15. júna 2021

Bicyklový boom trvá a je nákazlivý. Ak mu v týchto dňoch hodláte podľahnúť, možno ste pri prehľadávaní e-shopov postrehli množstvo nápisov „nedostupné“ pri najrozličnejších modeloch bicyklov.

Kým ešte pred dvoma rokmi si ľudia v snahe ušetriť vyberali z minuloročných modelov, teraz obchodníci dokážu aj novinky rozpredať v horizonte hodín. Oslovili sme niekoľko predajcov a výrobcov bicyklov a porozprávali sa s nimi o tom, čo je teraz v móde… a ako sa k vysnívanému bicyklu vôbec dostať.

Prázdne sklady, plná „čakačka“

„Pandémia trh s bicyklami doslova rozmetala,“ rozhovorí sa Martin Palenčík z cykloservera a e-shopu Mtbiker.sk, ktorý prevádzkuje aj kamenné obchody v Hrádku a Bratislave. „Dopyt po bicykloch stúpol rapídne a staršie ročníky ako aj aktuálna kolekcia bola vypredaná do konca jari. Teraz sa len čaká,“ dodá. 

Podľa Patrika Gerdu z košickej cyklopredajne Bicycle Garage sme v situácii, keď sa nakupuje len to, čo je priamo na predajni. „Väčšina veľkých dodávateľov má prázdne sklady. A aj pri bicykloch v obchode sa neoplatí veľmi váhať, stalo sa nám, že zákazníci si vzali len pár hodín na rozmyslenie a medzitým sa bicykel predal.“

Komplikovanú aktuálnu situáciu opisuje aj Michal Divinec, CEO slovenského výrobcu bicyklov Kellys: „Väčšina svetových výrobcov bicyklov má v týchto dňoch, paradoxne, odstavené výrobné linky, pretože sa nachádzame na dne sínusoidy dostupnosti dielov. Dodacie termíny na niektoré súčiastky sú dnes viac ako 600 dní, čo je bezprecedentná situácia. Od augusta začne produkcia nabiehať, ale stále s výpadkami,“ povedal pre Forbes.

Reklama

O tom, že ide o celosvetový fenomén, svedčí aj skúsenosť americkej značky Kent. Jej lacné bicykle pre masy sa predávajú vo veľkých reťazcoch ako Walmart a Target. Spoločnosť Kent ich vlani na trh dodala až 2,7 milióna. CEO spoločnosti Arnold Kamler tvrdí, že by dokázali predať aj 5 miliónov bicyklov.

„Každý na svete má však rovnaké problémy,“ povedal. Prvým je, že výrobcovia nedokážu v okamihu zdvojnásobiť výrobné kapacity. A aj keby to zvládli, narazili by na nedostatok komponentov. 

Cyklistický boom sa však neobjavil náhle

Bicyklový boom sa neobjavil v roku 2020 náhle ako koronavírus, no so šírením ochorenia súvisí. Podľa Divinca má trh s bicyklami rastúcu tendenciu už roky a súvisí to aj s tým, že ľudia sa viac starajú o svoje zdravie. „No príchod pandémie tento trend umocnil,“ hovorí.

Na jednej strane bolo v ére lockdownov bicyklovanie (a individuálne športovanie) jednou z mála aktivít, ktorých sa v podstate netýkali obmedzenia. Športu ľudia holdovali aj preto, aby si zlepšovali imunitu. A tí, ktorí museli chodiť do roboty a chceli sa vyhnúť možnosti nákazy vo verejnej doprave, zase objavili bicykel ako dopravný prostriedok.

Vlani to bolo ako na kolotoči, o čom svedčí aj príklad slovenského výrobcu bicyklov CTM zo Starej Turej. V priebehu marca 2020, keď sa koronavírus dostal na Slovensko a vláda nariadila tvrdý lockdown, klesli CTM predaje medziročne o 60 %. Potom sa však nákup bicyklov raketovo rozbehol. „Všetko je preč, sklady sú prázdne,“ povedal jeden z majiteľov CTM Kamil Vrábel pre Forbes vlani v auguste. 

Rodičia začali deťom kupovať kvalitnejšie a ľahšie bicykle. Ilustračné foto: Pexels.com/Big Bear Vacations

Podľa Palenčíka výrobcovia a distribútori na konci roka 2020 predpovedali pokles záujmu a návrat k čísla z roku 2019. „Aktuálny dopyt a predajnosť však naznačujú, že aj napriek problémom v dodávateľskom reťazci budeme schopní zopakovať alebo sa aspoň priblížiť v predajnosti bicyklov číslam z minulého roka,“ opisuje.

