13. júna 2018

Rebríček najhodnotnejších futbalových tímov sveta vydáva americký Forbes už 15 rokov. To, že futbal je naozaj obľúbený šport, dokazuje víťaz rebríčka Manchester United – jeho vlaňajší príjem bol 737 miliónov dolárov.

Minulý rok sa na čelo rebríčka Forbes, ktorý je venovaný najhodnotnejším futbalovým klubom, prebojoval anglický Manchester United a zosadil tak dovtedajšieho víťaza Real Madrid. Ako uvádza Forbes US, aktuálna hodnota Manchester United je 4,12 miliardy dolárov. Minulý rok bola hodnota tohto tímu vypočítaná na 3,69 miliardy dolárov, čo znamená, že za rok narástla o 12 %. Manchester United počas sezóny 2016/2017 zarobil 737 miliónov dolárov a dosiahol až o 50 % vyššie prevádzkové výnosy (254 mil. USD) než akýkoľvek iný futbalový tím. Hodnotou viac ako 4 miliardy dolárov sa tiež môžu pýšiť kluby Real Madrid (4,09) a FC Barcelona (4,06), pričom oba kluby majú šancu Červených diablov pokoriť.

Najhodnotnejšie športové značky sveta. Takto dopadli Nike, Real Madrid či olympiáda

Vypočítaná bola aj priemerná hodnota každého z 20 členov rebríčka tá sa vyšplhala na 1,69 miliardy USD. Ak by sme sa na objem peňazí, ktorý sa točí“ v športe pozreli v globále, tak až 4 z 10 najvýnosnejších športových klubov sveta sú práve futbalové tímy.

Najhodnotnejšie futbalové kluby sveta roku 2018

 

Ďalší rebríček, ktorý Forbes vydal, sa týka priemerných súm, ktoré za rok získajú futbalové kluby z reklamy. Ide o súhrn príjmov za umiestnenia reklám na dresoch hráčov, za nosenie dresov konkrétnych značiek, ako napríklad Nike, či za logá a reklamu sponzorov, ktoré sa objavia na štadiónoch. Sponzori majú najväčší záujem o FC Barcelonu, Manchester United je na druhom mieste a v jeho tesnom závese sa nachádza biely balet“.

Mesiac do majstrovstiev sveta vo futbale. Hrá sa o jeho budúcnosť

Real Madrid vlani v septembri totiž obnovil dohodu s dubajskou leteckou spoločnosťou Emirates. Sponzoring sa týka čiastky 82 miliónov dolárov ročne a zatiaľ je dohodnutý do konca sezóny 2020/2021. Najväčší výnos majú kluby práve vďaka spomenutým komerčným príjmom a vďaka príjmom za odvysielané zápasy.

 Najviac profitujúce kluby z reklamy na dresoch a štadiónoch

Výsledky rebríčka sú založené na štatistikách zo sezóny 2016/2017. Sumy, ktoré kluby zarobili, a klubová hodnota sú prepočítané na americké doláre podľa priemerného výmenného kurzu.

Hlavná foto: Pexels