22. augusta 2018

Desí vás predstava, že by ste mali na verejnosti, alebo dokonca v okruhu pracovných kolegov predniesť prezentáciu? Obávate sa, že zlyháte, nebudete dosť dobrý a už vopred sa strachujete, čo si o vás publikum pomyslí? O základných tipoch, ako prekonať svoje strachy spojené s vystupovaním pred väčším publikom, sme sa rozprávali so Slovenskými Toastmastermi. Tieto rečnícke kluby sú súčasťou medzinárodnej organizácie a máme ich u nás skoro v každom väčšom meste. 

Hana Okruhlicová má 26 rokov a je spoluzakladateľkou konzultačnej spoločnosti Prometheus Partners. Okrem toho je aj prezidentkou klubu Slovenskí Toastmasters. Jej domovský klub je jedným z 12 v krajine (sedem z nich je v Bratislave) a v roku 2016 dosiahol naozaj výnimočný úspech – bol vyhlásený za najlepší Toastmasters klub na svete.

Vždy vás bude niekto súdiť. Pre lepší prvý dojem dbajte na sedem vecí

Hana Okruhlicová vysvetľuje, že Toastmasters International je medzinárodná nezisková organizácia, ktorá vznikla v roku 1924 v USA a v súčasnosti má 352-tisíc členov združených v 16 400 kluboch v 141 krajinách sveta.

Na Slovensku pôsobia kluby už 10 rokov a združujú asi 250 registrovaných členov. V Bratislave okrem klubu, ktorý vedie Hana Okruhlicová, funguje napríklad aj jeden v Petržalke, nemecký Vox Fortis alebo anglický klub Toastmasters Bratislava (ktorý je zároveň najstarší svojho druhu na Slovensku).

Reklama

Zaujímavosťou je, že tieto kluby u nás fungujú aj pri korporáciách ako IBM či Swiss Re. Okrem hlavného mesta vznikli spolky aj v Trnave, Žiline, Nitre, Leviciach, Košiciach a podľa Okruhlicovej aktuálne vzniká ďalší – Toastmasters Tatry v Poprade.

Ak chcú ženy zažiariť na mítingu, musia použiť svoj hlas smerom nadol

Ako zbehlá rečníčka dodáva, „hlavným poslaním Toastmasters na Slovensku je pomáhať ľudom objavovať svoje hranice, prekonávať ich a tvoriť tak lepšiu verziu seba samého“. Kluby si podľa nej organizujú svoje stretnutia, kde okrem prezentácie pripravovaných prejavov plnia aj ďalšie úlohy.

Hana Okruhlicová

„Učíme sa prekonávať strach z vystupovania pred ľuďmi, formulovať myšlienky zrozumiteľne, používať hlas, reč tela, dávať konštruktívnu spätnú väzbu, prijímať a pracovať so spätnou väzbou, počúvať, kriticky myslieť,“ vysvetľuje. Zároveň sa v Toastmasters učia, ako ľudí viesť, ako ich motivovať, zabaviť, inšpirovať či informovať. Spoločne tiež organizujú rôzne konferencie a rečnícke či improvizačné súťaže.

Ak chcete byť lepší vďaka Toastmasters, stať sa členom klubu nie je náročné. Ani finančne. Členské je 10 eur mesačne, pričom ako člen Toastmasters máte právo navštíviť ktorýkoľvek klub na celom svete.

Radšej zomrieť, ako vystupovať na verejnosti

A aké sú odporúčania a rady, ako prekonať strachy a rôzne iné problémy v komunikácii? Najskôr bude potrebné prekonať jeden veľký, a podľa všetkého široko rozšírený, strach. „Pred pár rokmi v istom prieskume zistili, že ľudia sa najviac boja vystupovania pred ľudmi. Strach zo smrti skončil až na druhom mieste. Znie to síce smiešne, ale zo skúsenosti môžem potvrdiť, že ľudia by radšej zomreli, ako vystupovali pred väčšou skupinou,“ hovorí Okruhlicová.

Rečnenie na verejnosti sa dá naučiť, rovnako, ako ste sa naučili chodiť. Foto: pexels.com

Jej mentor a jeden zo zakladateľov Toastmasters na Slovensku Andrej Mažáry podľa nej hovorí, že sila tohto strachu má dve príčiny – to, že strach z vystupovania sme zažívali dlhé roky v škole a tiež to, že tento základný strach v sebe nesie veľa ďalších bežných strachov, ktoré máme v sebe a počas vystupovania na verejnosti sa prejavujú niekoľkonásobne silnejšie.

Ako dodáva Hana Okruhlicová, jej mentor jej vysvetlil, že existujú tri hlavné strachy, ktoré človeka pred vystupovaním blokujú:

Strach z toho, čo si budú o mne ľudia myslieť – pri tomto strachu je dôležité si uvedomiť, že ľudia si budú vždy niečo myslieť a budú vždy niečo hovoriť. Neviem to ovplyvniť, závisí to len od nich. Preto je najdôležitejšie, čo si o sebe myslím ja.

Strach z toho, že to pokazím, alebo že sa mi to nepodarí – keď som sa ako dieťa učila chodiť, určite som veľakrát spadla. Napriek tomu som sa znova postavila a skúšala to ďalej – viem to, lebo dnes viem chodiť. S rečnením je to rovnaké. Keď sa mi niečo nepodarí, je to skúsenosť, nie zlyhanie.

Strach, že nie som dosť dobrá(ý) a vždy bude niekto lepší ako ja – jediný človek, s ktorým sa môžem porovnávať, som len ja sama. Len tak môžem vidieť svoje napredovanie a výsledky. Až vtedy ma to bude hnať k tomu, kým chcem byť.

Ako prekonať tieto strachy

1. Dýchajte

Ak si uvedomíte spomínané faktory, môže vám to pomôcť prekonať počiatočnú hrôzu z rečnenia. Ako však dodáva Hana Okruhlicová, na uvoľnenie stresu pred verejným vystúpením vám môžu pomôcť aj jednoduché dychové cvičenia. „Pred veľkou prezentáciou napríklad idem dve minúty pred začiatkom na toaletu a tam si poskáčem. Moje telo sa uvoľní zo stuhnutia a rozprúdim energiu.“

2. Tešte sa

Pomôcť zvládnuť prednášku, či verejné vystúpenie vám môže pomôcť aj to, že sa naň budete vedome tešiť, nie sa ho báť. „Môžem potvrdiť, že rozdiel, keď sa na prednášku vedome teším a keď sa jej bojím, je neuveriteľný. Takže, tešte sa na to!“

3. Hovorte zrozumiteľne

Ako dodáva Hana Okruhlicová, pri komunikácii samotnej je tiež veľmi dôležité, aby ste svoje myšlienky formulovali zrozumiteľne, a to nielen na verejnosti, ale aj v úplne bežnej komunikácii doma či s priateľmi.

Reklama

„Slová sú obmedzený nástroj na vyjadrovanie myšlienok, a preto sa často stáva, že síce si niečo myslíme, niečo hovoríme, no druhá strana niečo iné počuje. Aj preto je dôležité vždy sa ubezpečiť, že druhá strana naozaj počula to, čo sme chceli povedať. Jednoduchý spôsob je, ak požiadame druhú stranu, aby svojimi slovami zopakovala, čo sme povedali,“ uzatvára Okruhlicová.

Hlavná foto: archív Hana Okruhlicová