16. decembra 2020

Podporujú čas, ktorý rodičia venujú deťom a ich hodnotami sú blízkosť k rodine a úcta k ľudovej tvorbe. Unikátna aplikácia Readmio je síce „vonku“ len šesť mesiacov, no za ten čas zožala na českom a slovenskom trhu veľký úspech. Stiahlo si ju už vyše 60-tisíc ľudí. Najnovšie do nej investoval pol milióna eur slovenský venture kapitálový fond Zaka.

Nápad sa zrodil v hlave štyrom kamarátom, ktorí sa poznali z firmy InloopX. Na vývoji aplikácie sa podieľala aj Slovenská akadémia vied. Spojením detskej hravosti a moderných technológií vznikol projekt, vďaka ktorému sú rozprávky ešte kúzelnejšie, ozvláštnené o rôzne zvuky. Práve vďaka nim čítané príbehy ožívajú. V ich databáze sú nielen tradičné, ale aj menej známe príbehy zo Slovenska, Česka i zo sveta.

Prvá investícia a expanzia do sveta

Československý startup sprístupňuje deťom rozprávky vďaka modernej technológii rozpoznávania reči. Aktuálne obsahuje 160 príbehov, ktoré sú obohatené o vhodné zvuky. Polmiliónovú investíciu od spoločnosti Zaka by chcel startup Readmio využiť na expanziu aj do iných krajín. Začať plánujú s Veľkou Britániou.

„Skutočne nás teší, že rozprávky si získavajú stále viac pozornosti. Čítanie deťom je natoľko prospešné, že aspoň príležitostne by to mal robievať každý rodič. Je len málo podobných aktivít, pri ktorých rodič dáva svojim deťom súčasne pozornosť, lásku, vedomosti, svoju blízkosť a zároveň množstvo zážitkov,“ hovorí spoluzakladateľ Readmio Martin Bruncko.

Zaka podporuje startupy aj ženy v biznise

Za venture kapitálovým fondom Zaka stoja Ján Kasper a Peter Zálešák, spolumajiteľ slovenského elektra Nay a českého Electro Worldu. Výkonným riaditeľom Zaka je člen rebríčka Forbesu 30 pod 30 Slavomír Tuleja. Fond sa snaží aktívne podporovať perspektívne startupy a ženy v biznise.

Reklama

Investičný manažér fondu Zaka Andrej Petrus verí startupu najmä pre jeho doterajší rast na lokálnom trhu. Podľa neho má aplikácia veľký potenciál a plusom je, že za ňou stoja skúsení ľudia. „Úprimne sa tešíme na to, že budeme môcť aktívne pomáhať Readmio nielen v dobývaní sveta, ale aj detských sŕdc,“ dodáva Petrus.

Readmio kontinuálne rastie

Tím Readmio postupne predstavil viacero vylepšení. Začiatkom decembra 2020 spustil aj prémiovú verziu s rozšírenými funkciami. Verzia je dostupná za 22,99 eur na rok, avšak klasické Readmio so 160 rozprávkami zostane naďalej zadarmo.

„V posledných mesiacoch sme tvrdo pracovali na spustení Prémiovej verzie produktu, ale tiež na tom, aby sme mohli ísť čo najskôr do zahraničia. Dnes už máme otestované, že naša technológia zvláda najrozšírenejšie svetové jazyky. Pre vstup na ďalšie trhy je kľúčová adaptácia detských príbehov tak, aby správne zapadli do ich kultúrneho kontextu. Získaná investícia nám pomôže vstúpiť do zahraničia rýchlejšie. Verím, že sa čoskoro staneme globálnou službou, ktorá nebude chýbať v žiadnom inteligentnom telefóne rodiča,“ hovorí Ilya Novodvorskiy, spoluzakladateľ a CEO Readmio.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?