9. septembra 2021

Revolúcia v spôsobe nakupovania potravín či vecí každodennej spotreby prichádza aj na Slovensko. Stačí pár klikov. Koncom roka otvorí Wolt v centre Bratislavy obchod s expresne rýchlou donáškou pre online zákazníkov.

Technológie menia naše spotrebiteľské návyky a pandémia presun aktivít z reálneho sveta do online prostredia výrazne urýchlila. Aktuálne svet dobýja koncept s názvom „dark store“.

Ide o kamennú predajňu s potravinami a základnými potrebami v centre mesta alebo v husto obývanom území. Obchod je určený výlučne pre online nákupy s rýchlou donáškou až pred dvere zákazníka.

Na Slovensko tento koncept prináša fínska spoločnosť Wolt, ktorá klientom doposiaľ ponúkala najmä donášku jedla z vybraných reštaurácií. Koncom roka otvorí na Slovensku až tri „dark stores“.

Kuriéri budú doručovať objednaný tovar do 20 minút od objednávky. Obchody budú poskytovať rozvoz potravín a tovarov základnej potreby.

Reklama

Pre začiatok tri predajne

Prvý Wolt Market bude fungovať v centre Bratislavy a ponúkne sortiment s približne dvetisíc položkami. Druhá predajňa by mala byť v okolí Einsteinovej ulice v bratislavskej Petržalke a tretí „dark store“ bude zrejme otvorený v inom krajskom meste. Služby budú môcť využiť zákazníci žijúci v okruhu do 20 minút od predajne.

„Vidíme jasne, že zákazníci si čoraz viac zvykajú na rýchlu donášku a už to nie je len o jedle,“ hovorí generálny riaditeľ Woltu na Slovensku Tomáš Beniak.

Doručenie bude trvať do 20 minút. Foto: Unsplash/Rowan Freeman

Spoločnosť aktuálne doručuje tovar od 120 rôznych obchodníkov s rôznym tovarom, klient si môže objednať napríklad McDonalds, knihy z Martinusu či darčekové kvety spoločnosti Chutné kytice.

Nový koncept si firma úspešne vyskúšala už v niekoľkých krajinách – vo Fínsku a v Grécku. Okrem Slovenska sa nové Wolt Markety budú otvárať napríklad aj v Česku, Poľsku, Dánsku, Estónsku, Litve a Lotyšsku. „Vo Fínsku sa doručenie objednávky z Wolt Marketu pohybuje v priemere okolo 15 minút,“ dodáva Beniak.

Doručovanie potravín z logistických skladov priamo ku zákazníkovi na Slovensku už dlhšie ponúkajú viacerí internetoví obchodníci či retailové reťazce, napríklad britská sieť Tesco, tovar však doručujú s dlhším časovým odstupom.

Fínsky startup Wolt pôsobí na Slovensku od septembra 2019. Okrem Bratislavy postupne rozšíril svoje služby do Košíc, Trnavy, Banskej Bystrice, Nitry, Žiliny a Prešova.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?