7. januára 2022

Kto sa spoľahne na to, že mu na budúci starobný dôchodok postačí prvý pilier, možno bude raz mať rentu kdesi na úrovni životného minima.

Demografia Slovenska totiž tej časti budúcich dôchodkov, ktorá sa bude musieť vyplácať z aktuálnych zdrojov štátu, jednoznačne nepraje. Analýzu, ako sa výška dôchodkov javí z perspektívy roku 2021, ponúkla nedávno napríklad Národná banka Slovenska.

Ďalším faktorom, ktorý zvyšuje neistotu ohľadom budúcich penzií z prvého piliera, sú politici. Tí slovenskí sa historicky voči dôchodkovému systému nesprávajú práve zdržanlivo. Reformy (a deformy) dôchodkov ich vždy bavili.

Schválne, skúste si tipnúť, koľko rôznych znení už nadobudol za 18 rokov svojej existencie zákon o sociálnom poistení? (Odpoveď nájdete, ak si v zbierke zákonov kliknete na ikonku „história“. A to je len jeden z trojice zákonov, ktorá tvorí dôchodkový „systém“.)

Reklama

Druhý pilier: pozor na infláciu!

Ak teda súhlasíte s názorom, že na prvý pilier sa netreba spoliehať, otázka znie: ako teda najlepšie sporiť v tom druhom? Tradičné pravidlo číslo jeden (tí mladší by mali sporiť agresívnejšie – teda v akciách či ich indexoch, tí ľudia, ktorí sú už pred dôchodkom, by mali byť konzervatívnejší – a teda sporiť v dlhopisoch) iste platí aj po pandémii.

Alebo že by tak celkom nie? Ekonomický expert a dlhoročný šéfredaktor Forbesu William Baldwin nedávno varoval amerických sporiteľov: „Keď inflácia prekročí sedem percent (a v USA čoskoro prekročí), čaká držiteľov dlhopisov masaker. Reálne výnosy 10-ročných bondov už dnes v USA testujú historické minimá spred štyroch desaťročí.“

(Sú teda jasne v mínuse.)

Čo s tým? Podľa Baldwina „dobrá odpoveď neexistuje, ale keďže sedenie na dlhopisoch rok čo rok ochudobňuje ľudí, väčšina aj napriek nízkym dividendám z akcií radšej riskuje na šialene nadhodnotenom akciovom trhu.“

Tretí pilier: zatiaľ nelacnie

Znamená to teda pre budúceho slovenského penzistu imperatív – „hŕŕ“ do tretieho piliera? Nie tak celkom. Tretí pilier, teda doplnkové dôchodkové sporenie, je totiž spojený aj s vyššími poplatkami.

(A nižšie by mohli byť – možno – až od roku 2023. To však bude musieť odsúhlasiť parlament).

Výhodu oproti druhému pilieru má tak tretí pilier dnes v podstate len v tom, že sa dá odpočítať od základu dane a môže doň prispievať aj zamestnávateľ.

Recept nie pre každého

Ak je teda prvý pilier nedostatočný, druhému aktuálne nepraje globálna makroekonomika a tretí je drahý, je tu nejaké riešenie?

Jednoduché je asi len jedno, a celkom iste poteší málokoho. Znie: Na dôchodok vám v zásade ostane tým viac peňazí, čím neskôr naň odídete.

Článok je súčasťou novoročného seriálu o financiách s názvom 22 ciest k majetku.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?