28. augusta 2018

Aj vy vidíte, že všetci okolo vás robia videá a na sociálnych sieťach ich pozerajú desaťtisíce ľudí? Pritom kvalita videí sa líši. Od skvelých hollywoodskych produkcií až po čistú „amatérčinu“ z mobilu. Ak ich chcete robiť aj vy, je dobré si pred natáčaním položiť pár základných otázok. Koľko sa oplatí investovať do videoprodukcie? A aké videá točiť?

„Základnú kvalitu videá mať musia, navyše sa treba prispôsobiť každému kanálu. Niekde musíte mať dobrý zvuk, inde musí video fungovať aj bez zvuku,“ vysvetľuje Ján Zelina, ktorý pred piatimi rokmi založil video štúdio Zeldeo a videá robí pre firmy, agentúry i tretí sektor.

Ktorý kanál si má v súčasnosti firma vybrať na šírenie svojho videa?

Je krásne, že vďaka internetu aj bez peňazí na televíznu reklamu dokážete video nielen vyprodukovať, ale aj efektívnejšie cieliť a sledovať divácky „engagement“. Ľudia si počas dňa prehliadajú viaceré platformy, preto sa obsah rozkladá na rôzne kanály. Neexistuje jeden top kanál, ale skôr prístupy k tvorbe videí pre dané kanály. Každý kanál má svoje špecifiká.

Aké?

Napríklad reklama na YouTube musí zaujať aj audiom, pričom na Facebooku či Instagrame musí video fungovať aj bez zvuku. Veľmi dobre fungujú aj série videí.

O generáciu starší youtuber. Sajfa vie, čo jeho meno pre firmy znamená

Pre VÚB banku sme natáčali spiaceho mopslíka, ktorý bol publikovaný ako 5-dielna séria. Za jeden deň výroby sme mali materiál na 5 výstupov, ktoré boli publikované na sociálnych médiách, a ľudia to sledovali. Ale uznávam, že podobne ako videá s mačkami, chrumkavý psík je vždy vďačný obsah pre „views“.

V čom sú špecifiká jednotlivých kanálov ako YouTube, Facebook, Instagram?

Väčšina z nás navštevuje všetky spomínané kanály, no na každom hľadáme iný obsah. Mladí sa chcú prevažne baviť, starší čerpajú informácie alebo hľadajú odpovede.

Keď niekto príde na váš web, zrejme sa už reálne zaujíma o ponúkaný produkt alebo službu. To ale neznamená, že ho vo videu máte zahltiť desaťminútovou prezentáciou benefitov. Treba spomenúť len to najdôležitejšie a dovoliť návštevníkom dohľadať si na stránke to, čo ich zaujíma.

ján zelina zeldeo kameraman videá
Zakladateľ a šéf štúdia Zeldeo Ján Zelina, v súčasnosti i tamojší hlavný kameraman. Foto: archív Zeldeo

A sociálne siete?

Na Facebooku zas bojujete o diváka. Ak sa vám čo i len na chvíľočku podarí zastaviť jeho vždy „scrollujúci“ prst, vyhrávate. Máte na to prvé 4 sekundy. Základom je vizuálna atraktívnosť, ale aj relevancia obsahu.

YouTube je gigant, ktorý nesklame, nech hľadáte čokoľvek. Reklamy tu rovnako vsádzajú na prvé sekundy vizuálnej atraktivity, rýchle odovzdanie hlavnej myšlienky a zaujatie pozornosti, kým divák netrpezlivo kliká „skip“ button. Na mladých fungujú youtuberi, a nad vlastným YouTube kanálom sa značka môže zamyslieť, ak má skutočne dosť kontinuálne vznikajúceho hodnotného obsahu.

Instagram je pre mnohých mladých televízia, Messenger a Pinterest v jednom. Už pri vytváraní konceptov treba myslieť esteticky, v skratke a „štvorcovito“.

Aké sú základné pravidlá pre video, ktoré má dobre zafungovať na sociálnych sieťach?

Video, ako médium, má jednu nevýhodu – my interne hovoríme, že je „čiernou dierou“. Divák totiž netuší, čo bude nasledovať, nevie obsah len tak preletieť očami, ako pri písanom texte. Preto je nesmierne dôležité nestratiť diváka „zbytočnými sekundami“, treba teda udržiavať jeho pozornosť.

10 influencerov, ktorých sa oplatí sledovať na sociálnych sieťach

Na sociálnych sieťach platí princíp – čím kratšie, tým lepšie. Optimálnou dĺžkou je, z našej skúsenosti, 15 – 20 sekúnd, pričom úvodné 3 sekundy, kým používateľ „scrolluje“, sú kľúčové – to je moment, keď ho buď získavate, alebo okamžite strácate.

