24. augusta 2021

So začiatkom školského roka súvisí nielen kúpa nových školských pomôcok na písanie, ale aj elektronických zariadení pre vaše dieťa. Možností je nespočetne veľa a nad výberom by ste mohli stráviť aj hodiny, no ako rodič na to vždy čas nemáte. Zisťovali sme preto za vás, aký typ zariadenia je dobré si vybrať, čo by mal spĺňať a na čo by ste rozhodne pri kúpe nemali zabudnúť. Pre Forbes.sk odpovedal expert na IT a kybernetickú bezpečnosť Karol Suchánek. 

Aký druh počítača?

Ak stále rozmýšľate, či pre svojho školáka kúpiť klasický stolový počítač alebo notebook, mali by ste sa radšej rozhodovať medzi notebookom a tabletom. A to z dôvodu, že školy často vyžadujú techniku, ktorá je ľahko prenosná aj v prípade potrieb na vyučovanie.

Desktopový počítač je jednoznačne výhrou v prípade, že vaše dieťa hrá hry. Plní tak dve funkcie – hernú a bežného užívateľa, a to za prijateľnú cenu. Pri kúpe takéhoto typu notebooku sa totiž cena môže vyšplhať aj ďaleko cez 1000 eur.

Keď sa rozhodnete ísť do kúpy notebooku, musíte sa rozhodnúť medzi Windows a Mac. V prípade tabletov ide o výber Android verzus iOS. Z pohľadu odborníka na IT stačí, ak dieťaťu na základnej škole zakúpite počítač s Windowsom alebo tablet so systémom iOS.

„Základom však je, aby sa rodič poradil so školou. Je dôležité zistiť, aký operačný systém škola používa, a to z dôvodu ľahšej práce doma i na vyučovaní. Rozhodne nekupujte nič bez toho, aby ste vedeli, čo využíva škola, ktorú vaše dieťa navštevuje,“ vysvetlil Karol Suchánek.

Reklama

V prípade stredoškoláka sa treba riadiť aj zameraním, ktorým sa na strednej škole uberá. Pri štúdiu grafiky, dizajnu a podobných umeleckých smerov je lepšie podľa Suchánka zakúpiť práve notebook od Apple. Grafické rozhranie a rýchlosť v pomere s cenou, sú tu bezkonkurenčné.

Základné parametre

Na začiatku si treba určiť, aký typ počítača chcete žiakovi či stredoškolákovi zakúpiť. Malý, ľahko prenosný? Alebo výkonnejší, herný či kancelársky?

Nemusíte sa hodiny rozhodovať, aká je správna grafická karta, RAM a podobné komponenty hardvéru. Pri kúpe počítača pre dieťa vám jednoducho poradia aj weby e-shopov, kde si môžete prostredníctvom filtrov zadať, ktorý typ počítača chcete. Následne vám systém vyselektuje najlepšie možnosti zariadení.

„Žiakom základnej školy stačí napríklad aj Intel Core i3 ako procesor. Čo sa týka kapacity harddisku pre deti na základnej škole stačí 256 GB, u stredoškolákov je lepšie kapacita 500 GB.“

Nielen parametre, ale aj príslušenstvo je dôležité. Pri dokupovaní komponentov, by ste nemali zabudnúť na bezdrôtovú myšku a podložku pod ruku – nie pod myš. Vyhnete sa tak bolesti ruky a vytvorenia syndrómu karpálneho tunela.

Nevyhnutná bezpečnosť

Po zakúpení notebooku ešte niekoľko mesiacov platí antivírusový softvér, ktorý bol do zariadenia nainštalovaný výrobcom. Po uplynutí takzvaného „free trial“, vás to núti zakúpiť si ochranu minimálne na ďalší rok. Musíte ho však skutočne zakúpiť?

Nielen v prípade používania notebooku deťmi, ale aj dospelými stačí, ak nebudete do zariadenia vstupovať pod kontom administrátora. „Pri spustení počítača  prebehne inštalácia a vytvoríte si konto, ktoré beží pod právami administrátora. To je však z hľadiska bezpečnosti dosť nebezpečné. Musíte si vytvoriť ešte ďalšie kontá, pod ktorými budú deti aj dospelí vystupovať pod bežnými právami. Ak budete potrebovať niečo dieťaťu nainštalovať, tak sa jednoducho prepnete do konta administrátora. Pri Windows vám stačí antivírusový softvér nainštalovaný Microsoftom a vytvorenie konta bežného používateľa, aby to počítač skutočne ochránilo. Zhodla sa na tom aj bezpečnostná komunita.“

Pri Macu je to podobné, no s rozdielom, že si musíte zakúpiť antivírusový program, pretože Apple túto možnosť neponúka. Dobrým zvykom by malo byť aj zapnutie firewallu a šifrovania disku.

Prelepiť kameru alebo nie?

Určite áno. No mnoho ľudí zabúda na fakt, že nestačí prelepiť len webkameru, ale aj mikrofón. Hoci sa môže zdať u detí podstatnejšia webkamera, nie je to tak. Keď už, zabezpečiť treba oboje.

„Pri dieťati sa dostávame do sféry predátorov. Ak by sa dostalo do takejto pasce, tak tú kameru by si potajomky aj tak odokrylo. Čo by som odporúčal, je používanie zámku, tzv. parental lock, keď vy ako rodič spravujete účet dieťaťa. Môžete mu zakázať kameru, mikrofón, ktoré stránky môže navštíviť a dokedy môže na zariadení pracovať, plus môžete vidieť polohu zariadenia.“

Nezabudnite na priestor

Dôležitým atribútom, na ktorý netreba zabúdať, je nastavenie pracovného priestoru. Umiestnenie klávesnice, myšky, obrazovky počítača či celková výška umiestnenia notebooku. „Ak pozerajú na obrazovku tak, že majú sklonenú hlavu, ničia si krk aj chrbticu. Koniec koncov to spôsobuje aj časté bolesti hlavy. Ergonómia je veľmi podstatná.“

Správne sedenie by malo vyzerať tak, že dieťa sedí vzpriamene a obrazovku má v úrovni očí. Na nasledujúcich obrázkoch môžete vidieť, ako by malo a nemalo vyzerať pracovné miesto.

Ukážka, ako by malo vyzerať rozmiestnenie počítača na pracovnom stole pred jeho používaním. Foto: Karol Suchánek

 

Odborník na IT radí, ako by nemalo vyzerať nastavenie sklonu obrazovky na notebooku a celkovej výšky jeho položenia na pracovnom stole.
Foto: Karol Suchánek

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?