17. januára 2019

Do finále Európskej ceny za súčasnú architektúru sa prvýkrát v histórii prebojovala stavba zo Slovenska. Medzi 40 najlepšími zo 17 európskych krajín je aj industriálny objekt Mlynica v Bratislave, ktorého obnovu mal na starosti architektonický ateliér GutGut. Informoval o tom portál archinfo.sk. O víťazovi sa rozhodne v apríli.

Súťaž je považovaná za najprestížnejšiu európsku architektonickú cenu a výber finalistov je založený na nomináciách autorít z jednotlivých krajín. Na Slovensku nominovala Slovenská komora architektov a dvaja nezávislí experti osem stavieb, z ktorých posunula medzinárodná porota do finále len jednu.

prestavaný industriálny objekt Mlynica v Bratislave
MLYNICA (Bratislava): Autormi sú Štefan Polakovič, Lukáš Kordík, Jana Benková, Tomáš Vrtek, ktorí spolupracovali s Romanom Žitňanským, Katarínou Bergerovou a Patríciou Botkovou. Foto: BoysPlayNice

Industriálny objekt bývalej fabriky výrobného závodu Ľahkých stavebných hmôt nazývaný Mlynica transformoval na modernú polyfunkčnú budovu ateliér GutGut, ktorý oslovil investor Teslová. Budovu postavili v šesťdesiatych rokoch minulého storočia, no po privatizácii začala chátrať. Potenciál objektu našiel investor pred niekoľkými rokmi a spoločne s architektmi dokončil obnovu v roku 2017.

Mlynica, Elektrárňa i Nádvorie. Toto sú slovenské špičkové rekonštrukcie

Rekonštrukcia využila najmä existujúcu železobetónovú konštrukciu, industriálny charakter sa nesnažila zakryť, priznaná je dokonca aj kabeláž a tento surový vzhľad bol zjemnený drevenými prvkami. Okrem kancelárskych priestorov tam vznikli aj loftové byty s vysokými stropmi či centrálny priestor pre výstavy, spoločenské udalosti a eventy. Vnútri je možné sledovať odhalený betón či netradičné riešenia so sklom.

Mlynica je jednou z najvýraznejších premien industriálnej stavby v Bratislave. V septembri minulého roka ju Forbes zaradil do výberu 4 top rekonštrukcií na Slovensku, ktoré sú skvelým príkladom spolupráce šikovných architektov a odvážnych investorov.

Top architektúra na Slovensku?
Cenu vyhral vinárov dom na strome či Nádvorie Matúša Valla

Do výberu Európskej ceny za súčasnú architektúru sa dostali stavby zo 17 európskych krajín. V top 40 sú v najväčšej miere zastúpené Francúzsko, Španielsko, Belgicko, Rakúsko a Dánsko. Najviac zastúpené sú kultúrne stavby, tých je dokopy 15, šesť diel bude reprezentovať vzdelávacie inštitúcie, päť ich je z kategórie kolektívneho bývanie, tri polyfunkčné objekty či dve industriálne stavby. Vo finále sú aj dva rodinné domy, po jednom objekte z oblasti zdravotníctva, infraštruktúry, administratívy, sociálnej starostlivosti, športu a urbanizmu.

Piatich najlepších oznámi porota 13. februára a následne ich osobne navštívi. Víťaz bude oznámený v polovici apríla, pričom okrem samotnej Cenu Európskej únie za súčasnú architektúru – Mies van der Rohe Award – vyberie porota aj stavbu, ktorej udelí Zvláštnu cenu pre začínajúcich architektov.

Hlavné foto: archív Mlynica