11. októbra 2021

Slovenská private equity skupina Sandberg Capital má za sebou prvý exit z významnej investície. Ukončila predaj polovičného podielu v telekomunikačnom operátorovi Swan, ktorý poskytuje internet, televíziu a dátové služby. Podiel vo Swane preberá jeho sesterská spoločnosť Swan Mobile (prevádzkuje mobilného operátora 4ka), ktorú vlastní spoločnosť DanubiaTel. Spoločnosti sa dohodli, že hodnotu transakcie nebudú komentovať.

Ukončenie transakcie Forbesu potvrdil partner Sandberg Capital Michal Rybovič. Hovorilo sa o nej už v auguste tohto roka, keď obe firmy ohlásili svoj zámer Protimonopolnému úradu SR. Vtedy Rybovič ešte transakciu nechcel komentovať, keďže paralelne prebiehali rokovania s financujúcimi bankami a nebolo jasné, či obchod definitívne prebehne.

Za kupujúcou firmou DanubiaTel sú jej väčšinoví majitelia Juraj a Pavol Ondrišovci. DanubiaTel v správe označuje zlúčenie operátorov za najväčšiu udalosť na telekomunikačnom trhu za posledné roky, ktorá povedie k ďalšej konsolidácii odvetvia, o ktorú sa akcionári spoločností snažia už niekoľko rokov.

Plánované zlúčenie Swan a Swan Mobile do jedného subjektu je naplánované na prelome rokov 2021-2022. „Ide o prirodzený krok, smerujúci aj k snahe poskytnúť zákazníkom konvergentné produkty, teda fixné aj mobilné služby od jedného dodávateľa a na jednej faktúre,“ komentoval plány predseda predstavenstva oboch spoločností Juraj Ondriš.

Spokojní investori

Pre Sandberg ide o úspešnú investíciu, ktorá investorom v jeho prvom fonde zarobila ročne vyše dvadsať percent, vysvetlil Rybovič. „Dnes, keď exitujeme z investície, má Swan tržby nad 100 miliónov a EBITDA (hrubý zisk pred odpismi, úrokmi a daňami) 34 miliónov (za rok 2020). Za tri roky sme so ziskom stúpli o 50 percent, a to na klesajúcom či stagnujúcom trhu. Tento výsledok prekonal naše očakávania,“ uviedol pre Forbes.

Reklama

„Nemôžeme komentovať, za koľko sme náš podiel predali, ale v Sandbergu sme deklarovali, že pri investíciách z nášho prvého fondu chceme za štyri roky zdvojnásobiť investovaný kapitál a v priemere urobiť výnos 20 % p. a. V tomto prípade sme to ešte prekonali,“ doplnil.

Pre lepšiu predstavu o možnej výške transakcie: všeobecne sa operátori obchodujú na úrovni 7-8-násobku EBITDA, čo hodnotu Swanu posúva pri nižšom násobku na 240 miliónov eur. Túto sumu treba očistiť o dlh. Pre ilustráciu, dlhodobé bankové úvery Swanu sú podľa vlaňajšej bilancie 76 miliónov eur.

Michal Rybovič, partner Sandberg Capital. Foto: archív Sandberg Capital

Päťročný príbeh

Investíciu do Swanu Sandberg rozbiehal už pred piatimi rokmi. V prvom kroku však kúpil od zahraničných vlastníkov operátora Benestra, o rok neskôr spojili Benestru so Swanom a kúpili 50 percent Swanu.

Pri spájaní mali firmy spoločné tržby zhruba 90 miliónov eur a EBITDA 22 miliónov. Sandberg vtedy odhadoval, že synergické efekty môžu priniesť do tohto ziskového ukazovateľa navyše zhruba 8 miliónov.

„Neinvestovali sme do Swan Mobile (mobilný operátor 4ka). To je iný rizikový profil, startup, ktorý v tom čase rozbiehal DanubiaTel a umožnili mu to aj zdroje získané z našej investície. My zvyčajne investujeme do firmy s históriou a pozitívnym cash-flow či EBITDA. To 4ka v začiatkoch, prirodzene, nebola. DanubiaTel investuje vlastné peniaze, my peniaze investorov a tak sa k nim musíme aj správať,” vysvetlil Rybovič.