Kedy sa oplatí kupovať bicykel?

Existuje teda v ére bicyklového boomu vhodný čas na výber vysnívaného bicykla? „Aktuálna situácia všetky zvyklosti prekopala a už neplatí, že na začiatku roka v januári a februári je výber najlepší,“ dodáva Palenčík. 

„Vhodný čas na výber bicykla je hneď, ako nejaký pre vás vhodný nájdete,“ mieni Divinec z Kellys a predajca Gerda z Bicycle Garage mu dáva za pravdu. „Keďže sa už predobjednávajú bicykle na ďalší rok, tak je lepšie to riešiť hneď.“

Riešením nie je ani nákup v zahraničí. „Pandémia rozbicyklovala nielen Európu, ale aj USA, dostať sa k bicyklu v zahraničí preto nie je ľahšia cesta,“ dodáva Palenčík.

Svedčí o tom aj prípad značky Kent. „Normálne máme na sklade 95 – 98 % našich modelov. Vlani sme klesli k 50 – 60 % a stále sme niekde tam,“ hovorí CEO Kamler a dodáva, že ako výrobca lacných bicyklov sú na tom ešte relatívne dobre oproti prémiovým značkám, ktoré majú najväčšie problémy s nedostatkom komponentov.   

Aké sú najväčšie bicyklové hity?

Samozrejme, keď sa prejdete po predajniach bicyklov, neuvidíte prázdne priestory. Bicykle v ponuke sú, problémy prichádzajú, keď potrebujete zohnať správnu veľkosť či populárnejšie typy bicyklov.

„Ak má človek veľmi špecifické požiadavky, buď bude musieť pristúpiť na kompromis alebo si musí počkať. Najmä najpredávanejšia kategória bicyklov do cca 2 000 eur na skladoch predajcov prakticky neexistuje,“ hovorí Palenčík. 

Nedostatkovým tovarom sú najmä gravel bicykle. Foto: Kellys Bicycles

O ktoré typy bicyklov je väčší záujem ako o iné? „Najpopulárnejšie sú gravel bicykle a elektrobiky. Tie prvé pre svoju servisnú jednoduchosť a univerzálnosť, elektrobickyle sú silná rastovná kategória s veľkou budúcnosťou, pretože dávajú cyklistom nové možnosti,“ hovorí Divinec.

A čo bude ďalej?

V Mtbiker.sk sú, aj s prihliadnutím na názov cykloservera, najpopulárnejšie horské bicykle, rastúci trend zaznamenávajú pri gravel bicykloch. „Stúpa však aj dopyt po detských bicykloch, ktoré sú tiež prakticky vypredané. Orientácia rodičov sa presmerovala na kvalitnejšie a ľahké detské bicykle. Samostatnou kategóriou sú elektrobicykle. Po dvoch – troch rokoch, keď sa u nás o nich viac hovorilo, ako sa predávali, sa vlani predaj nakopol do zaujímavých čísiel a tento rok pretrváva vysoký dopyt.“

Situácia sa zrejme v najbližších mesiacoch výrazne nezmení. „V jesennom období sa dostupnosť o niečo zlepší, ale v zásade aj táto budúca produkcia je z veľkej časti rezervovaná,“ vysvetľuje Divinec. Aj portál Bicycling už na konci minulého roka predpovedal, že nedostatok na trhu bicyklov potrvá až do roku 2022. A čo potom? 

„Myslíme si, že trend bude pokračovať, vidíme to na ľuďoch, že cyklistike sa začínajú venovať ako celoročnému športu a že stále viac ľudí využíva bicykel ako dopravný prostriedok. K tomu treba prirátať aj nárast v segmente elektrobikov,“ dodáva Gerda. 

„Rozkývaný globálny trh zasiahol množstvo odvetví a produkčná činnosť nestíha. Cyklistika to cíti o to viac, že sa stretáva produkčný výpadok so silným nárastom dopytu. To je tak veľký nepomer, že cesta k rovnováhe sa bude rátať v rokoch,“ uzatvára Divinec.

Reklama

V článku sme použili citácie z textu o americkom výrobcovi bicyklov Kent, ktorý pre americký Forbes napísala redaktorka Amy Feldman. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?