Materská spoločnosť Facebooku, Instagramu a WhatsAppu dosiahla na konci minulého roka výnimočne vysoké zisky. Meta Platforms Marka Zuckerberga v poslednom kvartáli 2023 strojnásobila zisk na viac ako 14 miliárd dolárov.
„Je to výrazné prekvapenie pre investorov, pretože firma prekonala už tak vysoké očakávania trhu,“ hovorí analytik Patria Finance Pavol Mokoš. V rovnakom období predchádzajúceho roka zarobila „len“ 4,6 miliardy dolárov. Pozitívne hospodárske výsledky viedli spoločnosť k rozhodnutiu, že prvýkrát vo svojej histórii vyplatí dividendy – pol dolára na akciu.
„Je to skôr symbolické gesto, vzhľadom na to, že ročný dividendový výnos na akciu je pol percenta,“ hovorí Mokoš. Dôležitejšie podľa neho je, že spoločnosť oznámila spätný odkup vlastných akcií v objeme 50 miliárd dolárov. „V prípade rýchlo rastúcich technologických firiem by vyplácanie vysokých dividend indikovalo, že firma nemá pre peniaze lepšie využitie, napríklad do vývoja,“ dodal.
BIZNIS EVENT, AKÝ TU EŠTE NEBOL
Top ľudia z biznisu a manažmentu na jednom mieste, 4 pódiá, 100+ spíkrov. Top podujatie roka, na ktorom budú všetci a vy nesmiete chýbať… viac informácií už čoskoro.
CHCEM BYŤ NA WAITING LISTE
Potiahli čínske e-shopy
„Urobili sme veľký pokrok v napĺňaní našej vízie pre rozvoj AI a metaverza,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Meta Mark Zuckerberg vo vyhlásení. Dodal, že pokroky v rozvoji umelej inteligencie pomohli firme posilniť reklamný biznis a predbehnúť v raste konkurenčný Google.
Finančná riaditeľka Susan Li v rozhovore s analytikmi podľa CNBC uviedla, že najväčšie hnacie sily rastu príjmov pochádzajú od spoločností v oblastiach elektronického obchodu, zábavy a hier.
Firma tiež profitovala z reklamy, ktorú si na Facebooku a Instagrame vlani objednávali dravo rastúce čínske online obchodné platformy, napríklad Temu, Shein a ďalšie, ktoré sa snažia cez sociálne siete osloviť čo najviac spotrebiteľov v globálnom meradle.
Susan Li uviedla, že príjmy od inzerentov so sídlom v Číne zodpovedali vlani desatine tržieb spoločnosti Meta Platforms. „V roku 2023 spoločnosť takisto spustila sociálnu sieť Threads, ktorá má konkurovať platforme X,“ hovorí analytik Capital Markets David Matulay o bývalom Twitteri Elona Muska.
„Meta je pozitívne naladená aj na ďalší kvartál a ohlásila vyššie plánované tržby ako doposiaľ očakávali trhy,“ vysvetľuje Mokoš s tým, že v prípade výrobcu čipov AMD bol posledný kvartál 2023 tiež pozitívny, no výhľad firmy na tržby v prvých mesiacoch nového roka investorov sklamal.
O prácu prišlo 20-tisíc ľudí
K pozitívnym výsledkom firmy zrejme prispelo aj výrazné okresanie počtu zamestnancov, keď Meta medziročne znížila počet pracovníkov o 22 percent. „Podarilo sa im dodržať sľúbené znižovanie nákladov, ktoré síce znamenalo 20-tisíc prepustených zamestnancov, ale dodali, čo sľúbili a to pre investorov znamená veľa,“ zdôraznil Pavol Mokoš.
Koncom minulého roka bolo na výplatnej páske technologického giganta 67 317 ľudí. Zuckerberg pritom vyhlásil, že prírastky zamestnancov v najbližšom období budú „relatívne minimálne“, pretože chce „udržať veci štíhle“.
Meta bude podľa neho ďalej investovať do AI a do budovania kapacity svojej počítačovej infraštruktúry. Zoštíhľovanie personálnych stavov bolo vlani príznačné pre väčšinu obrích technologických korporácií vrátane Alphabetu, Amazonu či Apple.
„Pre trh to môže znamenať zvýšenú dôveru investorov vo výkonnosť spoločnosti Meta, ktorá môže byť spojená s pozitívnym vývojom jej akcií. Pre spotrebiteľov to môže znamenať pokračujúci rozvoj a vylepšovanie služieb a produktov, ktoré Meta ponúka, ako aj možnosť, že sa tieto služby budú ďalej personalizovať a prispôsobovať potrebám používateľov,“ uviedol Matulay.
