6. augusta 2021

Po tom, čo akcie firmy Robinhood po prvom vstupe na burzu (IPO) minulý týždeň klesli o osem percent, tento týždeň obchodovanie prudko ožilo. Od uvedenia na trh akcie do stredy posilnili o viac ako 100 percent. Burza musela preto načas zastaviť obchodovanie. No štvrtok priniesol ochladenie.

Investori, ktorí pred týždňom stavili na vstup investičnej aplikácie Robinhood na burzu Nasdaq, sa tento týždeň mohli tešiť z rastu. Krátko po uvedení (pod symbolom “HOOD“) síce klesli jej akcie z 38 dolárov až na 34 dolárov. Tento týždeň sa však karta obrátila. V stredu cena vyskočila o 50 percent (až nad 70 dolárov), kým v utorok to bolo 24 percent.

Hodnotu spoločnosti, meranú trhovou kapitalizáciou, to dostalo na 59 miliárd dolárov. Majetok dvoch zakladateľov, bývalých spolubývajúcich na vysokoškolskom internáte Stanfordovej univerzity, Vlada Teneva (34) a Baijua Bhatta (36) vystrelil tento vývoj po stredajšom obchodovaní na 4,3 miliardy resp. 4,9 miliardy dolárov, ako vypočítal americký Forbes. Každému z nich tak za jeden deň na „konte“ pribudlo zhruba 1,5 miliardy dolárov.

Vo štvrtok sa však cena opäť znížila (o 27 percent k 50 dolárom), no stále sa držala nad uvádzacou cenou akcií z minulého týždňa. Dôvodom poklesu bolo zverejnenie zámeru skorých investorov predať časom takmer 100 miliónov akcií firmy.

Hviezdna podpora aj kritika

Predchádzajúci výskok spôsobili aj sympatie viacerých významných investorov. Cathie Wood z ARK Invest, ktorá investuje do disruptívnych inovácií ako Tesla a spravuje aktíva v hodnote zhruba 60 miliárd dolárov, buduje svoje silné akciové pozície v spoločnosti. Jej fond dokúpil v utorok 90-tisíc akcií v hodnote viac ako päť miliónov dolárov.

Reklama

Ďalším promotérom Robinhoodu je moderátor televízie CNBC, Jim Cramer. Jeho pozitívne referencie vzbudili záujem najmä medzi drobnými investormi. K cenovej volatilite prispel tiež začiatok obchodovania s opciami na akcie Robinhoodu v stredu tento týždeň.

Joe Terranova, vrchný riaditeľ spoločnosti Virtus Investment Partners, vyhlásil, že Robinhood sa musí rozhodnúť, či chce byť aj naďalej v centre pozornosti sociálnych médií. „Nemyslím si, že by chceli byť „meme stock“, pretože to v konečnom dôsledku odradí inštitucionálnych investorov a obráti pozornosť preč od skutočných základov spoločnosti, všetko je to o volatilite,“ cituje Terranovu portál Cnbc.com.

Investovanie pre masy

Robinhood je jednou z prvých spoločností, ktorá ponúkla retailovým investorom obchodovanie s akciami bez provízie. Jej platforma tak umožnila prístup na finančné trhy širokým masám. Prial jej najmä minulý rok, keď Američania uväznení doma objavili čaro investícií na burze.

Tržby spoločnosti vlani stúpli na 959 miliónov dolárov, čo je osemkrát viac ako pred rokom. Nevyhla sa však ani kritike, najmä po prepuknutí kauzy  Gamestop. Vyčítajú jej aj prílišnú gamifikáciu či snahu predať objednávky svojich zákazníkov najväčším žralokom z Wall Street.

Doteraz za svoje prešľapy musel Robinhood zaplatiť na pokutách, vyrovnaniach a penále viac ako 130 miliónov dolárov. A zdá sa, že jeho zakladatelia si tak skoro nevydýchnu – spoločnosť stále vyšetruje niekoľko federálnych a štátnych orgánov.

Článok vyšiel na forbes.com, autorom je Sergei Klebnikov. S prispením Forbes Slovensko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na 

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?