Zamestnávatelia otáčajú trendy. Podľa portálu Profesia namiesto odborných, takzvaných tvrdých zručností, sa v inzerátoch firiem čoraz častejšie objavujú požiadavky, ktoré sú zamerané skôr na osobnosť.
Kým uchádzači o zamestnanie sa skôr sústreďujú na to, aby do životopisu uviedli správny vysokoškolský titul či na akej úrovni ovládajú daný cudzí jazyk, firmy začína zaujímať niečo iné. Analýza portálu Profesia.sk totiž ukazuje, že zamestnávatelia poľavili z požiadaviek na tvrdé zručnosti. Začali sa totiž sústreďovať na tie mäkké, takzvané soft skills. Najčastejšou zručnosťou, ktorú by podľa firiem mal mať ich kandidát, a to bez ohľadu na dosiahnuté vzdelanie, sú komunikačné znalosti.
Mindset manažéra zaváži. 3 otázky pre lídrov,
ktorí si chcú upratať v myšlienkach a smerovaní
To potvrdzuje aj riaditeľka HR oddelenia spoločnosti O2 Slovakia Jana Sekerová: „V O2 uprednostňujeme kandidátov, ktorým sú blízke naše firemné hodnoty férovosti, jednoduchosti a transparentnosti, sú zákaznícky orientovaní, budia dojem tímových hráčov a majú chuť učiť sa. V praxi totiž vidíme, že mnohé hard skills sa dajú relatívne rýchlo naučiť v rámci doplnkového vzdelávania či kurzov,“ povedala pre Forbes.
HR riaditeľ Tatry Mountain Resorts Marek Schwarz zasa tvrdí, že ich firma sa pri výbere kandidátov sústredí na mäkké ako aj na tvrdé zručnosti.
Pri výrobe zručnosti prevládajú
Na druhej strane si však úplnú otočku v požiadavkách nemôžu dovoliť všetky odvetvia. „Naša spoločnosť sa sústreďuje na výrobu automobilov. Pri mnohých pozíciách je teda dlhodobo nevyhnutné technické vzdelanie. Rovnako pri väčšine pozícií v administratíve vyžadujeme nemecký jazyk,“ vysvetlila hovorkyňa spoločnosti Volkswagen Slovakia Lucia Kovarovič Makayová. Okrem toho však pripustila, že zo spomínaných „mäkkých“ zručností je pre nich dôležitá tímovosť.
Zvrat v požiadavkách vysvetľuje analýza situáciou na trhu práce. Podľa Profesie si firmy už zvykli na to, že hľadajú skôr flexibilných ľudí, ktorí sa odborné znalosti naučia sami. Tieto závery sčasti podporujú aj čísla. Kým ešte pred troma rokmi vysokoškolské vzdelanie vyžadovalo 15 percent pracovných ponúk, v súčasnosti je to 12.
Jazyk na prvom mieste
Po rokoch podobne klesali aj požiadavky na jazykové znalosti. Paradoxom však je, že práve táto zručnosť dominuje na prvom mieste v životopisoch uchádzačov.
Profesia okrem iného pripomína, že či už ide o skupinu ľudí so stredoškolským vzdelaním alebo o vysokoškolákov, v top 5 uvedených zručností si ľudia uvádzajú iba tvrdé zručnosti, a teda spomínané ovládanie jazykov, prácu s MS Office, strojopis či skúsenosti s prácou v pokladni.
Nezhody so starším alebo mladším kolegom?
Takto môžu lídri vyriešiť medzigeneračné problémy
Portál však upozorňuje, že ľudia by teraz nemali automaticky „prekopať“ svoje životopisy a namiesto toho, že ovládajú anglický jazyk, napísať, že sú komunikatívni. Skôr sa odporúča tieto prívlastky demonštrovať na príkladoch z vlastnej skúsenosti. A teda namiesto toho, že človek napíše, že je tímový hráč, tak môže skôr pár vetami opísať, že schopnosť spolupracovať s kolegami preukázal v minulosti, keď pôsobil v medzinárodnom kolektíve.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]