Čo môže videu pomôcť, aby dostalo virálny rozmer?

Donald Trump (smiech)! Ale vážne, neexistuje jednoznačný recept. „Viral“ je často nepredvídateľný, ťažko manažovateľný a zvykne prekvapiť aj samotných tvorcov. Väčšinou však platí, že menej je viac. S istotou sa dá tvrdiť, že je to vždy o nápade. Dobre sa šíri obsah, ktorý je buď vtipný, informačne hodnotný, spoločensky aktuálny či vyvoláva silné emócie. Tu sa zíde dobrý copywriter, ktorý dokáže elegantne a účelne pracovať s obsahom.

Sú situácie, keď nepotrebujete, aby vaše video vyzeralo ako od Pixaru alebo Warner Bros. Vice versa, keď je zas jednoduchá vec nádherne spracovaná, viete diváka nadchnúť obrazom, a páčivé veci sa tiež dobre šíria.

Či už sa rozhodnete pre slzy, alebo smiech, video musí byť čitateľné, ľahko zrozumiteľné a zamerané na jednu vec. Nie raz sme sa už pousmiali nad požiadavkou, či by vo videu mohol odznieť „hard-sellový“ zoznam benefitov, zopár historických míľnikov a či by ešte popri tom nemohlo byť aj virálne.

Desiate najvirálnejšie video na YouTube v minulom roku spôsobili deti analytika na juhovýchodnú Áziu, ktoré vstúpili do živého prenosu BBC. To nenaplánuješ. Video má už 28 miliónov zhliadnutí. Zdroj: youtube.com

Aké kvalitné musí byť video? V čom možno robiť kompromisy?

Kompromisy zväčša idú ruka v ruke s rozpočtom. Kvalitné video nemusí znamenať nebotyčný rozpočet, no istá miera profesionality je nevyhnutná a aj niečo stojí. Firmy občas prídu s dobre mienenou snahou znižovať rozpočet tým, že si niektoré časti produkcie chcú zabezpečiť „in-house“. Niekedy je to však viac na škodu. Ľudia z marketingových oddelení firiem často nemajú odstup a ťažšie sa im vžíva do kože nezainteresovaného diváka. Pre nás je navyše ťažšie „pozliepať“ vstupy rôznej kvality a pritom dosiahnuť želaný štandard.

Pre mňa ako videotvorcu je video dobre spracované vtedy, keď diváka nevyrušuje zašumené audio, plechový hlas, strih mimo rytmu či zle nasvietená scéna. Toto sú základy, v ktorých sme napríklad my nekompromisní.

Kam sa vyvíja video do budúcnosti? Aký vplyv na video môže mať Instagram TV?

Video ako ľahko stráviteľné médium, ktoré dokáže na krátkej ploche podať veľa informácií, tu bude vždy. Jeho úloha v budúcnosti bude len a len silnieť. Meniť sa budú jednak spôsoby, akými užívatelia prijímajú video obsah, ale aj miera interakcie. Augmentovaná či virtuálna realita, 3D reklamy, 360-stupňové videá – to všetko sa vo svete pomaly stáva bežnou súčasťou marketingových nástrojov.

Dnešný divák je prieberčivý, má si z čoho vyberať, a jeho schopnosť (alebo ochota) plne sa sústrediť prudko klesá. Vaše video ho musí zhypnotizovať, a to bude v budúcnosti tak otázkou obsahu, ako aj technického spracovania. Preto je v záujme klienta držať krok s technológiami a byť odvážny v komunikácii.

Môžu firmy fungovať aj bez video obsahu? Ak áno, ktoré?

Môcť môžu všetko, no či prežijú v konkurenčnom prostredí preplnenom videami, je otázne. Už len fakt, že sa nám ozývajú klienti z prostredia medicínskych startupov, ale aj takí, ktorí chcú vysvetliť fenomén sklo-kompozitných roxorov odberateľom, jasne hovorí o tom, že už takmer neexistuje produkt či služba, ktorej by video nepomohlo.

Video je tu a hrá kľúčovú rolu v komunikácii medzi zákazníkmi a firmami. Ak si chcete človeka udržať, musíte na neho hovoriť. A najlepšie je, keď vás vidí aj počuje zároveň. Video už nie je len trendy hračka, nejaké „nice-to-have“. Dáva firme tvár, hlas a osobnosť.

Ján Zelina je vyštudovaný manažér, outdoorový nadšenec, profesionálny video-maker. Zakladateľ video štúdia Zeldeo vytvára spolu so svojím tímom už viac ako 5 rokov videá na online platformy aj do TV.

Hlavná foto: Lewis Hamilton točí video na Veľkej cene Číny. Zdroj: SITA/AP