2. augusta 2018

Leto je už v plnom prúde, deti ho trávia s rodičmi na dovolenkách, v letných táboroch, či pri starých rodičoch, tie o čosi staršie už možno aj samy s kamarátmi na ihriskách a v parkoch. Na školu mnoho z nich s radosťou na čas zabudlo. Letný oddych, aj od školských povinností, deťom určite prospeje. Netreba ale zabúdať na to, aby si deti aspoň občas „prevetrali hlavy“ a nenápadne, ideálne hravou formou, si z času na čas zopakovali to podstatné, čo sa v škole za ostatný rok naučili.

Nenadarmo sa mnohí učitelia začiatkom školského roka pravidelne sťažujú na to, že deti počas prázdnin zabudli veľmi veľa zo svojich vedomostí. Mnohí pedagógovia aj koncom školského roka deťom prízvukujú, aby si občas vypočítali aspoň zopár príkladov z matematiky, či prečítali knihu.

Mária Tóthová-Šimčáková. Foto: archív MTŠ

„Nielen zo skúseností učiteľov, ale aj podľa rôznych výskumov vychádza, že deti počas letných prázdnin veľa zabúdajú zo svojich nadobudnutých zručností a vedomostí. Preto je žiaduce, aby sme počas letných prázdnin ako rodičia zaraďovali aktivity na osvieženie si naučených schopností, no dôležité je ísť na to hravo a zábavne,“ hovorí detská psychologička Mária Tóthová-Šimčáková, ktorá je tiež lektorkou projektu detinanete.sk.

Ak už deti majú mobil, nech sa niečo naučia. Štyria ajťáci vymysleli ako na to

Pre Forbes spísala niekoľko rád, ako deťom, najmä tým na základných školách, v lete nielen dopriať oddych (a istú dávku nevyhnutnej nudy), ale nenútene si s nimi osviežiť aj nadobudnuté školské vedomosti.

Do konca leta ešte stíhate niektoré aplikovať či už doma, na dovolenke alebo na na vychádzke v prírode.

Dobré rady do konca prázdnin

Písanie si dieťa precvičí vďaka denníku letných dobrodružstiev, kde si zapisuje svoje zážitky s kamarátmi či rodinou.

Navrhnite dieťatu, nech si založí a píše denník letných dobrodružstiev. Foto: pixabay.com

Motivujte dieťa, aby si prečítalo dôležité informácie o krajine, do ktorej cestujete na dovolenku a poverte ho, že bude vaším sprievodcom. Bude sa cítiť dôležito, naučí sa tak čosi o histórii, je motivované čítať, listovať v mape. Vedomosti o Slovensku si dieťa môže zopakovať napríklad vďaka folklórnemu festivalu.

Naučte deti pracovať s mapou. Letné cestovanie je na to ideálne. Foto: pixabay.com

Dovoľte deťom, aby vám pomáhali v kuchyni, ideálne pripravili vlastné jedlo, prečítajú si tak recept, napíšu nákupný zoznam. Varenie je ideálne na zopakovanie mierok, premenu jednotiek si môžu zopakovať aj vďaka meraniu metrov či kilometrov, ktoré ste spolu prešli na bicykli, na kolobežke alebo autom. Nechajte ich denne zapisovať údaje z tachometra a zistiť najazdený rozdiel. V reštaurácii vám môžu prečítať jedálny lístok.

Zapojte deti do prác v kuchyni. Varenie je ideálne na zopakovanie… slovenčiny aj matematiky. Foto: pixabay.com

Pátrajte v prírode, zbierajte listy, plody, hľadajte ich v herbári, dieťa si zopakuje prírodovedu.

Chodievajte do prírody, objavujte s deťmi rastliny, plody. Ak chcú, pomôžte im založiť si herbár. Foto: pixabay.com

V aute počas cestovania sa môžete zahrať slovný ping-pong, vymýšľať slová na začiatočné písmeno.

Podporujte ich záujmy. Ak viete, že má dieťa rado kone, šport či lego, určite si o tejto téme rado prečíta knihu, alebo navštívi detský tábor, v ktorom si precvičí aj dôležité sociálne zručnosti.