16. marca 2020

Írske aerolínie Ryanair uzemnia v dôsledku obmedzení vyplývajúcich zo šírenia nového koronavírusu v najbližších siedmich až desiatich dňoch väčšinu svojich lietadiel. Zároveň nevylučujú, že pre obmedzenia v leteckej doprave budú neskôr nútené stiahnuť z oblohy všetky svoje stroje.

Najväčšia nízkonákladová letecká spoločnosť v Európe informovala, že „mimoriadne a bezprecedentné cestovné obmedzenia“ po celom kontinente viedli v minulých dvoch týždňoch k prudkému poklesu rezervácií. To podľa Ryanairu môže pokračovať aj v nasledujúcom období, uviedla agentúra Reuters.
Spoločnosť dodala, že v apríli a máji počíta so znížením prepravnej kapacity až o 80 %. Ako dodala, v takom prípade nie je vylúčené, že uzemní všetky svoje lietadlá, keďže také rozsiahle reštrikcie by v krajinách, kde by lietadlá uzemnené nemala, mohli spôsobiť, že lietanie by sa stalo nepraktickým, ak nie rovno nemožným. Cena akcií Ryanairu klesla predpoludním približne o 20 percent na 8,41 eura za akciu.

Koronavírus vyprázdňuje lietadlá

Aerolínie uviedli, že s cieľom znížiť prevádzkové náklady a zlepšiť cash flow okamžite uzemní nadbytočné lietadlá, odloží kapitálové výdavky a program spätného odkúpenia akcií. Okrem toho zmrazí prijímanie nových zamestnancov a ďalšie výdavky. Plánuje zaviesť aj možnosti odchodu zamestnancov na dobrovoľnej báze či výrazné zníženie počtu pracovných hodín.

Írsky Ryanair, ktorý lietal aj z bratislavského letiska, je ďalšou v rade tých leteckých spoločností, ktoré výrazne či úplne obmedzia lietanie. Sú medzi nimi napríklad Virgin Atlantic, nízkonákladový EasyJet či Norwegian Air.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?
Odoberajte Forbes Espresso