28. mája 2018

Pravidelný pohyb má okrem mnohých zdravotných benefitov aj pozitívny vplyv na pracovný výkon. Viacero výskumov ukázalo, že šport zlepšuje pamäť či pozornosť a človek si vďaka nemu buduje  vytrvalosť, ktorá je potrebná v každej časti života. Forbes prináša prehľad najnovších cvičení, ktoré si tento rok na Slovensku získali pozornosť.

Trénuje hollywoodske celebrity. Jeho klientmi boli aj herci z 50 odtieňov sivej

XBody cvičenie

Základom cvičenia EMS na prístroji Xbody je elektrická stimulácia svalov, ktoré prebieha cez elektródy vysielajúce do tela impulzy. Deje sa to prostredníctvom vesty, ktorú si oblečiete a ktorá počas cvičenia spôsobuje priamo v svaloch kontrakcie. „Aktivujú sa preto oveľa intenzívnejšie a cielene, v jednom cviku dokonca viac svalov naraz,“ hovorí Lukáš Opiela z Xbody Impuls v Bratislava.

90 percent svalstva dokážete precvičiť za 20 minút, pričom môžete spáliť až 500 kalórií, po tréningu dokonca 1500 (záleží to od viacerých faktorov). Elektrostimuláciu využívajú pri tréningoch aj športovci ako Usain Bolt, Rafael Nadal či Ronaldo.

Impulzy stimulujú aj hlboké vnútorné svaly, ktoré poskytujú oporu chrbtici a redukujú bolesti chrbta. Foto: archív (Lukáš Opiela)

VÝHODA: Šetrenie času, dva 20-minútové tréningy do týždňa sa majú vyrovnať 6-7 hodinám vo fitnesscentre.

Reklama

NEVÝHODA: Obmedzenie pre ľudí s veľkou nadváhou, ktorí nezapnú najväčšie číslo vesty potrebnej pri XBODY cvičení.

Tóth, Sagan aj hokejisti. Aké športové chuťovky nás čakajú v roku 2018?

Infrashape bicykel

Infrashape Horizontal je bicykel na cvičenie najnovšej generácie vo forme kapsuly, do ktorej sa zavriete a v ľahu pedálujete. V samostatnej kabíne s prístrojom máte súkromie a na dotykovej obrazovke pred vami si môžete nastaviť reálnu imitáciu terénu, pustiť seriál či zapnúť vlastnú hudbu.

Navyše, tréning prebieha vo vákuu a tiež pod infračerveným svetlom, vďaka ktorému sa zvýši spotreba kalórií. Zlepšuje aj krvný obeh či vyživuje poškodené tkanivá.  „Veľa našich zákazníkov využíva tento tréning na rekonvalescenciu po zranení kolena, nakoľko bicyklovanie je veľmi dobrý spôsob, ako sa dostať späť aj do zdravotnej formy,“  hovorí manažérka prevádzky Shape It Up Denisa Petríková. Za 50 minút cvičenia pod infra svetlom a vo vákuu je možné spáliť aj 1500 kalórií.

Prístroj Infrashape Horizontal. Foto: Shape It up

VÝHODA: Počas cvičenia ležíte, čo je plusom najmä pre ľudí s poranenou chrbticou, krkom  či krížmi, keďže sú odbremenené od záťaže.

NEVÝHODA: Ľudí, ktorí nemajú radi teplo a sauny, cvičenie pod infra svetlom pravdepodobne baviť nebude. Dá sa síce cvičiť aj bez neho, no spálite menej kalórií. (minimálne o cca 400 kcal)

Iba cvičenie nás nezachráni. Skutočným vinníkom je cukor

Megaformer cvičenie

Power core cvičenie na prístroji megaformer v sebe kombinuje kardio, funkčný tréning, pilates, stretching, vytrvalosť a koordináciu. Podľa majiteľky Powercore štúdia Evy Cvopovej je výhodou najmä podpora brušného svalstva. Kombinujú sa tu totiž klasické cviky, no nejaká časť vášho tela sa počas nich stále nachádza na pohyblivom vozíku, vďaka čomu stabilizujete jadro tela.

Na rozdiel od cvičenia vo fitnesscentre tu však podľa Cvopovej nedochádza k preťaženiu svalov. Toto cvičenie si obľúbila Kate Hudson, Michelle Obama či Meghan Markle, vojvodkyňa zo Sussexu.

Cvičenie na prístroji. Foto: archív (Eva Cvopová)

VÝHODA: Spevňovanie stredu tela (tzv. core), ktorý tvorí oporu pri každom našom pohybe a jeho posilnenie zlepšuje zdravie. Pevný core zlepšuje stabilitu, rovnováhu, držanie tela a je prevenciou pred zraneniami.

NEVÝHODA: Menej spálených kalórií ako pri predchádzajúcich dvoch cvičeniach (cca 500 kcal počas 50 minút a ďalších 300 v kľudovom režime).

Movement

Ak máte záujem o rozvoj pohybových schopností v najrôznejších disciplínach, movement je pre vás. „Ľudia sa v rámci neho učia základné pohybové vzorce, vis, drep, beh, skákanie, ohýbanie a tie potom otvárajú dvere k ďalším možnostiam,“ vysvetľuje tréner Adrián Bartalos. Na tréningoch využívajú rôzne pohybové hry, hádanky, ale aj striktné tréningové plány vytvorené na mieru.

Základom je však široké spektrum pohybov a cvičiaci tak nezostávajú v limitovanom kruhu svojej disciplíny. Podľa Bartalosa ide o návrat k prirodzenej všestrannosti človeka.

Bartalos s snaží priniesť kultúru movementu na Slovensko. Foto: Adrián Bartalos (archív)

VÝHODA: Cvičenie nie je monotónne a nútené a je preto pravdepodobné, že vás tak rýchlo neomrzí.

NEVÝHODA: Movement nie je pre ľudí, ktorý sa chcú špecializovať na jednu konkrétnu činnosť.

Hlavná foto: Unsplash