16. septembra 2021

Pandemická situácia na Slovensku sa naďalej zhoršuje. Od pondelka 20. septembra sa tak v tzv. bordovej zóne, ktorá zodpovedá II. stupňu ohrozenia, ocitnú štyri okresy – Bardejov, Krupina, Rožňava a Skalica.

Regionálna covid mapa platná od pondelka 20. septembra:

V týchto okresoch sa pre nezaočkovaných bude vyžadovať nosenie respirátora v interiéri a rúška v exteriéri, hromadné podujatia pre neočkovaných sú povolené len do počtu šesť osôb, zakázané sú športové podujatia. V prípade zaočkovaných, negatívne testovaných či osôb, ktoré prekonali covid, sú povolené do maximálneho počtu 50 osôb.

Podrobnejšie informácie o pravidlách v jednotlivých okresoch si môžete prečítať tu.

Reklama

Nízka zaočkovanosť

Ako ďalej informoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský po rokovaní vlády, ktorá schválila aj novú verziu covid automatu,  problémom na Slovensku zostáva nízka zaočkovanosť v niektorých častiach krajiny ako aj v niektorých vekových kategóriách.

Podľa neho v súčasnosti až 80 percent prípadov novoinfikovaných sú osoby, ktoré nie sú plne zaočkované. Zároveň upozornil, že Slovensko patrí ku krajinám s najvyšším rastom prípadov za ostatné obdobie.

Podľa ministra je ešte veľa ľudí, ktorí sa nechcú očkovať a za týmto stavom je podľa neho „silná antivakcinačná lobby“. Mnohí ľudia majú strach z očkovania, povedal minister a dodal, že „prístup niektorých politikov nás v rýchlosti očkovania veľmi brzdí“.

„Hovorím o politikoch opozície. Títo ľudia by si mali vstúpiť do svedomia, ja osobne s tým neviem spraviť  nič.“

Nové aktivity na zvýšenie zaočkovanosti

V snahe zvýšiť zaočkovanosť sa podľa neho rozbieha viacero aktivít. Napríklad všetkým poberateľom dôchodkov sú v tomto období zasielané informačné materiály, aby vedeli, kde sa majú hlásiť na očkovanie, ak oň majú záujem.

V spolupráci s ministerstvom školstva tiež od zajtra začína očkovanie študentov v banskobystrickom a žilinskom kraji. Podľa ministra sa uvažuje aj o očkovaní v lekárňach, avšak tu ešte existuje niekoľko legislatívnych prekážok, napríklad potrebné školenia pracovníkov lekární k očkovaniu, na ktorých ministerstvo pracuje.

Čísla pozitívnych rastú

Ako dnes informovalo ministerstvo zdravotníctva, na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 370 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 61 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 9,17 % z 4 067 ukončených RT-PCR vyšetrení a 1,50 % z 4 054 antigénnych testov.

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 412 371 a za predchádzajúci deň pribudlo 173 očkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 216 082 ľudí, z toho za uplynulý deň sa zaočkovalo 212 ľudí.

Za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na delta variant 86 vzoriek z celkového počtu 87 sekvenovaných vzoriek. Predstavuje to 98,9-percentné  zastúpenie.

V nemocniciach je hospitalizovaných 254 pacientov, potvrdené ochorenie má 203 ľudí. Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných 85,82 % ľudí. Na JIS je 27 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 20 osôb.

Počet doposiaľ potvrdených obetí na pľúcnu formu Covid-19 je 12 566 a celkový počet úmrtí „s covidom“ je 2 458.

Podrobné informácie ohľadom aktuálnych pravidiel vo vašom okrese nájdete na stránke automat.gov.sk.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?