12. októbra 2021

Vysoké ceny energií môžu v krátkom čase spôsobiť zatváranie fabrík, rast nezamestnanosti, nedostatok a zdražovanie základných výrobkov a sociálne nepokoje, upozorňujú podnikatelia začlenení do Klubu 500. Vyzývajú štát, aby prijal účinné opatrenia aj pre priemysel.

„Klub 500 zastáva názor, že štát má možnosti ako kompenzovať dramatický nárast cien energie a plynu,“ povedal na utorkovej tlačovej konferencii predseda Klubu 500 Vladimír Soták.

Spolu so zástupcami Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory vyjadrili podporu kompenzáciám pre domácnosti, ktoré v pondelok (11. 10.) prezentoval minister hospodárstva Richard Sulík. Podľa nich je však potrebné prijať účinné opatrenia aj pre priemysel. Ak sa tak nestane, firmy nebudú mať podľa Sotáka prostriedky na zabezpečenie výroby a budú svoje prevádzky zatvárať.

Situácia v Dusle

Jednou z firiem, ktorú extrémne vysoké ceny energií zasiahli, je výrobca hnojív Duslo. Spoločnosť patrí k najväčším odberateľom zemného plynu na Slovensku, na celoslovenskej spotrebe sa podieľa 11 percentami.

„My sme začali generovať brutálnu stratu,“ zhodnotil aktuálnu situáciu generálny riaditeľ Dusla Petr Bláha s tým, že výrobu obmedzili na technologické minimum. Dodal, že aktuálne je zastavená výroba hnojív prakticky v celej Európe, no v iných štátoch sa prijali potrebné kompenzácie, ktoré na Slovensku chýbajú.

Reklama

Podľa Bláhu sa ceny plynu menia aj o sto percent za niekoľko hodín a upozorňuje, že pokiaľ sa cena plynu nezníži, firma bude musieť prerušiť výrobu.

Pripomenul, že v cene plynu a ostatných energií platí firma na Slovensku približne o 20 miliónov eur ročne vyššie poplatky, ako keby bola postavená v Česku.

Aké opatrenia navrhujú?

  • Podnikatelia si myslia, že štát by sa mal v prvom rade zamerať v rámci kompenzácie cien energií na zníženie tarify za prevádzku systému (TPS), ktorá výrazne ovplyvňuje cenu elektriny.
  • Významnú časť nákladov na podporu obnoviteľných zdrojov energie by mal podľa Klubu 500 platiť štát a zároveň je nutné zaviesť pásmové tarify TPS podľa veľkosti odberu. Túto zmenu je podľa výkonného riaditeľa Klubu 500 Tibora Gregora treba uskutočniť okamžite.
  • Ďalšou významnou položkou nákladov firiem sú emisné povolenky, ktorých cena sa vyšplhalaaž na súčasných 60 eur za tonu vypusteného oxidu uhličitého. Podľa podnikateľov treba trh s emisnými povolenkami zreformovať tak, aby s nimi mohli obchodovať iba tí, čo ich potrebujú. Výnosy z predaja povoleniek by sa mali vracať z veľkej časti naspäť do priemyslu.
  • V oblasti distribúcie elektriny chcú podnikatelia presadiť zníženie poplatkov pre veľkých priemyselných odberateľov, zavedenie pásmovej tarify TPS, zrušenie tohto poplatku za elektrinu vyrobenú pre vlastnú spotrebu.

Správa agentúry TASR s prispením Forbes Slovensko.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?