25. júna 2019

Americký Forbes vydal každoročný zoznam futbalových tímov s najväčšou hodnotou. Späť na tróne je Real Madrid s hodnotou 4,24 miliardy dolárov. Jedinou kategóriou, v ktorej ho porazila celkovo druhá Barcelona, je hodnota klubu na základe príjmov zo zápasov.

Najhodnotnejším futbalovým klubom sveta neustále pritekajú peniaze. Na štadióny aj pred televízne obrazovky dokážu pritiahnuť obrovské množstvo fanúšikov, a to najmä počas konania futbalovej udalosti roka, Ligy majstrov. Sponzori sú ochotní im dávať stále viac a viac peňazí, pretože vedia, že sa im to oplatí. Hráči sú globálnymi tvárami, ukotvenými v srdciach a mysliach miliárd fanúšikov po celom svete. Ako sa to odráža na príjmoch futbalových klubov?

Najhodnotnejšie futbalové kluby. Na čele Manchester United,
no sponzori majú väčší záujem o Barcelonu

Priemerná hodnota 20 najcennejších tímov je na úrovni 1,75 miliardy dolárov, čo je o 3,4 % viac ako v minulom roku. Na čelo rebríčka Forbes sa vtedy prebojoval anglický Manchester United, ktorý z neho zosadil dovtedajšieho víťaza Real Madrid. Španieli sú však naspäť vo vedení a minuloročnú jednotku nechávajú na treťom mieste. Najcennejšími futbalovými klubmi sú Real Madrid s hodnotou 4,24 miliardy dolárov a 4-miliardová Barcelona. Obidva tímy majú zároveň najsilnejšiu značku.

Real Madrid zarobil 100 miliónov dolárov zo svojho tretieho po sebe nasledujúceho víťazstva v Lige majstrov roku 2018 a údajne sa blíži k podpisu najlukratívnejšej zmluvy v histórii futbalu – 1,8 miliardy dolárov za 12 rokov s Adidasom.

Peniaze vo futbale: Fiľovi nešla karta.
Klub štvrtého najbohatšieho Slováka je najstratovejší

Minulá sezóna zároveň predstavovala začiatok sponzorskej dohody medzi Barcelonou a japonskou skupinou Rakuten s hodnotu 246 miliónov dolárov, ako aj začiatok desaťročnej zmluvy s Nike, ktorá klubu prinesie minimálne 174 miliónov dolárov ročne. Pozitívne správy prišli aj z Juventusu, ktorý koncom roka 2018 oznámil rozšírenie ponuky produktov, na ktorých spolupracuje s Adidasom, na ďalších osem rokov za celkovo 457 miliónov dolárov.

Pre lepšiu ilustráciu, v ktorých oblastiach sú futbalové kluby najúspešnejšie, ich americký Forbes rozdelil podľa zdroja ich peňazí do štyroch kategórií. Iba tri z nich, Real Madrid, Barcelona a Manchester United, sa pritom nachádzajú v top 5 v každej z kategórií. Bayern Mníchov sa dostal do troch, Manchester City skóruje v dvoch a Arsenal s Chelsea sa dostali do jednej.

Hlavné foto: unsplash

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk