4. septembra 2020

Pandemická komisia navrhuje v rizikových regiónoch, ktorých je momentálne na Slovensku 17, prijať nové opatrenia. Najviac postihnutými sú okresy Bratislava I a Michalovce. Hygienici navrhujú zákaz alkoholu po 22. hodine a obmedzenie hromadných podujatí v interiéri a exteriéri.

Úplne by sa mali zakázať hromadné podujatia od 23:00 do 6:00 hodiny s výnimkou svadieb do 150 ľudí.

Vo štvrtok 3. septembra padol na Slovensku nový rekord v počte nakazených koronavírusom. Pozitívne testovaných bolo 137 ľudí, čo je najviac od začiatku pandémie, laboratóriá urobili 4 772 testov.

3, 2, 1… 123. Odpočítavať už netreba, druhá vlna koronavírusu je tu

Pandemický semafor svieti momentálne načerveno v Bratislave I a v michalovskom okrese, viacero ďalších miest je oranžových. Pandemická komisia preto navrhuje prijať v týchto oblastiach nové opatrenia:

  • zákaz konania hromadných podujatí v interiéri od 23. hodiny večer do 6. hodiny rána, s výnimkou svadieb do 150 osôb,
  • zákaz konania hromadných podujatí v exteriéri nad 500 osôb a v interiéri nad 250 osôb,
  • zákaz konzumácie alkoholu po 22. hodine,
  • zákaz používania vodných fajok.
Rizikové regióny. Zdroj: MZSR

„Tieto dva týždne chceme vidieť, na čom sme, ako sa to vyvinie, koľko toho bolo doneseného na Slovensko zo zahraničia a budeme sa s tým snažiť bojovať. Prosím občanov, aby sme sa snažili ochrániť tých najzraniteľnejších medzi nami, lebo od toho závisí úspech a to, ako si poradíme s pandémiou na Slovensku,“ uviedol na tlačovej konferencii v piatok 4. septembra minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Vyzval aj rodičov, ktorých deti začali chodiť do škôl, aby sa aspoň počas prvých dvoch týždňov vyvarovali návštevy svojich starých rodičov.

Rizikové okresy. Zdroj: MZ SR

Zároveň upozornil, že najviac ľudí na Slovensku sa nakazilo v bratislavskom Starom Meste, kde žije najväčší podiel infikovaných. Podľa neho momentálne nie je dobrý nápad tam v aktuálnej situácii ísť do baru, reštaurácie či na nejaké podujatie, kde budú ľudia v dlhšom a intenzívnejšom kontakte. Krajčí uviedol, že je to rizikové.

IFP: Korona priniesla riziká pre rôzne povolania,
najviac zraniteľné sú sociálne slabšie vrstvy

Počet prípadov narástol aj v spomínaných Michalovciach. Ako však avizoval hlavný hygienik Ján Mikas na predchádzajúcich tlačových konferenciách, celoštátne opatrenia zatiaľ nie sú potrebné. „Začneme konať regionálne, aby sa pre jeden či dva okresy nemuselo uzatvárať celé Slovensko. Budeme sa snažiť ísť touto cestou, aby opatrenia boli trefnejšie, efektívnejšie a rýchlejšie,“ uviedol hlavný hygienik.

Zoznam sa nemení

Podobne nepriaznivá situácia ako v Bratislave je aj v ďalších susedných hlavných mestách – v Prahe a vo Viedni. Slovensko ich považuje za rizikové regióny.

Podľa názoru pandemickej komisie je lepšie, ak by tam občania vôbec necestovali, a ak áno, mali by dodržiavať prísne protiepidemické opatrenia. „Pandemická komisia sa napriek riziku rozhodla, že zatiaľ nebude meniť zoznam červených krajín, no môže sa to meniť. Situáciu budeme nasledujúci týždeň sledovať a je možné, že ich tam pridáme,“ uviedol Krajčí.

Zvažuje sa aj úplné uzatvorenie hraníc s Ukrajinou. Ide o krajinu, odkiaľ sme mali v auguste najviac importovaných prípadov koronavírusu, druhé bolo Chorvátsko a tretie Česko. Slovensko tiež prehodnocuje situáciu ohľadom Bulharska a Švédska, kde sa situácia zlepšuje a krajiny by sa tak podľa ministra mohli dostať na zoznam zelených krajín.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?