6. decembra 2018

Najmocnejšou ženou na svete ostala Angela Merkel, ktorá je jednou z dvoch političiek v top 10 najvplyvnejších žien sveta 2018 podľa amerického Forbesu. Najviditeľnejší posun smerom nadol zaznamenala Hillary Clinton.

Cítite, že sa svet posunul? Mnohé ženy tento rok dobyli významné pozície a moc pozdĺž celého spektra sa vďaka tomu začala otáčať. Okrem výraznej skupiny nových líderiek však v rebríčku nájdeme aj ženy, ktoré prešľapujú na mieste alebo svoju pozíciu oslabili.

Asi nikdy v histórii sa však nedostala toľko do pozornosti téma diverzity a rôznorodosti a do popredia nevystúpilo také množstvo významných ženských osobností ako v súčasnosti. Aj pomocou kampaní #MeToo, #TimesUp či sloganu ‘We Too’, ktorý sa naposledy využíval pri popise vzostupu ženských hlasov v OSN, volajú skupiny žien po celom svete po zmene.

Ich fond podporuje ženy vo vedení firiem.
Prvé peniaze dajú aj na novú školu v Bratislave

Tie, ktoré sa dostali do rebríčka najvplyvnejších žien sveta, patria k najsilnejším a najmúdrejším vodcom dneška. Prichádzajú s riešeniami najväčších problémov a zanechávajú po sebe významnú stopu. Pozrite si rebríček TOP 10.

10. Ginni Rometty

ginni rometty ceo
Foto: Richard Drew/SITA/AP

Rometty je veteránka ikonickej technologickej spoločnosti IBM, v ktorej pôsobí už 36 rokov. Je vôbec prvou ženskou generálnou riaditeľkou firmy, pričom ju doposiaľ najväčšou zmenou previedla na dátovú spoločnosť.

Úspešne ženy v sfére technológií.
Toto by poradili svojmu mladšiemu ja

Do centra stratégií posunula kognitívne výpočty a do budúcna stavila na oblasť blockchainu. 34-miliardovou kúpou spoločnosti Red Hat posunula IBM na pozíciu, v ktorej môže o prvenstvo v oblasti cloudového biznisu súperiť s gigantami ako je Amazon a Microsoft.

9. Marillyn Hewson

Marillyn Hewson
Foto: Andrew Harnik/SITA/AP

Od roku 2013 je Hewson výkonnou riaditeľkou spoločnosti Lockheed Martin, ktorá je poprednou firmou v oblasti bezpečnosti, letectva a technológií. Nový bojový letecký program F-35 pomohol zvýšiť hodnotu spoločnosti na takmer 100 miliárd dolárov. Lockheed Martin je v USA najväčším vládnym dodávateľom, pričom zákazky od štátu dosahujú jednu miliardu. Aby sa firma udržala v pozícii lídra inovácií, vyvíja v súčasnosti špeciálne nadzvukové lietadlá.

8. Ana Patricia Botín

španielska Ana /atricia Botín
Foto: Laurent Gillieron/SITA/AP

Šéfka najväčšej španielskej bankovej skupiny Santander Group sa do jej čela dostala po náhlom úmrtí svojho otca. Počas politických nepokojov posilnila fintech oblasť a sústredila sa na posilnenie malých spoločností a firiem vlastnených ženami.

7. Susan Wojcicki

CEO YouTubu Susan Wojcicki
Foto: Reed Saxon/SITA/AP

Od februára 2014 je výkonnou riaditeľkou firmy YouTube, ktorá pod jej vedením kultivovala 1,9 miliardy užívateľov. V roku 1999 sa Wojcicki stala v poradí 16. zamestnankyňou Googlu a vyrokovala odkúpenie YouTube, ktorého cena sa vyšplhala na 1,65 miliardy dolárov. Teraz je odhadovaná hodnota firmy 90 miliárd. Jej práca v oblasti odstraňovania nevhodného obsahu na internete nebola vždy úspešná, ale platforma sa vyhla škandálom, ktorým dnes čelí Facebook.

