29. marca 2018

Štyria mladí zakladatelia aplikácie FunControl  sa rozhodli neriešiť problém, že sa deti stále hrajú s mobilmi, zákazmi. Naopak, našli spôsob, ako tento fenomén obrátiť na niečo pozitívne. Namiesto toho, aby deťom z rúk mobily brali, motivujú ich k tomu, aby sa s nimi učili.

Produkt vyvíjali na základe spätnej väzby od rodičov. Pôvodne chceli vytvoriť aplikáciu, ktorá by hry v mobile len blokovala. Také niečo však už existovalo a uvedomili si, že nechcú ísť cestou obmedzení, ale motivácie.

Aplikácia FunControl funguje jednoducho. Rodičia v nej sami nastavia, ktoré aplikácie považujú za vzdelávacie a ktoré za zábavné. „Čo je zábava, je veľmi subjektívne a záleží od rodiča, kam hru alebo aplikáciu zaradí. Chceli sme rodičom dať slobodu, aby sa rozhodli sami. Dieťa sa potom môže hrať, len ak si na to získalo čas s hrami, pri ktorých sa niečo naučilo. Akonáhle dieťa použije vzdelávaciu aplikáciu, získava čas. Keď mu vyprší, zablokujú sa mu hravé aplikácie a má na výber len vzdelávacie. Deti tak nie sú obmedzené pri hre, čas na hranie závisí len od nich,“ vysvetľuje princíp motivácie jeden zo spoluzakladateľov FunControl Eduard Shlepetskyy.

Chýba vám inšpirácia? Týchto 5 rád vám pomôže prebudiť jej iskru

Aj balans, za koľko minút učenia sa získa dieťa koľko času na hru, určujú rodičia. Môže to byť 1:1, ale aj 1:2 a za desať minút s angličtinou získa dieťa päť minút na hru s autíčkami. Aktuálne pracujú na pridaní funkcionality stanovovania cieľov, ktoré tiež budú rodičia môcť nastaviť. Napríklad bicykel za sto hodín učenia sa alebo domácich prác. Je potom na voľbe dieťaťa, či si vyberie bicykel alebo 100 hodín hier na mobile. FunControl ponúka aj zoznam odporúčaných aplikácií, nemajú s nimi žiadnu spoluprácu a vychádzajú z ich subjektívneho názoru. Vyhodnocujú tiež dáta, ktoré aplikácie považujú užívatelia za vzdelávacie a postupne ich do zoznamu pridávajú.

Reklama

Najprv chceli len bočný príjem

Štyria muži, ktorí sa zoznámili a dali dokopy cez faceboovú komunitu rusky hovoriacich ajťákov v Bratislave, spolu chceli pracovať na projekte popri práci, pri ktorom by sa niečo naučili a v budúcnosti mali z neho aj príjem navyše. Čím hlbšie sa však myšlienkou zaoberajú a prenikajú do sveta detí a ich výchovy, tým viac myslia aj na s tým spojený social impact, preto napríklad nechcú do aplikácie pridávať platené reklamy. Nepovažujú za správne ich deťom ukazovať a ovplyvňovať ich tak.

Vo firme ako v dobrej škole. Ako u nás budujeme učiacu sa organizáciu

Z tohto dôvodu plánujú v apríli aplikáciu spoplatniť, zatiaľ je na trhu beta verzia pre mobily a tablety s operačným systémom android zadarmo v slovenčine, bieloruštine, ukrajinčine, angličtine a ruštine. Po dvoch mesiacoch od spustenia majú 500 užívateľov.„Platená verzia bude fungovať na subscription modely. Na mesiac si ju budú môcť rodičia vyskúšať zadarmo. Potom bude poplatok za jedno konto na Slovensku jedno až dve eurá pre celú rodinu a všetky deti v rodine. Ešte sa musíme zjednotiť na cene,“ hovorí Shlepetskyy.

Spoluzakladatelia FunControl, medzi ktorých patrí aj Eduard Shlepetskyy (celkom vpravo) sa našli cez Facebook. Foto: Archív FunControl

Každý zo spoluzakladateľov FunControl má inú zodpovednosť. UX dizajnér rieši užívateľský zážitok, projektový manažér ich všetkých naháňa. Eduard Shlepetskyy sa venuje marketingu a štvrtý je technický líder. „Pracujem so stakeholdermi a prezentujem FunControl na podujatiach. Minulý rok sme sa prihlásili aj do Startup Awards. Hoci sme sa nedostali do finále, účasť v semifinále nám pomohla pri networkingu a hľadaní prienikov pre spoluprácu. Sústredenie so semifinalistami považujem za jedny z najlepších dní minulého roka,“ spomína s úsmevom Shlepetskyy.

Smer sever

Vývoj aplikácie a jej uvedenie počas nasledujúcich jarných mesiacov na slovenský, ukrajinský a ruský trh si partia financuje sama z vlastných zdrojov. Zatiaľ investovali 10-tisíc eur a svoj čas. Neskôr plánujú pridať iOS verziu a Škandináviu, kde vidia pre jej progresívny prístup ku vzdelávaniu veľký potenciál. A už teraz si nesú so sebou nápad rozšíriť aplikácie na princípe motivácie aj pre dospelých.

Na titulnej fotky sú testeri aplikácie. Foto: Archív FunControl