Partner Sandbergu hovorí, že za úspešnou investíciou bolo niekoľko faktorov. Swan je podľa neho silný vo fixnom pripojení B2B segmentu, v poskytovaní dátových služieb, internetu či služieb datacentier typicky pre korporátnych zákazníkov, banky, poisťovne, retailové firmy. V tejto časti biznisu je trhová dvojka.

„Tam musíte mať dostatočnú kvalitu. Vedeli sme, že sme menší, ale zároveň, že sme flexibilnejší,“ doplnil. Podarilo sa im tiež zrealizovať naplánované synergie, z papiera do reality ich dostali do roka a pol po spojení Benestry so Swanom. A neprestali investovať – hlavne do optických pripojení a do fixného LTE (pokrýva miesta bez optiky, kde treba internet šíriť vzduchom).

Požičali štyri banky

Investícia dodala očakávané výnosy, ďalšie perspektívy už však neboli v požadovanej výške, preto sa Sandberg rozhodol tento rok aktivovať dohodnuté mechanizmy v zmluve s DanubiaTelom a podiel mu predal.

DanubiaTel si na kúpu požičal peniaze od syndikátu štyroch bánk (Tatra banka, ČSOB, Slovenská sporiteľňa a Komerční banka, pobočka zahraničnej banky). Zo sumy 177 miliónov eur prefinancuje aj časť pôvodného úveru, ktorý si zobral na kúpu Benestry, zvyšok použije na kúpu podielu od Sandbergu.

„Táto transakcia patrí svojím charakterom a komplexnou štruktúrou  rozhodne k najvýznamnejším míľnikom nielen v oblasti telekomunikačného trhu,“ komentovala to Zuzana Koštialová, riaditeľka odboru veľkých firemných klientov a prokuristka Tatra banky. Tá bola vedúcou financujúcou bankou. So Sandbergom spolupracuje dlhodobo.

Kto je a čo má Sandberg Capital

Private equity spoločnosť Sandberg Capital založili v roku 2014 ľudia spojení so skupinou J&T. Jej rozhodujúcim vlastníkom je Martin Fedor, bývalý partner J&T. Sandberg spolu s ním rozbehli v roku  2014 aj ďalší ľudia pracujúci pre finančnú skupinu, ktorí pre ňu vyhľadávali investičné príležitosti, manažovali investície, exitovali z nich.

„Jediné, čo sme nerobili, bol fundraising. Zhodli sme sa na tom, že chceme mať vlastný fond,“ doplnil Rybovič, ktorý sa neskôr stal partnerom Sandbergu.

Skupina J&T, prostredníctvom investícií J&T Banky a Poštovej banky, sa stala i najväčším investorom v prvom fonde Sandberg Investment Fund I. Vlastné peniaze doň vložili i traja partneri Sandbergu, okrem Fedora a Ryboviča aj Richard Flimel.

Prvý fond spravuje aktíva vo výške 250 miliónov eur. Swan bol popri skupine Solitea, ktorá spája výrobcov účtovných, pokladničných či podnikových softvérov v strednej Európe, najväčšou investíciou v ňom. Okrem nich sú vo fonde napríklad poľnohospodárska skupina Sanagro, webhostingová WY Group, vzdelávacia Cambridge International School či maloobchodná sieť Terno a Kraj.

Druhý fond

Fond je desaťročný a teda má pred sebou ešte tri roky, dokedy by mal z investícií postupne vycúvať (hoci má s investormi dohodnuté klauzuly, kedy môže exit oddialiť). O predaji svojho 73-percentného podielu v Solitea zatiaľ Sandberg neuvažuje, keďže tam vidí ďalší potenciál na získavanie očakávaného 20-percentného ročného výnosu.

V tomto roku otvoril Sandberg svoj druhý fond, v ktorom zatiaľ vyzbieral kapitál 109 miliónov eur. Najväčším investorom v ňom je Európsky investičný fond, peniaze doň vložila však aj Tatra banka.

Postupne doň bude hľadať ďalšie investičné príležitosti, predovšetkým v oblastiach ako sú technológie, vzdelávanie, poľnohospodárstvo či retail, podobne ako v prípade prvého fondu. Prvou investíciou je kúpa minoritného podielu v slovenskom lídrovi pre outsourcing IT špecialistov Titan Freelancers, druhá investícia smerovala do českého poskytovateľa technologických riešení pre komunikáciu so zákazníkmi Daktela.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?