Tržby Meta Platforms v uplynulom štvrťroku medziročne vzrástli o štvrtinu na 40,1 miliardy dolárov. Investori privítali najnovšie údaje s nadšením a cena akcií spoločnosti Meta si po zatvorení americkej burzy pripisovala viac ako 12 percent.
Sociálna sieť Facebook má v súčasnosti 2,11 miliardy denných aktívnych používateľov. K aspoň jednej z aplikácií Meta Platforms má podľa jej údajov každý deň prístup 3,19 miliardy používateľov.
Číslo dňa
1,8 miliardy dolárov
Sumu v tejto výške preinvestuje nemecký automobilový koncern Volkswagen v nasledujúcich piatich rokoch v Brazílii. Firma plánuje uviesť na tamojší trh šestnásť nových modelov vrátane hybridných a elektrických vozidiel, informovala agentura Reuters.
Nové investície viac ako zdvojnásobia investičný plán Volkswagenu v Brazílii na roky 2022 až 2028. Automobilka chcela pôvodne vyrábať o štyri modely menej.
Krátke správy
Umelá inteligencia môže mať podľa 38 percent zamestnancov zlý vplyv na ich duševné zdravie. Dve tretiny zamestnancov od AI zase očakáva zvýšenie produktivity. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KPMG na vzorke 4197 zamestnancov veľkých podnikov z rôznych odvetví v Austrálii, Kanade, Nemecku, Veľkej Británii a v Spojených štátoch amerických. Takmer tretina respondentov má obavy, že nové technológie spôsobia, že ich práca bude zastaraná.
Najvyšší kontrolný úrad chce opäť preveriť dopady covidovej pandémie. Úrad v týchto dňoch otvoril novú kontrolu, v ktorej preverí nákup, skladovanie a likvidáciu vakcín proti ochoreniu COVID-19.
Téma spoločného nákupu vakcín Európskou komisiou podľa šéfa úradu Ľubomíra Andrassyho vyvoláva otázky, keďže Komisia uzavrela so spoločnosťou Pfizer neverejnú zmluvu bez možnosti vypovedania, k čomu sú nepriamo zaviazané aj členské štáty.
Svetové ceny potravín v januári klesli najnižšie takmer za tri roky. Príčinou je najmä pokles cien obilnín a mäsa. Ukázali to v piatok údaje Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo. Globálne vývozné ceny pšenice v januári klesli v dôsledku silnej konkurencie medzi vývozcami a nových dodávok z krajín južnej pologule.
Znížili sa aj ceny kukurice, čo bolo odrazom zlepšenia stavu úrody a začiatku žatvy v Argentíne, ale aj väčšieho objemu dodávok v Spojených štátoch. Index cien mäsa klesal už sedem mesiacov po sebe, keďže dodávky z popredných exportných krajín stlačili nadol ceny hydiny, hovädzieho a bravčového mäsa.
Čínsku ekonomiku čaká v nasledujúcich rokoch ďalšie spomalenie, tvrdí Medzinárodný menový fond. Fond predikciu odôvodňuje poklesom produktivity a rýchlym starnutím populácie v ázijskej krajine.
Druhá najväčšia ekonomika sveta zaznamenala v minulom roku jeden z najpomalších rastov za posledné desaťročia, keď sa ku geopolitickému napätiu a oslabeniu globálneho dopytu pridala dlhová kríza v sektore nehnuteľností. MMF v piatok uviedol, že predpovedá ďalšie spomaľovanie až na 3,5 percenta v roku 2028.
Medline Assembly Slovakia plánuje rozšíriť svoj závod v Partizánskom. Prijať chce ďalších 580 ľudí. Výrobca chirurgických súprav chce v druhej etape výstavby podniku postaviť novú montážno-skladovaciu halu a súvisiacu infraštruktúru, priblížila firma v oznámení o zmene, ktoré predložila orgánom na posudzovanie vplyvov na životné prostredie.
Náplňou činnosti bude rovnako ako v prípade prvej etapy skladovanie vstupného materiálu, kompletáž chirurgických súprav v superčistom priestore a expedícia hotového tovaru do distribučných stredísk firmy v Európe. Americký výrobca postavil svoj nový závod v Partizánskom v roku 2022. V súčasnosti zamestnáva takmer 600 pracovníkov.