22. júna 2021

Slovenská private equity spoločnosť Sandberg Capital získala minoritný podiel v českom lídrovi na trhu technologických riešení pre komunikáciu so zákazníkmi Daktela. Ide o druhú významnú investíciu Sandberg Capital z novovytvoreného fondu. V Česku už spoluvlastní napríklad brniansky softvérový holding Solitea.

Daktelu vybudovala za 16 rokov z nuly na stámiliónovú firmu (v českých korunách) dvojica českých podnikateľov Richard Baar a David Hájek. Firma ponúka riešenie na správu zákazníckej podpory cez všetky dostupné komunikačné kanál – telefónne hovory, e-mail, SMS, Messenger či Viber.

Segment komunikačných riešení má obrovský potenciál, a preto je pre nás spoločnou výzvou stáť pri najväčších zmenách, ktoré budú do budúcnosti formovať trh. Tešíme sa na spoluprácu s Davidom a Richardom pri ďalšom rozvoji spoločnosti,“ komentoval dohodu partner fondu Sandberg Capital Michal Rybovič.

Obe strany o detailoch transakcie mlčia, podľa informácií českého Forbesu získal ale Sandberg Capital štyridsaťpercentný podiel a zaplatil zaň sumu v nižších stovkách miliónov českých korún. Celková hodnota Daktely tak zrejme presiahla miliardu korún (39 miliónov eur).

Richardovi Baarovi a Davidov Hájkovi zostáva po transakcii v Daktele väčšinový podiel a obaja zostávajú vo vedení firmy spolu s manažmentom.

Reklama
Po podpise zmluvy. Zľava Martin Skaba (Sandberg Capital), Richard Baar (Daktela), Michal Rybovič (Sandberg Capital), David Hájek (Daktela). Foto: Daktela

Počas pandémie rástla

Počas pandemického roka 2020 tržby Daktely vzrástli o 30 percent na takmer 7 miliónov eur pri zisku EBITDA vo výške 1,8 milióna eur. Počet zamestnancov sa vlani strojnásobil na súčasných 80 ľudí.

Služby Daktely v súčasnosti využíva takmer 850 zákazníkov nielen v Európe, ale aj v Mexiku, Vietname či na Filipínach. Patria medzi nich aj poprední českí e-commerce hráči ako Rohlík, Notino, Mall či Muziker, poskytovatelia služieb call centier, napríklad Conectart alebo Paradigma. Na jej technológii funguje napríklad aj projekt Chytrej karantény.

Vďaka spojeniu so Sandberg Capital a ich skúsenosťami v oblasti expanzie, manažmentu a telekomunikácií sa chceme do piatich rokov stať jednotkou na trhu CEE v rámci kontaktných centier a zákazníckej starostlivosti, no taktiež byť jedným z významných hráčov na západnom trhu,“ povedal Richard Baar, CEO spoločnosti Daktela.

Má v hľadáčiku ďalšie investície

Slovenská investičná skupina Sandberg Capital pred rokom vstúpila aj do českej IT firmy Revolgy Business Solution a pred siedmimi rokmi sa spojila s brnianskym podnikateľom Martinom Cíglerom, s ktorým vytvorila dnes viac než dvojmiliardový holding Solitea, lídra v oblasti účtovných a personálnych systémov.

Sandberg na začiatku roka spustil nový fond v objeme 109 miliónov eur, kam vložili peniaze najmä inštitucionálni investori vrátane paneurópskeho fondu European Investment Fund. Podľa informácií českého Forbesu by onedlho mali nasledovať ďalšie akvizície Sandberg Capital v Česku.

Článok vyšiel na Forbes.cz, jeho autorom je Jan Strouhal.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?