13. februára 2019

Spoluzakladateľ spoločností Tesla a SpaceX Elon Musk (číslo 54. na zozname miliardárov podľa Forbes) sa rozhodol dať zbohom svojej technologicky ovládanej domácnosti v kalifornskom meste Brentwood v prospech niekoľkých ďalších nehnuteľností, ktoré vlastní v okolí Los Angeles.

Táto domácnosť pripomína dizajnom kozmickú loď, o čo nemá slávny vizionár už tak núdzu v práci. Dom, ktorý je aktuálne na predaj, kúpil Musk ešte so svojou bývalou manželkou Talulah Rileyovou v roku 2014 za 3,695 milióna amerických dolárov (hoci podľa majetkových záznamov patrí časť nehnuteľnosti ešte aj jeho svokre Une).

Moderná nehnuteľnosť? Môže vám poliať kvety i uvariť kávu

Predaj futuristickej stavby má na starosti realitná kancelária Hilton & Hyland, ktorá ju záujemcom ponúka za 4,449 milióna amerických dolárov.

Dom má otvorený koncept, z kuchyne vidí nový majiteľ priamo do obývacej izby. Foto: Forbes.som/Hilton&Hyland

V tejto modernej nehnuteľnosti sa nachádzajú štyri spálne a tri kúpelne. Zaujímavosťou je napríklad mierne zakrivená stena, ktorú tvoria veľké okná siahajúce od podlahy po strop. Vďaka nim sa do priestoru dostane veľa svetla. Novému majiteľovi ponúka krásny pohľad do záhrady. O súkromie sa však nemusí obávať, postará sa mu oň živý plot.

Šetriť za vás môže i nehnuteľnosť. Ich výstavba podporuje udržateľnú architektúru

Dom má rozlohu necelých 279 metrov štvorcových a využíva koncept otvoreného priestoru, napríklad pri prepojení kuchyne s obývacou izbou. Posuvné sklenené dvere, ktoré vedú priamo k bazénu, a kamenná stena len umocňujú pocit, že ste vonku i keď ste vlastne nevystrčili z domu ani pätu.

Veľké okná sa starajú o výhľad i pocit, že je človek vonku na čerstvom vzduchu. Foto: Forbes.som/Hilton&Hyland

A keďže ide o Elona Muska, tak sa v dome samozrejme nachádzajú rôzne technologické vymoženosti. Elektronicky priamo z mobilného telefónu tam môže nový majiteľ ovládať závesy, bezpečnostný systém, zvukové reproduktory či osvetlenie. V nehnuteľnosti sa však nachádzajú i funkcie, ktoré berú ohľad na životné prostredie. Okrem iného ide napríklad o dvojzónovú klimatizáciu alebo steny obložené zeleňou.

Na nehnuteľnosti sa rozhodne nešetrilo. Vchodové dvere zdobia takéto zelené steny. Foto: Forbes.som/Hilton&Hyland
Hlavné foto: Forbes.som/Hilton&Hyland

Prispievateľka Amy Dobson píše pre Forbes.com o realitách.