25. augusta 2021

Ak ešte stále zháňate školské pomôcky pre svojho školáka a neviete si dať rady s ich nákupom, máme pre vás jednoduchý návod, ako by ste ich mali vyberať. Dôležitý je najmä voľba správnej školskej tašky. Ak totiž zvolíte nesprávnu, môže sa to odzrkadliť na zdraví vášho dieťaťa.

Školská taška vhodná pre chrbticu

Kým kedysi bolo na výber len pár typov aktoviek, dnes si už môžete vy a vaše dieťa vyberať z rôznych typov, farieb a značiek. Základným atribútom školskej tašky, podľa ktorého by ste sa mali v prvom kroku rozhodovať, je hmotnosť. Tá by nemala presiahnuť 1,2 kilogramu.

„Z hľadiska rovnomerného zaťaženia chrbtice by mala mať 2 popruhy, ktoré by nemali mať menšiu šírku ako 4 – 5 cm. Popruhy by mali byť v hornej časti doplnené čalúnením, aby sa tlak na ramená zmiernil a okraje popruhov sa nezarezávali do kože,“ hovorí MUDr. Marián Nosáľ, ortopéd z Nemocnice Agel Bánovce.

Taška by sa na jednom pleci nemala nosiť, hrozí tak, že si vaše dieťa vykriví chrbticu. „Taška by mala mať spevnenú časť, ktorá prilieha na chrbát, aby hrany predmetov v taške netlačili do chrbta dieťaťa. Dôležité je tiež správne nastavenie dĺžky popruhov,“ hovorí ortopéd Nosáľ.

Reklama

Ak budú popruhy spustené príliš nízko, presunie sa aj celé ťažisko, čo tiež nie je pre zdravie dieťaťa prospešné. Dĺžka popruhov by mala byť nastavená tak, aby spodný okraj (už naplnenej tašky) neklesal pod úroveň pásu dieťaťa.

Dostatok vreciek a reflexné prvky na taške, by sa taktiež nemali podceniť.

Taška na kolieskach?

Školské tašky na kolieskach sú u detí veľmi populárne. Výhodou je, že dieťa znesie niesť väčšiu hmotnosť, avšak ťahá celú tašku jednou rukou. Aj to môže spôsobiť problémy s chrbticou.

Doktor Nosáľ sa zároveň pre nemocnicu Agel Bánovce vyjadril, že keďže deti nosia toho veľa, pri ťahaní ťažkej tašky na kolieskach je nerovnomerné zaťaženie chrbtice oveľa menej škodlivé, ako pri jej nosení na pleciach. Ak teda chcete dieťaťu kúpiť tašku na kolieskach, ideálne by bolo, aby sa dala nosiť aj na pleciach.

Odporúčaná maximálna váha aktovky:
Žiaci 1. a 2. ročníka – do 2,5 kg,
3. a 4. ročníka – do 3,5 kg,
5. a 6. ročníka – do 4,5 kg,
7. až 9. ročníka – do 5 kg.

Aké pomôcky by ste mali kupovať?

Výber pera, ceruzky či iných potrieb je dnes pre rodiča hotová veda. Na to, ako by mali vyzerať tieto pomôcky sme sa opýtali špeciálnej pedagogičky Mgr. Kristíny Pavolkovej zo Spojenej školy v Senci. Podľa jej slov by mal byť základným znakom pri výbere pera alebo ceruzky to, či je ergonomické.

„Prváčikom, ktorí pri zaškolení nemajú správny úchop pera či ceruzky, pomôžu písadlo držať správne. Pretože ak ceruzu alebo pero nedrží dieťa správne, hrozí, že sa jeho malá ruka rýchlo unaví, bude ho bolieť, následne ho začne bolieť chrbát. Alebo sa začne usádzať do nevhodnej polohy pri písaní či kreslení.“

Špeciálna pedagogička odporúča zakúpiť šesťhranné ceruzky, avšak u prváčikov by bolo vhodnejšie na začiatok zvoliť trojhranné hrubé modely. Čo sa týka hrúbky, u prvákov a druhákov odporúča ceruzky o hrúbke 9 mm.

„Čo sa týka farbičiek, tu postupujeme pri výbere podobne ako u ceruziek. Začíname hrubšími, trojhrannými. Sú cenovo vyššie, ale kvalitnejšie, vydržia dlho. Treba myslieť na to, že dieťa využíva ceruzky takmer na všetkých predmetoch,“ upozorňuje.

Dnes je na trhu veľký výber pier. Atramentové, guľôčkové či takzvané gumovacie. Ktoré je to správne? Nezáleží ani tak na jeho spôsobe plnenia ako na jeho tvare.

„V prvom ročníku odporúčame robustnejšie pero, ktoré má v mieste úchopu ergonomické plôšky. Tie nútia dieťa k správnemu úchopu pera.“

Zoznam pomôcok a potrieb do 1. ročníka – čo by vám nemalo chýbať?

  • Prezuvky (najlepšie so svetlou podrážkou),
  • hygienické potreby (mydlo, hygienické vreckovky/uterák),
  • vrecúško na výtvarnú výchovu (nožnice, vodové farby, pohár na vodu, štetce, suchý a mastný pastel, handrička, lepidlo, gumový obrus, staršie tričko),
  • peračník,
  • pravítko,
  • fixky,
  • dosky na malé a veľké zošity,
  • obaly na zošity.

Každá škola však posiela začiatkom školského roka rodičom zoznam pomôcok pre konkrétne triedy, vďaka ktorému by ste nemali na nič zabudnúť.

Nezabudnite aj na výber vhodného elektronického zariadenia – odborník radí, ako vybrať správny počítač, notebook alebo tablet pre školopovinné dieťa či stredoškoláka a na čo by ste nemali zabudnúť.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?