4. augusta 2021

Keď Robyn Fenty, ktorá je svetu známa ako Rihanna, v roku 2017 spustila spoločnosť Fenty Beauty, chcela vytvoriť kozmetickú značku, v ktorej by sa našla každá žena. Výsledkom je, že jej Fenty speváčke pomohla dostať sa do klubu, kam sa prepracuje len veľmi malá časť populácie – medzi miliardárov.  

Podľa Forbesu majetok Rihanny aktuálne zodpovedá hodnote 1,7 miliardy amerických dolárov. Je tak najbohatšou ženou muzikantkou a hneď po Oprah druhou najbohatšou ženou šoubiznisu. Hudba sa však na jej bohatstve podieľa v oveľa menšej miere, než jej podnikanie.

Fenty Beauty, v ktorej vlastní 50-percentný podiel, jej majetok „dopĺňa“ o 1,4 miliardy. Ďalšie peniaze má z podielov v značke s bielizňou Savage x Fenty, ktorých hodnotu Forbes odhaduje na 270 miliónov dolárov. Až ten zbytok si zarobila ako speváčka a herečka.   

Hoci na Barbadose narodená Rihanna nie je jedinou celebritou, ktorá využíva sociálne siete (má 101 miliónov followerov na instagrame a 102,5 milióna na twitteri) na propagáciu svojej značky kozmetiky, ide jej to zo všetkých najlepšie. Fenty Beauty, v ktorej má 50-percentný podiel francúzsky luxusný gigant LVMH (ten ovláda Bernard Arnault, ktorý sa aktuálne strieda s Jeffom Bezosom na poste najbohatšieho človeka planéty), vznikla v roku 2017 s víziou inkluzívnosti.   

Projekty podnikavej speváčky

Produkty značky zasahujú širšiu paletu farieb – make-up sa ponúka v 50 odtieňoch, medzi ktoré patria aj inde ťažko zohnateľné tmavšie odtieňe pre černošky. Takisto v reklame značky vystupujú ľudia všetkých farieb pleti. Produtky Fenty Beauty sa predávajú v sieti Sephora, ktorá patrí rovnako pod LVMH a od začiatku sú hitom. Už v prvom roku dosahovala značka tržby viac ako 550 miliónov dolárov.   

Reklama

Fenty Beauty však nie je jediným úspešným projektom svetoznámej speváčky a herečky. Jej značka bielizne Savage x Fenty získala vo februári od investorov 115 miliónov dolárov a jej hodnotu odhadujú na jednu miliardu dolárov. Do firmy, ktorá vznikla v roku 2018, investovala aj spoločnosť rapera Jay-Z-ho Marcy Venture Partners či firma L. Catterton (v ktorej je investorom Bernard Arnault). Forbes odhaduje, že Rihanne vo firme patrí 30 percent. 

Ale nie všetko, čoho sa Rihanna dotkne, sa premení na zlato. Vo februáru LVMH a Rihanna Forbesu potvrdili, že ukončili luxusnú značku s módou a vybavením do domácnosti, ktorá sa tiež volala Fenty. Tá vznikla len v roku 2019, no na kolená ju položila pandémia. 

Niektorým fanúšikom sa však jej podnikateľské aktivity nemusia pozdávať z toho dôvodu, že speváčku oberajú o čas na tvorbu. Rihanna, ktorá zvykla vydať každý rok album, už päť rokov nenahrala novú platňu. 

Pôvodný článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je redaktorka Madeline Berg.

Našli ste chybu? Napíšte nám na 

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?