20. januára 2021

Na diaľku teraz pracuje kdekto. Čo však týchto ľudí aktuálne spája je to, že pracujú z pohodlia vlastného gauča a v teplákoch. Žiadna romantika, žiadne dobrodružstvo. Našťastie sa však v posledných týždňoch zdá, že sa s pomocou vakcíny konečne podarí dostať Covid-19 pod kontrolu a snáď sa tak blíži aj čas opatrného návratu k cestovaniu. To prináša jedinečnú príležitosť zmeniť životný štýl – pracovať na diaľku, ale tepláky vymeniť za cestovanie a objavovanie nových príležitostí naprieč celým svetom. Stať sa digitálnym nomádom.

A našťastie je to teraz paradoxne jednoduchšie než kedykoľvek predtým. V reakcii na náhlu nutnosť práce z domu predstavilo mnoho krajín vízové programy, aby podporili túto novú formu turizmu a pomohli tak svojim ťažko zasiahnutým ekonomikám.

Koniec koncov ak ste zvládli pracovať na diaľku efektívne uplynulých niekoľko mesiacov, neexistuje dôvod, prečo by ste to nemohli zvládať aj naďalej, napríklad z nejakej vzdialenejšej destinácie. Či už si vyberiete horskú chatu, obľúbenou pláž alebo vzdialené mesto s inšpiratívnou atmosférou, možností je veľa. No veľa je aj toho, čo by ste mali zvážiť skôr, ako si vyberiete svoj budúci digitálny domov.

Server Circle Loop zostavil Index digitálneho nomáda (Digital Nomad Index), ktorý pozostáva z rozličných faktorov ako je cena a rýchlosť internetového pripojenia v krajine, výška nájmu či množstvo pracovných príležitostí pre prácu na diaľku.

Okrem týchto konkrétnych a ľahko kvantifikovateľných aspektov berie index do úvahy aj abstraktnejšie ukazovatele, ako je napríklad Globálny index šťastia (Global Happiness Index) v danej krajine.

Reklama

Toto je top trojka z desiatky destinácií vhodných pre digitálnych nomádov:

1. Kanada – najpriateľskejšia krajina.

Nomádi milujú Kanadu. Foto: Unsplash.com

V rebríčku krajín podľa Indexu digitálneho nomáda sa na prvej pozícii umiestnila Kanada. A niet divu. Krajina s jedným z najväčších technologických hubov na svete sa umiestňuje na popredných priečkach takmer vo všetkých sledovaných kategóriách. Má jedno z najrýchlejších internetových pripojení, umiestňuje sa v prvej desiatke rebríčka krajín podľa Globálneho indexu šťastia a má suverénne najväčšiu ponuku práce na diaľku. V kombinácii so svojou povesťou jednej z najpriateľskejších krajín na svete je jasné, prečo 21,3 percenta obyvateľov Kanady tvoria imigranti a prečo teda práve Kanada kraľuje rebríčku krajín pre digitálnych nomádov.

2. Veľká Británia – množstvo ponúk, vysoký štandard.

Vyberiete si veľkomesto akým je Londýn, alebo uprednostníte anglický vidiek? Foto: unsplash.com

Možno trochu prekvapivo nájdeme na druhom mieste Veľkú Britániu, a to aj napriek chaosu menom brexit. Veľká Británia získala „striebornú medailu“ najmä vďaka množstvu pracovných príležitostí na diaľku a tradične vysokému životnému štandardu.

Veľká Británia je na čele silnej skupiny krajín Európy, ktoré prvej desiatke rebríčka čo do počtu dominujú. Okrem Kanady je totiž jedinou mimoeurópskou krajinou v prvej desiatke Austrália, ktorá je na deviatom mieste.

3. Rumunsko – veľké príležitosti, mále náklady.

Rumunsko lnomádov áka nízkymi nákladmi na život a nádhernou prírodou. Foto: unsplash.com

Tretiu priečku prekvapivo obsadilo Rumunsko, hoci by ho na popredné miesta svojho osobného rebríčka umiestnil zrejme máloktorý nomád. Lenže… Rumunsko je jedným z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich technologických trhov strednej a východnej Európy. Ponúka jedinečnú kombináciu pracovných príležitostí a úžasne nízkych nákladov na život. Napríklad rýchle širokopásmové pripojenie v Rumunsku kúpite za menej ako osem eur mesačne.

Top 10 destinácií pre digitálnych nomádov:

  1. Kanada
  2. Veľká Británia
  3. Rumunsko
  4. Švédsko
  5. Dánsko
  6. Francúzsko
  7. Holandsko
  8. Austrália
  9. Švajčiarsko
  10. Nemecko

Autorom textu je Duncan Madden z Forbes Česko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?