6. Melinda Gates

Melinda Gates
Foto: Ted S. Warren/SITA/AP

Spolupredsedníčka Nadácie Billa a Melindy Gates obhájila pozíciu najsilnejšej ženy v oblasti filantropie. Gates má na starosti celú stratégiu organizácie, ktorá vznikla v roku 2000 a je najväčším súkromným charitatívnym fondom. Jej misiou je zabezpečiť, aby žili všetci ľudia zdravé a produktívne životy, množstvo práce zasvätila Gates aj boju za rovnoprávnosť žien. Pomocou svojej investičnej spoločnosti Pivotal Ventures chce pomaly uzatvárať medzeru v počte žien – zakladateliek firiem.

5. Abigail Johnson

CEO Fidelity Investment Abigail Johnson
Foto: SITA/AP

CEO privátneho fondu Fidelity Investments, ktorý založil jej starý otec v roku 2014, bola do funkcie menovaná pred dvoma rokmi. V súčasnosti vlastní 24,5 % akcií firmy, ktorá spravuje aktíva v hodnote takmer 2,5 trilióna dolárov. Johnson sa v tradičnej 72-ročnej spoločnosti nebojí prinášať nové riešenia. Tento rok prišla s novými podmienkami, ktoré sú priaznivé pre mileniálov, a priniesla do firmy „kryptoplatformu“ pre digitálnych investorov.

4. Mary Barra

CEO General Motors Mary Barra
Foto: Carlos Osorio/SITA/AP

Investovala miliardy do elektromobilov, samoriadiacich áut a služieb zdieľaných jázd pod hlavičkou firmy Maven. Ako súčasť reštrukturalizácie firmy s cieľom urobiť spoločnosť profitabilnejšou a agilnejšou, oznámila v novembri prepustenie 14-tisíc zamestnancov zo severnej Ameriky. S minuloročným príjmom 22 miliónov dolárov získala Barra najvyššiu odmenu spomedzi top troch lídrov automobilového priemyslu v Detroite.

3. Christine Lagarde

šéfka Inernational Monetary Fund (IMF) Christine Lagarde
Foto: Firdia Lisnawati/SITA/AP

Ako generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu poskytuje finančné poradenstvo 189 krajinám vrátane Číny, Ruska a Veľkej Británie. Pod jej vedením sa organizácia vysporiadala s finančnou krízou, predchádzala riziku zväčšujúceho sa trhu a reagovala na hrozby obchodnej vojny medzi Spojenými štátmi a Čínou. Lagarde prikázala centrálnym bankám, aby akceptovali digitálnu menu ako legitímnu.

2. Theresa May

britská premiérka Theresa May
Foto: Kirsty Wigglesworth/SITA/AP

Premiérka Veľkej Británie nastúpila do funkcie v júli 2016 po tom, čo sa jej predchodca David Cameron rozhodol na základe výsledkov referenda o Brexite abdikovať. Posledné dva roky strávila May práve vyjednávaním podmienok odchodu krajiny z Európsk ej únie, jej plán schválili európski lídri v novembri.

1. Angela Merkel

nemecká kancelárka angela merkel
Foto: Michael Sohn/SITA/AP

Nemecká kancelária Angela Merkel je na prvom mieste už ôsmy rok po sebe. V roku 2005 sa stala prvou ženskou kancelárkou Nemecka a v súčasnosti slúži svoje štvrté a zároveň posledné volebné obdobie. Nedávno totiž okrem abdikácie z vedenia strany Kresťanskodemokratickej únie (CDU), vylúčila aj svoju kandidatúru na pozíciu kancelárky v roku 2021. Stále však ostáva v pozícii líderky európskej ekonomickej veľmoci, ktorá krajinu riadila aj počas finančnej krízy a priviedla ju k rastu. Otázkou teraz ostáva, kto nastúpi na jej miesto.

Do v poradí 15. rebríčka stovky najvplyvnejších žien sveta boli zaradené aj také mená ako Oprah Winfrey (20. miesto), kráľovná Alžbeta II. (23. miesto) či Beyoncé Knowles (50. miesto).

Metodológia

Každý rok berie Forbes pri zostavovaní rebríčka do úvahy štyri kritériá: peniaze (buď čistá hodnota firmy, aktíva alebo HDP), pokrytie médiami, sféry vplyvu a dosah líderiek. S pomocou sociálnej platformy Captiv8 sme tento rok zobrali do úvahy aj ich vplyv prostredníctvom sociálnych médií .

Hlavné foto: Rawpixel