Ľudská posádka by sa v prvom polroku 2020 mohla na palube lode Crew Dragon dostať na obežnú dráhu Zeme. NASA už 9 rokov posiela svojich astronautov na medzinárodnú kozmickú stanicu ISS na palubách ruských rakiet. Ak všetko pôjde podľa plánu, budeme v druhom štvrťroku vidieť štart rakety a kozmickej lode z produkcie SpaceX s posádkou. Ako v prípade mnohých prelomových technologických udalostí posledných rokov, aj za týmto hľadajte Elona Muska, ktorý SpaceX vytvoril.
Pre prvý let už bola vybraná aj dvojčlenná posádka, ktorá sa pripravovala na let v centrále SpaceX v Kalifornii a neskôr na Floride, odkiaľ by mala poletieť. Bob Behnken a Doug Hurley sú skúsení astronauti, ktorí v NASA už do vesmíru lietali v rámci programu raketoplánov. Loď Dragon v marci 2019 úspešne absolvovala cestu na ISS a návrat na Zem, zatiaľ bez posádky.
Behnken s Hurleyom by mali byť prví, ktorí túto cestu absolvujú v roku 2020. Ako komentuje portál theeconomictimes.com, zelenú dala programu už aj NASA. Dôležitým krokom bol test núdzového prerušenia vzletu, keď sa má kapsula s posádkou v prípade poruchy oddeliť od lode a vrátiť sa na Zem.
Bill Gates, Warren Buffett či Elon Musk.
Aké knihy odporúčajú miliardári?
SpaceX patriaci vizionárovi Muskovi je jedným z partnerov, ktorých si zo súkromného sektora vybrala agentúra NASA. V roku 2014 uzatvorila zmluvy so spoločnosťami Boeing a SpaceX a očakávalo sa, že už v roku 2017 budú obe spoločnosti mať letuschopné vesmírne lode. Pre rôzne technické problémy a komplikácie však skúšobné lety zrealizovali až v roku 2019.
Boeing vyslal do vesmíru kapsulu s názvom Starliner, no test sa skončil neúspechom. Pre niekoľko softvérových chýb sa Starliner nedokázal spojiť s ISS a vrátil sa na povrch Zeme. Boeing nemá teraz šťastné obdobie.
Lepšie sa zatiaľ darí inžinierom zo SpaceX. Spomínaný let v marci roku 2019 (známy aj ako Demo-1) dokázal loď Dragon úspešne priviesť k ISS, spojiť obe kozmické zariadenia, oddeliť ich a pristáť s Dragonom na určenom mieste. To všetko v automatizovanom režime, bez zásahu ľudskej ruky. Let s posádkou, ktorý má podľa portálu Techcrunch prebehnúť 5. mája, bude niesť názov Demo-2. Trvanie cesty je naplánované na dva týždne, no zástupcovia NASA sa vyjadrili, že možno ju o pár dní natiahnu. Dragon by perspektívne mohol pomôcť pri striedaní posádok na ISS, čo momentálne zabezpečujú ruské lode Sojuz.
Astronauti Hurley a Behnken pózujú pri skúške skafandrov. Foto: SITA/AP
33-miliónový SpaceX
Behnken a Hurley zatiaľ absolvujú množstvo nácvikov, simulácií a tréningov. Pre ich misiu boli pripravené aj úplne nové kozmické obleky. Tie síce nemajú vlastnosti vhodné pre pobyt v otvorenom kozme, no mali by uchrániť posádku aj pred prípadnými poruchami tlaku v lodi Crew Dragon.
Vnútri lode sa nachádza niekoľko plochých dotykových obrazoviek a celé zariadenie vyzerá, ako keby ho vystrihli z futuristických filmov Stanleyho Kubricka. Žiadne prepínače a manuálne ovládače, ktoré sú viditeľné na fotografiách u iných kozmických lodí. Let by mal byť tak či tak riadený automaticky.
Futuristický dom Elona Muska je na predaj.
Sídlo vizionára stojí 4,5 milióna dolárov
Pre Elona Muska a jeho plány bude rok 2020 jeden z najdôležitejších. Počas roka 2019 sa jeho spoločnosti SpaceX podarilo od investorov vyzbierať 1,2 miliardy dolárov. Pravidelne posiela na obežnú dráhu komunikačné satelity v rámci vlastného programu Starlink. Prvým cieľom je vybudovať na území USA a Kanady satelitné internetové pokrytie. Na celosvetové pokrytie bude potrebovať 1 440 takýchto satelitov v kozme, uvádza portál forbes.com. Príjmy z predaja služieb Starlinku by mali pomôcť financovať vývoj lode Starship, ktorá je súčasťou Muskovho plánu doletieť na Mars.
Aktuálne má firma SpaceX hodnotu zhruba 33 miliárd dolárov. Jej uvedenie na burzu však nie je plánované v dohľadnom čase a podľa zakladateľa Elona Muska prichádza do úvahy až vtedy, keď budú lety na Mars pravidelné. Pravdepodobnejšie je, že sa na burzu čoskoro dostane spin-off projekt Starlink.