar, ktorý sa dá využiť nasledujúcu zimu. S teplejšími dňami síce skôr premýšľame nad krátkymi nohavicami, zasadením kvetov na balkón a úpravou záhrady pred domom. No v zľavách sa objavia najmodernejšie lyže z tohtoročnej sezóny, ktorým o rok vôbec nič nebude chýbať. Ak ste si v januári na svahu povzdychli, že vaša vetrovka už dosluhuje, marec je čas, keď treba udrieť na športové obchody a e-shopy. Lyžiarske oblečenie, rukavice, prilby, to všetko môžete nájsť v marci často za výhodné ceny.

Obchody si musia spraviť miesto na nový sortiment a všetko zimné musí ísť preč. Snowboardy, okuliare, lyžiarske palice sú všetko viacsezónne potreby, ktoré má zmysel pravidelne obnovovať. Tak prečo nie za dobrú cenu?

Chcete šetriť, no nedarí sa vám to?
Skúste sa riadiť tipmi od behaviorálnych ekonómov

A povedzme si úprimne, marcový teambuilding na svahu je tiež dobrá príležitosť vyskúšať v zľave nakúpené vybavenie. Bonusový tip: ak máte dorastajúcich potomkov, môžete sa poobzerať po veciach, ktoré sú im dnes možno o číslo väčšie, no nasledujúcu lyžiarsku sezónu im padnú ako uliate. A tak sa možno v decembri 2020 sami sebe poďakujete.

2. Ušetrite na kúpe letnej dovolenky.

Na druhej strane sa v marci dá premýšľať aj nad letnou dovolenkou. Od zliav first minute sa dá očakávať, že za dobrú cenu si môžete vyberať aj z väčšieho počtu ponúk. Spektrum hotelov, izieb a letovísk sa s krátiacim sa časom zužuje.

Spomínaná nutnosť vypratať predajne a sklady prinesie často aj výpredaje batožiny. Potrebujete nový kufor na cesty? Alebo novú tašku či plecniak? V lete sa určite potešíte z dobrej ceny, za ktorú si ich viete na jar kúpiť vo výpredajoch. S rastúcim trendom smerom k lowcostovému lietaniu sa stále viac leteckých spoločností snaží limitovať veľkosť batožiny, ktorú si cestujúci za základnú letenku smie vziať so sebou na palubu. A preto skúste v obchodoch pohľadať cestovný kufor s dobrým TSA zámkom a rozmermi 50 x 40 x 20 centimetrov, ktorý vám väčšina leteckých spoločností dovolí vziať si so sebou bez poplatku.

Jarné upratovanie si môžete urobiť aj vo financiách. Foto: pixabay.com

3. Vylepšite si bývanie za lepšie ceny.

S jarou sa, samozrejme, spája aj „jarné upratovanie“. Prečo marec nevyužiť na vylepšenie vášho bývania? Väčšina predajní s „kutilskými potrebami“ tiež využíva marec na prilákanie spotrebiteľov. V ich letákoch často nájdete inšpiráciu na najrôznejšie „vychytávky“ do bytu či domu. Niektoré predajne usporadúvajú kurzy a predvádzanie postupov na úpravy záhrad či kladenie podlahy. Je to pre vás jednoduchý spôsob, ako sa naučiť niečo nové.

V peniazoch si upratujte pravidelne, oplatí sa to.
Tipy pre osobné financie 2019

4. Škrtnite zbytočné osobné výdavky.

Jarné upratovanie si môžete spraviť aj vo vašich financiách. Ste si istí, že predplatné niektorých časopisov je pre vás ešte stále užitočné? Prejdite si vaše výdavky za uplynulých pár mesiacov a možno nájdete položku, na ktorú míňate viac, ako je dobré.

5. Znížte náklady na energie.

Chudnutie do plaviek môžete spojiť aj s „odtučňovačkou“ vo vašich výdajoch. Jednoznačne má zmysel v marci pozrieť aj na kúrenie, radiátory, kotol a celý vykurovací systém. Možno má zmysel nastaviť nižšie teploty na termostatoch a skrátiť časy kúrenia na vašom byte či dome počas dňa. Niečo predsa len na energiách ušetríte a pomôžete tým aj životnému prostrediu.

6. Predajte nepotrebné veci.

Nejaké tie drobné si možno viete do rodinného rozpočtu priniesť aj tak, že nepotrebné veci, ktoré ste našli pri jarnom upratovaní, ponúknete na online portáloch a bazároch. Čo vám už neprináša bývalú radosť, môže potešiť niekoho iného. Vy ste sa touto cestou zbavili „haraburdy“ a dostali za ňu pár mincí, za ktoré sa môžete odmeniť niečím, čo prinesie zase radosť vám.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk