15. mája 2018

Čo spraví ponuka na 25 miliárd dolárov z Ázie s futbalom? Ak sa investícia uskutoční, bude sa na tohtoročné majstrovstvá sveta (14. júna až 15. júla v Rusku) spomínať ako na posledné majstrovstvá starej éry.

Na jeseň 2015 sa zdalo, že medzinárodný futbal je v troskách. Veľkí sponzori Coca-Cola, McDonald’s, Visa a Anheuser-Busch donútili prezidenta Medzinárodnej federácie futbalových asociácií (FIFA) Seppa Blattera, aby po 17 rokoch odstúpil. Obrovská reťaz korupčných škandálov spustila úvahy o znovuzaložení FIFA, o jej totálnej reforme alebo aspoň o premenovaní.

O dva a pol roka neskôr sa zdá, že totálnou reformou prejde skôr samotný futbal. Od polovice apríla je známe, že FIFA sa zaoberá ponukou konzorcia ázijských investorov vo výške 25 miliárd dolárov na 12 rokov. Ak by sa šéfovia svetového futbalu rozhodli absorbovať takúto sumu, nemohol by v ňom ostať kameň na kameni.

Premier League príde o stovky miliónov, aj tak nakupuje

Medzi zatiaľ nepotvrdených ázijských investorov majú podľa Financial Times a Reuters patriť japonská SoftBank miliardára Masaoyshi Sona, prípadne aj korunný princ Saudskej Arábie Mohamed bin Salman. Skupina žiada za svoj historicky veľký balík zriadenie „mini“ majstrovstiev sveta a dramatickú expanziu majstrovstiev sveta klubov.

Mini MS, mega klubové MS

Prvý turnaj, údajne s dotáciou 13 miliárd dolárov na obdobie 2021 až 2033, sa má stať každé štyri roky pre 24 reprezentácií akýmsi svetovým finále novozavedenej Ligy národov. Tá nahrádza nezaujímavé priateľské zápasy a v Európe štartuje už na jeseň.

Druhá súťaž, klubová, existuje už 18 rokov. Prize money, o ktoré hrajú víťazi šiestich kontinentálnych Líg majstrov (európskej a juhoamerického Copa Libertadores pristupujú až v semifinále), sa však majú podľa návrhu zvýšiť vyše 300-násobne. Zo skromných 28 miliónov dolárov pri tržbách okolo 37 miliónov (2017) majú explodovať na celkových 9 miliárd v rokoch 2021-33. „Keď Softbank zaplatila v roku 2017 za výrobcu čipov ARM holdings 34,6 miliardy, nedosiahla jej investícia tisícnásobok súčasných tržieb kupovanej firmy, ale – 0,4-násobok,“ pripomenula ESPN.

Zakladateľ SoftBank a najbohatší Japonec Masayoshi Son. FOTO: SITA/AP

Dôvodom monštrózneho navýšenia rozpočtu má byť samozrejme obrovská expanzia – zo siedmich na údajne až dve stovky klubov. Pre porovnanie: majstrovstvá sveta reprezentácií doteraz dosahovali tržby v rádoch jednotiek miliárd dolárov, náklady usporiadateľských krajín presiahli na posledných dvoch turnajoch 10 miliárd. Vo štvorročnom rozpočte FIFA 2010-2014 vygenerovali MS 4,8 miliardy dolárov (prakticky polovicu z toho za televízne práva) z celkových príjmov asociácie vo výške 5,7 miliardy. UEFA dosiahla za svoj bohatý rok 2016 z EURO, Ligy majstrov a Európskej ligy 2016 celkovo tržby 5,6 miliardy dolárov.

Toto sú najhodnotnejšie športové značky sveta

Tohtoročné majstrovstvá (14. júna sa v Rusku začnú s 32 mužstvami, o štyri roky v Katare chce FIFA mať až 48 tímov) sa však pre tradičných sponzorov stali problematickým turnajom. Vyšetrovanie korupčných škandálov FIFA a jeho súdne dohry sa totiž vlečú dodnes. „Ak nehovoríme o Číne alebo inej krajine, v ktorej nehrá rolu fakt, že FIFA je v New Yorku vláčená po súdoch a spájajú ju s korupciou, žiadna korporácia nebude považovať za bezpečnú spoluprácu s FIFA,“ napísali o tradičných západných sponzoroch v novembri New York Times.

Ďalší šampionát, katarský, zasa okrem korupcie pri hlasovaní o jeho pridelení sprevádza aj kontroverzný návrh na rozšírenie, ešte kontroverznejšie preloženie na jesenný termín a opakované správy o neľudských pracovných podmienkach na staveniskách štadiónov.

Z problematickej pozície FIFA ťažili v posledných rokoch najmä bohaté európske ligy na čele s anglickou Premier League. Tri najdrahšie futbalové kluby sveta, Manchester United, Real Madrid a FC Barcelona majú podľa Forbes rebríčka trhovú hodnotu vyše troch miliárd dolárov. Z tržieb v sezóne 2015-16 okolo 700 miliónov tvoria sponzorské zmluvy nižšie stovky miliónov. Televízne práva na Premier League dosiahnu za sezóny 2017-18 a 2018-19 až 4,5 miliardy dolárov.

Čaká sa boj líg a FIFA

Ligy majú oproti majstrovstvám samozrejme zásadnú výhodu v dlhodobosti súťaže. Práve tú bude potrebovať FIFA narušiť, ak bude chcieť ponúknuť novým investorom z Ázie dostatočný počet zápasov, z ktorých budú môcť dostať späť svoje obrovské peniaze. „Zatiaľ bola FIFA mimoriadne skúpa na detaily, musíme však predpokladať, že majstrovstvá klubov bude musieť dostať až na úplnú špicu pyramídy,“ poznamenala ESPN.

Primerane podráždené boli aj reakcie národných líg, ktoré protestovali už proti plánom na rozšírenie katarských majstrovstiev či doterajšej podobe Ligy národov. Výkonný prezident Premier League Richard Scudamore reagoval písomným protestom s poukazom na obavy z „preplnenia kalendára,“ „zdravotných problémov“ a dodal, že „dostať správu o ‘riešení’ ako hotový fakt a tváriť sa pritom, že ide o konzultáciu, nezodpovedá žiadnej definícii dobrého riadenia.“ Nespokojnosť vyjadrila aj španielska liga, Real Madrid naopak plány na veľké klubové majstrovstvá privítal.

Prezident FIFA Gianni Infantino s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. FOTO: SITA, AP

Ak je ponuka na 25 miliárd skutočne s plnou vážnosťou na stole, znamená to, že investori veria, že FIFA má šancu totálne zmeny pretlačiť, odhaduje ESPN. „Ale to bude znamenať, že popri tom treba čakať veľké zemetrasenia.“

O ponuke sa má medzi FIFA, ligami a klubmi rokovať aj tento týždeň, rozhodnúť by sa malo na kongrese FIFA v Moskve. Revolučná inovácia, ktorú majstrovstvá v Rusku prinesú, teda zavedenie videorozhodcu, schválené len v marci, tak v tejto situácii vyznieva ako nejaký malý technický detail.

HLAVNÉ FOTO: SITA/AP