14. júla 2020

Rapídne zvýšenie výroby pľúcnych ventilátorov v spoločnosti Chirana Medical v Starej Turej je hlavným dôvodom vytvorenia strategického partnerstva so spoločnosťami IPM Group, Ximedica a NDA Partners.

Ako informoval generálny riaditeľ Chirana Medical Ján Brkal, po úspešnom zvýšení výroby by Chirana Medical mala mať kapacitu zvýšiť produkciu ročne až na 5 000 ventilátorov, ak to bude nutné.

„Pre Slovensko sme zabezpečili dostatok ventilátorov, ale ak chceme vyvážať do sveta, narážame na to, že naša kapacita je obmedzená. Preto sme sa rozhodli byť súčasťou tohto medzinárodného projektu s IPM, ktorý bude celému svetu poskytovať našu technológiu v relevantných objemoch,“ informoval riaditeľ s tým, že momentálna výrobná kapacita je asi 1 200 pľúcnych ventilátorov, čo je v porovnaní s predkrízovým stavom štvornásobne viac.

Chirana dodá štátu všetky zmluvne dohodnuté pľúcne ventilácie.
Ide ešte o polovicu dodávky

Ako dodal, globálne konzorcium tvoria Chirana Medical (zdravotnícka technika), IPM Group (financie, marketing a stratégia), Ximedica (dizajn a zmluvná výroba) a NDA Partners (regulačné poradenstvo). Strategické partnerstvo zároveň pomôže so získaním povolení nielen v Severnej Amerike, ale aj v Latinskej Amerike, Blízkom východe a Indii – teda v oblastiach, ktoré nový koronavírus tvrdo zasiahol.

Podľa vedúceho rizikového kapitálu v skupine IPM Petra Gajdoša, svet nepotrebuje najlacnejšie, ale lepšie ventilátory. „Sme hrdí na to, že sme hnacou silou tohto inovatívneho partnerstva. Potreba urýchliť výrobu ventilátorov Aura V, ktorá už zachránila životy mnohých ľudí, je podľa nášho názoru nevyhnutná. Teší nás, že budeme súčasťou procesu zvýšenia kapacity výroby, aby sme pomohli celému svetu,“ doplnil Gajdoš.

Aura V je pľúcny ventilátor, ktorý je považovaný za jeden z technologicky najvyspelejších modelov na svete. V minulosti pomáhal pacientom so zápalom pľúc, chrípkou H1N1 a ďalšími vírusovými pneumóniami, ako aj pri všetkých stavoch s nehomogénnym poškodením pľúc.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?