Mnoho ľudí prichádza na terapiu, keď je ich vzťah na pokraji kolapsu. Kladú otázky ako:
- „Mal/-a som vidieť, že sa to stane?“
- „Prečo mám pocit, že v láske vždy zlyhám? Je to všetko moja vina?“
- „Existuje nejaký spôsob, ako to zachrániť?“
- „Čo to pre mňa znamená do budúcnosti?“
Či už ide o relatívne nový vzťah alebo dlhoročné manželstvo, rozchody sú ťažké. Výskum publikovaný v Journal of Family Psychology ukazuje, že rozchody zvyšujú psychickú ujmu a jeho negatívne účinky môžu často ovplyvniť duševné zdravie človeka na niekoľko mesiacov, dokonca až rokov po rozchode.
Keď sa vzťah rozpadne, je dôležité zistiť, čo to spôsobilo. Môžete to spraviť sami alebo s pomocou terapeuta. Pomôže to zabrániť tomu, aby ste sa v budúcnosti dostali do podobne zraniteľnej situácie. Zároveň je dôležité poznať veci, ktoré bežne vedú k rozchodom.
Pamätajte si však, že rozchody sú súčasťou života. Približne polovica prvých manželstiev končí rozvodom a výskum ukazuje, že viac než jeden z troch slobodných ľudí vo veku medzi 18 až 35 rokov zažil za posledné dva roky aspoň jeden rozchod.
Inými slovami, problémom nie ste len vy.
12 najčastejších dôvodov rozchodu
Tu je 12 najčastejších dôvodov rozchodov podľa vedeckého výskumu uskutočneného na pároch v Británii a publikovaného v časopise PLOS-ONE (skúmaných bolo 15 162 ľudí vo veku od 16 do 74 rokov):
- Odcudzenie sa
- Hádky
- Nevera
- Nedostatok rešpektu
- Rozdielne záujmy
- Odsťahovanie
- Problémy s peniazmi
- Nezdieľanie domácich prác
- Problémy v sexuálnej oblasti
- Domáce násilie
- Bezdetnosť
- Alkohol/drogy/hazard
Zaujímavé je, že výsledky boli relatívne konzistentné u mužov aj žien. Obe pohlavia uviedli ako hlavné faktory rozchodov odcudzenie sa a hádky. Nedostatok rešpektu bol dôležitejším faktorom pre ženy než mužov, rovnako ako problémy s peniazmi, nezdieľanie domácich prác a domáce násilie.
Už na začiatku vzťahu
Iný výskum publikovaný v Journal of Social and Personal Relationships zistil, že veľa problémov, ktoré nakoniec viedli k rozvodu (napr. problémy v komunikácii, nevera atď.), bolo prítomných už na začiatku vzťahu. Je dôležité včas si všímať varovné signály a neočakávať, že sa veci vyriešia samé.
Rozchod môže byť emocionálne zničujúci zážitok. Je však dôležité sa z neho poučiť. Nájdite si čas a popremýšľajte o tom, čo sa pokazilo a čo by ste mohli v budúcnosti urobiť, aby ste sa ochránili pred ďalším sklamaním.
Výskum naznačuje, že rozchody bolia viac, ak sú životy párov viac prepojené (napr. ak spolu žijú, zdieľajú financie, majú spoločné deti alebo domáce zvieratá, spoločných priateľov atď.) Berte tieto veci do úvahy, keď budete pripravení skúsiť nový vzťah.
Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je prispievateľ a psychológ Mark Travers.