Vianočné obdobie sa blíži, úroveň stresu sa zvyšuje. Pokiaľ patríte medzi ľudí, ktorí zažívajú stres súvisiaci so sviatkami, nie ste sami. V USA až 38 % zamestnancov zažíva nárast stresu, ktorý súvisí práve so zmieneným obdobím. Nižšie nájdete niekoľko situácií, na ktoré si treba dávať pozor, a tiež tipov, ako prežiť predvianočný čas v pokoji.
Nebojte sa povedať nie.
Požiadali vás, aby ste usporiadali vianočný firemný večierok. I keď viete, že si získate sympatie vedenia, bojíte sa túto udalosť usporiadať. Je načase, aby ste uprednostnili svoje zdravie a pohodu a povedali nie. Možno predpokladáte, že budete znieť hrubo. Ste však ďaleko od pravdy.
Ako byť šťastnejší? Treba sa začať starať aj o svoje duševné zdravie
Keď odmietnete usporiadať večierok, dajte vedeniu kontakt na kolegu, ktorý sa dobrovoľne rozhodol na to podujať. Takýmto spôsobom poviete nie a zároveň prinesiete alternatívu. Môžete však povedať nie bez ďalšieho vysvetlenia alebo ponúknutia inej možnosti. Spôsob, akým to vedenie prijme, závisí od firemnej kultúry, prípadne od človeka, ktorému to poviete. Nakoniec však najdôležitejšie je, aby ste uprednostnili svoje duševné zdravie.
Sledujte vlastné výdavky.
Ľudia s nižším stredným príjmom hlásia počas sviatkov väčší nárast stresu (až 53 %) ako tí, ktorí majú vyššie či nižšie príjmy. Mnoho jednotlivcov pracuje nadčas alebo dokonca v ďalšom zamestnaní, aby dokázalo zafinancovať všetko spojené s vianočným obdobím. Na čom v skutočnosti pracujete? Zvážte, či sa tento čas skutočne rovná lepšej sviatočnej sezóne. Veľa ľudí totižto zistí, že v čase sviatkov na nich doľahlo vyčerpanie.
Niektoré rodiny zaviedli napríklad pravidlo jedného darčeka. Každý člen si vylosuje jednu ďalšiu osobu, ktorú obdaruje predmetom vo vopred určenej cene (takzvaný tajný Santa). Ľudia naozaj nepotrebujú viac vecí. Ustúpte od materializmu a namiesto toho trávte čas spoločne. Len takto si vytvoríte sviatočné spomienky.
Firmy potrebujú nový typ lídrov.
Generácia Z a mileniáli radšej uprednostnia duševné zdravie pred prácou
Niektorí zase zistia, že spolu so zarábaním väčšieho množstva peňazí prichádza „inflácia životného štýlu“. Možno prídete na to, že míňate viac peňazí ako obvykle, aby ste dokázali držať krok s vlastnou víziou toho, ako ich míňajú ľudia s porovnateľnými platmi. Majte na pamäti, že každý má iné limity bez ohľadu na mzdu. Ľudia, ktorí sa o vás reálne zaujímajú, sa nestarajú o to, čo máte. Zaujímajú sa o to, kto ako človek ste.
Zostaňte v prítomnosti.
Nespoliehajte sa sviatočné bonusy v práci a nefantazírujte, ako môže byť všetko o niečo lepšie. Môže vás čakať sklamanie. Niektorí ľudia totižto zistia, že sľúbené peniaze nikdy nedorazia. Uviaznete, ak sa budete držať konceptu: „Budem šťastný, ak…“ Namiesto toho nájdite radosť v súčasnosti. Spočiatku to môže byť výzva, no postupom času vás to môže ťahať k tomu, čo vo vašom živote ide dobre, namiesto aby ste sa sústreďovali na všetko, čo nemáte.
Neznamená to, že by ste sa niekedy nemali cítiť nahnevaní alebo rozrušení. Máte plné právo aj na takéto pocity. Ide však o to, čo s týmito pocitmi robíte. Snažíte sa z tejto situácie dostať alebo v nej obyčajne uviaznete? Zamerajte sa na precvičovanie mindfulness. Zistíte, že ak zostanete prítomní v súčasnej chvíli, z interakcií získate oveľa viac.
Buďte k sebe úprimní.
Je v poriadku, ak sa necítite dobre. Pokiaľ ste zdesený, je dôležité, aby ste si to vedeli priznať. Až tak môžete urobiť prvý krok k tomu, aby ste sa opäť cítili sami sebou. Vyhľadajte niekoho, s kým sa môžete porozprávať o svojich obavách. Niekedy je dobré, ak ustúpite a pozriete sa na veci očami iného človeka. Môže vás to priviesť k riešeniam, ktoré ste predtým nevideli.
V prípade, že pociťujete stres, neprijímajte nové úlohy. A prestaňte si myslieť, že to na vás vrhne zlé svetlo. Vaše zdravie je najdôležitejšie. Ak nie ste zdraví, nemôžete predsa naplno plniť ostatné úlohy vo svojom živote. Pozrite sa, či spoločnosť, pre ktorú pracujete, ponúka program pomoci pre zamestnancov. Pokiaľ si potrebujete zobrať voľno, je to úplne v poriadku.
Prispievateľka Stephanie Sarkis píše pre Forbes.com o duševnom zdraví.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]