Štyri mesiace putovali po Latinskej Amerike, nemali však dovolenku, svoje zážitky sa snažili zladiť s prácou. Teraz sa delia o svoje skúsenosti s ostatnými. Katarína „Nana“ Naništová a Nikola Kökenyová radia, ako efektívne skĺbiť povinnosti s cestovaním.
Dve mladé Slovenky sa náhodne zoznámili na Bali, kde študovali indonézsky jazyk cez vládny program Darmasiswa. A keďže Nana aj Nika preferovali zážitkové cestovanie na vlastnú päsť, rozhodli sa podnikať dobrodružné výpravy spoločne.
Odvtedy navštívili mnoho miest, no najnovšie im na cestovateľské konto pribudli štyri exotické destinácie: Kolumbia, Ekvádor, Peru a Bolívia.
S ruksakom a na blind
V auguste Nana s Nikou odleteli z Viedne do Madridu a odtiaľ do Bogoty, cesta im trvala približne deň. Odvtedy putovali naprieč krajinami Latinskej Ameriky nepretržite.
„Nemali sme vopred naplánovanú konkrétnu trasu, časový harmonogram a ani miesto, odkiaľ sa budeme vracať domov. Všetko sme riešili za pochodu. Najdlhšie sme sa na jednom mieste zdržali sedem dní,“ objasňujú svoju štvormesačnú expedíciu, z ktorej sa vrátili v decembri 2022.
Cestovateľské duo považuje krajiny za bezpečné, ale len preto, lebo obidve dodržiavali určité nepísané pravidlá bezpečnosti. Napríklad v Quite, hlavnom meste Ekvádoru, nevychádzali po šiestej hodine večer z hostela.
Ďalej prízvukujú, že návštevníci takýchto miest by si mali dávať pozor na vreckárov a nenosiť so sebou príliš vysoké sumy peňazí. Taktiež by nemali hľadieť do mobilu na frekventovaných miestach. A ak chcete cestovať po Latinskej Amerike, rozhodne pomôže znalosť španielskeho jazyka, pretože v týchto končinách sa dohovoríte angličtinou minimálne.
Ako efektívne pracovať na diaľku?
Štvormesačný výlet však nebol len o objavovaní exotických miest. Dievčatá si svoju prácu neustále nosili so sebou a zvykli jej venovať niekoľko hodín denne.
„Často sme hľadali najlepšie internetové pripojenie v kaviarňach alebo hosteloch,“ približuje Nika s tým, že práca bola aj napriek prekážkam vždy dodaná načas a v požadovanej kvalite. Ako sa to obom svetobežníčkam podarilo?
Tu je niekoľko tipov a postrehov, ktoré im pomohli zvládať prácu na diaľku efektívne:
- Pripravte sa na to, že sa vám cesta predĺži. Keď človek súčasne cestuje aj pracuje, tempo býva pomalšie.
- Pri výbere ubytovania si všímajte referencie týkajúce sa kvality wi-fi pripojenia a pracovných priestorov.
- „Digitálne nomádstvo“ nie je o práci z pláže. V skutočnosti je táto idylka nekomfortná a nepraktická – do notebooku sa dostane piesok a pre slnečné lúče nevidno na monitor. Vyberte si vhodnejšie pracovné prostredie.
- Pred cestou si zálohujte všetky dôležité dokumenty na externý disk (cloud úložisko), aby bolo všetko neskôr poruke v prípade, že zlyhá prenosná technika.
- Naplánujte si prácu a program podľa času, ktorý je v domovskej krajine. Dbajte na časový posun, aby klienti nepocítili, že ste na druhej strane zemegule.
- Pripravte sa na komplikácie, napr. na hlučných spolubývajúcich alebo opravy elektriny v dedine. V takomto prípade je dobré zachovať si chladnú hlavu a využiť čas a energiu na iné činnosti. Skúste sa napríklad vzdelávať, počúvať podcasty alebo čítať knihy.
- Snažte sa dosiahnuť balans. Cestovanie je síce dobré na spoznávanie nových ľudí, zbieranie inšpirácií či nadväzovanie pracovných kontaktov, ale je veľmi náročné plánovať budúcnosť samotného podniku. Obzvlášť, keď za pochodu riešite životne dôležitejšie situácie.
Viac získali ako minuli
A koľko ich celá štvormesačná cesta stála? Konečná suma bola približne 9 200 eur vrátane ubytovania, stravy a obojsmerných leteniek, čo vychádza 4 600 eur na jednu. Nana s Nikou však zdôrazňujú, že cestovali nízkonákladovo, preto musia záujemcovia o podobný výlet počítať s rôznymi finančnými scenármi.
Výlet bol pre obe cestovateľky obohacujúci. O svoje cenné skúsenosti sa momentálne delia aj na prednáškach po celom Slovensku.
Samozrejme, láka ich spoznávať aj ďalšie kultúry, preto už teraz predbežne zvažujú ďalší výlet s jednosmernou letenkou do regiónov Strednej Ameriky alebo do Juhovýchodnej Ázie.
„Je to skvelá skúsenosť, ktorá ľuďom otvára oči. Cestovať by mal každý. Vďaka tomu naozaj zisťujeme, kto sme a za čo by sme mali byť v živote vďační,“ odkazujú na záver.
Finančné odporúčania cestovateliek:
- Pripravte si rezervu. Môže sa stať, že sa počas cesty pokazí notebook alebo iné zariadenie, prípadne dôjde ku krádeži alebo strate. V takejto situácii je nutné kúpiť si novú techniku alebo riešiť opravu.
- Snažte sa zistiť si ceny jednotlivých položiek v konkrétnych krajinách a ich lacnejších alternatív.
- Vopred si určite sumu, ktorú si môžete dovoliť minúť.
- Po predchádzajúcom bode to znie paradoxne, ale míňajte. Každý úspešný podnikateľ vie, že peniaze treba vedieť aj „pustiť“, aby mohli prísť nové. Pre rozvíjajúcu sa firmu je cash-flow kľúčový.
Katarína „Nana” Naništová
Pôvodne vyštudovala učiteľstvo slovenského jazyka na Univerzite Komenského. Už popri vysokej škole editovala texty a neskôr sa venovala práci na marketingovom oddelení. Momentálne je na voľnej nohe ako social media špecialistka alebo ako sezónna inštruktorka lyžovania. Svoju prácu môže vykonávať odkiaľkoľvek, preto veľa času trávi cestovaním a spoznávaním nových kultúr. O svojich expedíciách píše na svojom blogu Nana a backpack.
Nikola Kökenyová
Vyštudovala divadelný manažment na Vysokej škole múzických umení a už viac ako 6 rokov pôsobí v oblasti marketingu. Popri prácach v reklamných agentúrach si vybudovala vlastnú značku Social spirit, ktorej sa počas pandemického obdobia začala venovať naplno. Podnikanie spojila s cestovaním a odteraz pracuje výlučne online so všetkými svojimi klientmi.