7. mája 2020

Nie všetky obchody, ktoré v rámci uvoľňovania pravidiel zavedených vládou proti pandémii nového koronanvírusu mohli byť od stredy 6. mája otvorené, boli otvorené. Uviedol to prezident Zväzu obchodu SR Martin Katriak.

„Môj prvý poznatok bol, že nie všetky obchody a prevádzky, ktoré mohli byť otvorené, aj boli otvorené. Prevádzkovatelia, ako sa mi sami posťažovali, nemali včas k dispozícii príslušné opatrenia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ). Nemali tak dostatok času sa prispôsobiť, povedal Katriak.

Rady pred obchodmi

Tiež dodal: „Napriek tomu sme rozhodnutie ÚVZ otvoriť ďalšie série obchodov prijali pozitívne. S trochou radosti konštatujem, že autority vypočuli názor Zväzu obchodu, ktorý vzhľadom na dobré zdravotné výsledky a hygienické zabezpečenie asi pred 10 dňami navrhoval spojiť 2. a 3. etapu harmonogramu prezentovaného predsedom vlády SR.“

Vláda oznámila pomoc pre cestovné kancelárie.
Ľudia si môžu zájazdy odložiť až o 16 mesiacov

Najväčší záujem podľa Katriaka bol v stredu o predajne odevov, spodnej bielizne a predajne obuvi. „Tam som videl dokonca rady pred niektorými obchodmi. A na moje veľké prekvapenie som videl rady pred zlatníctvami,“ poznamenal. Pri službách bol najväčší záujem podľa jeho slov o takzvané skrášľovacie prevádzky, a to o kaderníctva, holičstvá, manikúry.

„Pokiaľ ide o prognózu, jednoznačne odporúčame, ak budú zdravotné výsledky na dobrej úrovni, otvoriť na budúci týždeň aj obchodné centrá a ďalšie prevádzky, ktoré sú doteraz zatvorené. Samozrejme, všetko pri dodržiavaní požadovaných normatívov a hygienických opatrení, snáď s jednou výnimkou. Autority by mali zvážiť zníženie požiadavky 25 štvorcových metrov na zákazníka na úroveň európskeho štandardu, ktorý je okolo 10 až 15 štvorcových metrov,“ zdôraznil Katriak.

Pomoc od štátu žiadajú aj veľké firmy.
Sú medzi nimi Jaguar Land Rover či Volkswagen

Vysvetli tiež, že obchodníci podľa neho chápu, že pri vydávaní opatrení ÚVZ situácia nie je jednoduchá, avšak mnohokrát opatrenia pripúšťajú viacero výkladov. „Trápi nás najmä skutočnosť, že často sú vydávané neskoro. Napríklad posledné (opatrenie) bolo vydané 5. mája 2020 o 22.06 h, pričom malo platiť od rána 6. mája 2020. Vzhľadom na to nebolo jednoduché pripraviť otvorenie predajní a prevádzok v zmysle predpisu,“ dodal.

Nájomné treba riešiť

Aj Iniciatíva slovenských maloobchodníkov víta otváranie obchodov a postupné oživovanie ekonomiky. „Opatrenia sú však schvaľované neskoro, a preto sa viacero podnikateľov nevie na zmeny vopred pripraviť, z čoho plynú viaceré komplikácie spojené s otváraním prevádzok. Veríme, že spolu s uvoľňovaním opatrení sa opäť vráti späť aj nákupné správanie ľudí a nebudú sa báť navštevovať obchody,“ doplnil zástupca iniciatívy Daniel Krakovský.

„Od vlády však stále očakávame, že vyrieši otázku nájomného, ktoré musíme platiť napriek tomu, že prevádzky boli zatvorené. Ak táto podpora od vlády nepríde, je možné, že viacerí obchodníci budú musieť hromadne prepúšťať, alebo rovno svoje prevádzky zatvoria. Taktiež by vláda mala predstaviť jasný plán ďalšieho otvárania prevádzok, napríklad v obchodných centrách a zároveň podmienky, ktoré na to musia byť splnené,“ uzavrel Krakovský.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?