10. júna 2020

Reebok sa postavil na čelo skupiny značiek a športovcov, ktorá prerušila styky s americkou fitnesovou firmou CrossFit po tom, ako jej zakladateľ a šéf Greg Glassman kontroverzne tweetoval: „Je to Floyd-19.“ Floyd je priezvisko muža, ktorý zomrel pri zatýkaní americkými policajtmi. Tweet bol odpoveďou na iný tweet o rasizme ako verejnom probléme. Glassman včera oznámil, že odstúpi.

Prinášame vám tretiu časť série online podujatí Forbes Reštart. Diskutovať budeme o vplyve súčasnej situácie na duševné zdravie, aká je stigma ohľadom duševného zdravia a prečo je dôležitá prevencia. Vstupenky si môžete zakúpiť TU.

FAKTY

Reebok ukončil svoju exkluzívnu desaťročnú zmluvu ako hlavný sponzor CrossFit a tiež licenčnú spoluprácu s oblečením značky CrossFit.

Veľký výrobca športového oblečenia uviedol vo vyhlásení: „Naše partnerstvo s CrossFit HQ sa skončí počas tohto roka. Nedávno sme viedli diskusie o novej zmluve, vo svetle posledných udalostí sme sa však rozhodli partnerstvo ukončiť.“

Čo nahradí crossfit? 4 cvičenia, ktoré sú v kurze

Profesionálny športovec CrossFitu Rich Froning, ktorý štyrikrát vyhral CrossFit Games, kritizoval Glassmanov post k jeho 1,4 milióna followerov na Instagrame. Vyhlásil, že posledných pár dní znemožnilo zostať lojálnym voči vedeniu, ktoré robí také odporné vyhlásenia, čo robia z ľudí nepriateľov a rozdeľujú ich v čase, keď je potrebná jednota.“

Šampiónka v CrossFite Tia-Clair Toomey povedala, že je nesmierne smutná, sklamaná a frustrovaná“ aj z firmy, aj z Glassmana. Moja budúcnosť s CrossFitom je nejasná a záleží na smere HQ,“ dodala.

Aj druhý na minuloročných hrách, Noah Ohlsen, oznámil, že na tohtoročných sa nezúčastní.

Rocket CrossFit, jedna z 200 telocviční zo Seattlu, sa oddeľuje od spomínanej firmy. V blogu zverejnila list od Glassmana, plný nadávok, ktorý útočil na majiteľku telocvične Alyssu Royse, obviňoval ju, že sa snaží z CrossFit pred verejnosťou urobiť rasistickú firmu.

Dodávateľ Rogue Fitness, ktorý poskytuje zariadenie na silový tréning, odstráni logo CrossFit z tohtoročných CrossFit hier a bude spolupracovať s vedením CrossFit Games, aby vybral najlepší spôsob, ako pokračovať.“

Napokon, v utorok sa objavil ďalší diel škandálu, záznam z mítingu na Zoome. Glassman na nahrávke hovorí, že nesmúti nad Floydovou smrťou a opakuje teóriu, že išlo o člena gangu obchodujúceho s falošnými peniazmi.  “Vytvoril som rozkol v komunite CrossFitu a nechtiac zasiahol mnohých členov,” zareagoval  Glassman vo vyhlásení a dodal, že odchádza z postu CEO.

Zuckerberga kritizujú zamestnanci Facebooku:
mal reagovať na Trumpove rasistické posty

KONTEXT

Glassmanov tweet bol priamou odpoveďou na tweet amerického výskumného inštitútu Institute for Health Metrics and Evaluation, ktorý hovoril: Rasizmus a diskriminácia sú zásadné výzvy verejného zdravotníctva, ktoré potrebujú urgentné riešenie. #BlackLivesMatter.“

Glassman sa neskôr ospravedlnil slovami: Ja, CrossFit HQ a komunita CrossFit nebudeme reprezentovať rasizmus. Urobil som chybu pri výbere slov. V srdci som hlboko smutný z bolesti, ktorú som spôsobil. Bol to omyl, nie rasistický, ale omyl.“ V pondelok 8. júna bol jeho pôvodný tweet stále na Twitteri.

POZADIE

Pred Glassmanovým tweetom sa CrossFit nápadne odmlčal v čase, keď na Twitteri a Instagrame kolovali vyjadrenia fanúšikov hnutia Black Lives Matter a keď mnoho firiem po Floydovej smrti verejne vyjadrilo nesúhlas s rasizmom.

CrossFit dávnejšie vyjadril verejnú podporu pre LGBT komunitu a dedikoval svoje cvičenia padlým vojakom.

Autorka Isabel Togoh je redaktorka Forbes.com.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?