7. novembra 2019

Myslíte si, že by váš šéf mohol byť psychopat? Možno nie ste ďaleko od pravdy. Správanie jedného percenta populácie sa dá kvalifikovať ako psychopatické. Toto číslo však stúpa medzi vedúcimi pracovníkmi na 3,5 %. A to by mohlo dávať zmysel, keďže psychopati sa obyčajne zameriavajú na status, peniaze a moc. 

To však neznamená, že každý človek, ktorý sa ženie za vyššie uvedenou trojicou vecí, je psychopat. Ide skôr o to, že psychopati sa na ne zameriavajú viac ako priemerní a obyčajní ľudia. Pre ľudí, ktorí v spoločnostiach pracujú na vedúcich pozíciách a prejavuje sa u nich psychopatické správanie, dokonca existuje i pomenovanie. Ide o takzvaných „korporátnych psychopatov“.

Ty nemôžeš klamať a podvádzať, ja však áno

Cesta k tomu, aby sa niekto vo vedúcej pozícii stal psychopatom, sa môže začať pomerne skoro. Napríklad takí študenti obchodných odborov na vysokých školách. Tí majú väčšie psychopatické sklony ako ich rovesníci. Je pravdepodobnejšie, že klamú a podvádzajú iných ľudí, a to pre svoj osobný zisk. Je však zaujímavé, že práve títo študenti sa zhodujú na tom, že je neetické klamať ostatných.

Zdravie na prvom mieste. Toto je 5 návykov,
ktoré pomôžu aj zaneprázdneným šéfom

To môže u nich spôsobiť presvedčenie, že sa ich týkajú iné pravidlá ako všetkých naokolo. Psychopat síce vyžaduje, aby ľudia boli etickí a lojálni, no on sám sa neriadi rovnakými spoločenskými normami. Psychopatické správanie je poznačené tým, že človek síce rozpozná správne od nesprávneho, no i napriek tomu koná nemorálne či nezákonne.

Psychopat napríklad sabotuje ostatných, štve ľudí proti sebe, manipuluje s nimi, pácha trestnú činnosť a prejavuje sa u neho „kognitívna“ a nie skutočná empatia. Korene takéhoto správania siahajú skutočne hlboko, preto ho odborníci na duševné zdravie považujú za ťažko liečiteľné.

Urobte krok vpred. Takto vytvoríte pracovisko,
ktoré podporí duševné zdravie zamestnancov

Psychopat je navyše presvedčený, že všetci ostatní majú problémy, ale on je v poriadku. Jedným zo základných princípov úspešnej liečby tohto problému je priznanie, že takéto správanie človeka škodí jemu aj ostatným. A to vo všeobecnosti u psychopatov nevidíte.

Šéf psychopat ako predzvesť deštrukcie

Niektorí ľudia tvrdia, že psychopatické sklony pomáhajú psychopatovi uspieť vo vyšších vedúcich pozíciách. Psychopatickí lídri však negatívne ovplyvňujú zamestnancov a môžu dokonca úplne odstaviť i celú spoločnosť. V prípadovej štúdii z University of Tasmania profesor Clive Boddy pozoroval generálneho riaditeľa z Veľkej Británie, ktorý mal vysoké skóre v testoch psychopatie. Pod jeho vedením mali zamestnanci problémy, a to so šikanovaním či fluktuáciou, a problém mala tiež celá organizácia, ktorú viedol.

A tým sa to neskončilo. Jeho psychopatické správanie spôsobilo, že spoločnosti sa znížili príjmy, upadla kreativita zamestnancov a klesli tiež inovácie vo firme. Kým však bol na čele firmy bývalý generálny riaditeľ, na pracovisku nemali žiadne podobné problémy. Tohto bývalého šéfa opisovali ako skutočného, efektívneho a transformačného lídra. Bol všetkým, čím ten psychopatický nie.

Ako si teda spoločnosť poradí so psychopatom vo vedení? Požiadajte správnu radu, aby konala. Títo ľudia majú potrebný vplyv a náležitú moc na to, aby problematickú osobu vylúčili. V prípade, že pracujete pre menšiu spoločnosť bez správnej rady, tak vyhľadajte právnu pomoc. Bližšie sa oboznámte s definíciou obťažovania. Psychopati majú totižto zvyčajne vzorec na šikanovanie a obťažovanie ostatných.

Ak má psychopatický líder možnosť stále pokračovať vo svojom správaní, zrejme po jeho vyčíňaní nezostane z firmy nič. Rozhodnutie konať a zbaviť psychopata moci musí byť rýchle, no s primeranou konzultáciou. Nuž a rada do budúcnosti: Včasné príznaky psychopatického správania si všímajte už počas pohovoru. Môže byť ťažké určiť, či je človek psychopat, pretože sa sprvu správa ako každý iný. Jeho fasáda sa však časom rozpadáva a vy ho začnete vidieť ako predzvesť deštrukcie.

Prispievateľka Stephanie Sarkis píše pre Forbes.com o problémoch na pracovisku či stratégiách leadershipu.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk