26. apríla 2021

Private equity spoločnosť Sandberg Capital kúpila minoritný, 15-percentný podiel v spoločnosti Titans freelancers, slovenskom trhovom lídrovi na outsourcing IT špecialistov. Sandberg Capital doň investuje prostredníctvom fondu Sandberg Investment Fund II, informovali partneri s tým, že detaily transakcie nebudú zverejnené.

Firmu Titans freelancers založili v roku 2013 Róbert Dusík a Marek Greško, ktorí si ponechajú majoritný podiel a spolu so súčasným manažmentom ju budú ďalej riadiť. Vlani spoločnosť vykázala takmer 11-miliónové tržby a čistý zisk blízko hranice jedného milióna eur.

Nedostatok odborníkov v IT sektore

„Naším dlhodobým cieľom je investovať do úspešných spoločností, ktoré majú medzinárodné ambície. Zakladateľom, Marekovi a Robovi, sa podarilo vybudovať úspešnú firmu na Slovensku. Veríme, že vďaka nášmu partnerstvu bude Titans freelancers ešte dynamickejšie rásť a zároveň sa presadí aj v zahraničí,“ povedal Michal Rybovič, partner Sandberg Capital.

Nedostatok odborníkov v IT sektore podľa neho bráni firmám vo výraznejšom raste a plnení strategických cieľov.

Ambície na zahraničnú expanziu potvrdzujú aj zakladatelia Titans freelancers. „Spolupráca so Sandbergom nám dáva šancu ponúkať ešte kvalitnejšie a technologicky rozmanitejšie služby a napredovať rýchlejšie ako doposiaľ. Spoločne chceme vybudovať stabilnú nadnárodnú firmu, ktorá bude schopná freelancerom poskytnúť ešte širšie možnosti pôsobenia na projektoch u zákazníkov v rámci CEE,“ uviedol za Titans freelancers Marek Greško.

Reklama

„Sme presvedčení, že vďaka spojeniu nášho viac než 8-ročného know-how s investičnými a projektovými skúsenosťami Sandbergu dokážeme celý sektor IT outsourcingu posunúť na vyššiu úroveň. Víziu, odhodlanie a chuť máme rovnakú,“ doplnil druhý spoluzakladateľ spoločnosti, Róbert Dusík.

V roku 2018 boli majitelia Titans freelancers na obálke časopisu Forbes.

Predávajúcich, spoločnosť Titans freelancers, počas transakcie zastupovali finanční a právni poradcovia z PwC pod vedením Pavla Pravdu. Kupujúci, Sandberg Capital, spolupracoval s KPMG a advokátskou kanceláriou Barger Prekop.

Titans freelancers typicky spolupracujú so spoločnosťami s vlastným IT tímom, ktoré potrebujú dočasne posilniť kapacitu na realizáciu IT projektov. Medzi ich klientov patria mnohé renomované domáce i zahraničné spoločnosti, pričom Titans freelancers spolupracuje s takmer 11-tisíc nezávislými IT špecialistami.

„Chceli by sme byť prvou voľbou pre klientov, keď budú zháňať IT špecialistov a prvou voľbou pre IT špecialistov, keď budú chcieť pôsobiť na zaujímavých projektoch. Takúto pozíciu môžeme dosiahnuť jedine poskytovaním kvalitných služieb pre obe strany. To znamená poskytovať klientom v krátkom čase relevantných a kvalitných adeptov a špecialistom ponúkať zaujímavé projekty,“ povedal Matej Klenovský, ktorý riadil celý proces akvizície za Sandberg Capital.

Pre Sandberg Capital je to vôbec prvá akvizícia do ich druhého fondu s objemom viazaného kapitálu 109 miliónov eur. Nový fond pritom vznikol len v januári tohto roka a investovali doň primárne inštitucionálni investori vrátane jedného z najväčších európskych investorov – European Investment Fund, J&T Finance Group a Tatra banky. Sandberg Capital na slovenskom trhu pôsobí od roku 2014. Vo svojom prvom fonde spravuje aktíva s hodnotou viac ako 250 miliónov eur v oblastiach IT, telekomunikácie, poľnohospodárstvo, vzdelávanie a maloobchod.

Pozitívny vplyv pandémie

Podľa investičného manažéra spoločnosti Sandberg Capital Mateja Klenovského by mohli perspektívne svoj podiel v Titans freelancers ešte zvyšovať. Podľa neho je ich spoločným cieľom upevňovať pozíciu Titans freelancers na slovenskom trhu a expandovať do zahraničia, pričom sa pozerajú „primárne smerom na Západ“.

Zmeny vo svete outsourcingu IT odborníkov, a to hlavne v dobrom, nastali aj vďaka aktuálnej pandémii. Podobne ako v mnohých odvetviach, aj tu sa do značnej miery zmenil prístup zamestnávateľov k práci na diaľku a firmy sú teraz oveľa otvorenejšie home-office režimu práce aj v prípade dočasne zakontrahovaných IT odborníkov.

Ako hovorí Marek Greško, rovnako na diaľku už vo väčšej miere akceptujú zamestnávatelia aj pohovory s perspektívnymi IT freelancermi. Tento posun v myslení podľa neho zároveň pomohol na trh prilákať mnoho ďalších skúsených odborníkov z okolitých krajín, ktorí by pred pandémiou museli pohovory, alebo aj istý čas dohodnutého kontraktu, stráviť priamo na mieste u konkrétneho klienta, teda „on-site“. Greško verí, že mnoho z týchto zmien pretrvá a „väčšina vecí sa už nevráti do stavu, aký bol pred pandémiou“.

Ako funguje svet nezávislých IT špecialistov

Spoločnosť Titans freelancers bola v roku 2018 medzi top spoločnosťami v rámci 10. ročníka ocenenia Diamanty slovenského biznisu, ktoré organizuje Enterprise Investors a časopis Forbes. Jej cieľom je identifikovať najdynamickejšie rastúce spoločnosti slovenského podnikateľského prostredia.

Ako sa všetko začalo?

V novembrovom čísle časopisu Forbes v roku 2018 sa zakladatelia spoločnosti Marek Greško a Róbert Dusík dostali na titulku. V profilovom rozhovore pre Forbes vtedy uviedli, že ich cieľom bolo robiť outsourcing v IT inak a po vlastnej skúsenosti s prácou na voľnej nohe presne vedeli, čo im vyhovuje a čo by sa dalo v tejto brandži robiť lepšie.

Obaja majú skúsenosti z IT, pracovali v korporáciách aj ako nezávislí programátori na voľnej nohe. Spoločne sa rozhodli pred necelými 10 rokmi založiť vlastnú spoločnosť a ich prvé stretnutia s klientmi či IT spolupracovníkmi sa odohrávali po kaviarňach v obchodných centrách.

„Chceli sme dať freelancerom nielen lepšie finančné podmienky, ale aj celkovo si ich viac vážiť za to, čo vedia. Mali sme pocit, že pre niektoré podobné firmy boli itečkári len tovar, ktorý predávali spoločnostiam, a oni mali z toho obrovské marže, no nič pre tých ľudí nerobili. To sa nám nepáčilo,“ povedal vtedy pre Forbes Marek Greško.

„IT odborník si vie aj sám zarobiť celkom slušné peniaze. My sme však chceli dosiahnuť, aby ľudia vnímali ako prestíž, že robia s nami. Aby ich to tešilo a aby vedeli, že keď sa niečo udeje, keď budú potrebovať pomoc, že im pomôžeme veci riešiť,“ doplnil Róbert Dusík.

Od Slovenska až po Silicon Valley

Freelancerom už v tom čase sprostredkúvali pôsobenie na rozmanitých IT projektoch vo firmách na Slovensku a Česku, ale aj v Nemecku či dokonca v americkom Silicon Valley.

Na začiatku nemali žiadnych zákazníkov, žiaden kapitál, len vlastné úspory. „Nemali sme priestory, s freelancermi sme sa stretávali po kaviarňach. Naše ‚kancelárie‘ boli Aupark, Eurovea, Polus (smiech). A robili sme to všetko popri vlastnej práci,“ spomínal Greško.

Obdobie rozbehu trvalo zhruba dva roky. Pre oboch partnerov bolo jasné, že „dôležité je vydržať, ‚makať‘ a veriť, že váš nápad stojí za to“. A oplatilo sa. Do ich databázy sa za tie roky dostali mená tisícok IT odborníkov na voľnej nohe (v roku 2018 ich bolo viac ako 6 500), ktorých dokážu „povolať“ na projekty.

Kto sú títo ľudia a ako premýšľajú?

Na otázku odpovedal Róbert Dusík: Títo ľudia rozmýšľajú projektovo. Nepotrebujú sedieť 15 rokov niekde na jednom mieste len preto, že majú nejakú istotu, ktorú im dáva trvalý pracovný pomer. Freelancerovi je v podstate úplne jedno, či práve sedí pod hlavičkou tej alebo onakej firmy. To je taký legionársky štýl ako futbalisti, vojaci, special forces, ktorí idú do konkrétnej akcie… dostať bin Ládina (smiech). Oni vedia, do čoho idú, bude to tvrdé, možno budú aj ranení, ale dostanú za to dobre zaplatené. Idú tam a dodajú, čo sa od nich očakáva.“

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?