Existujú dve mysle – jedna myslí, druhá cíti. Tieto dva spôsoby poznávania sveta spolu vytvárajú náš mentálny aj emočný život. V závislosti od toho, či patríme do ženského alebo mužského sveta, sa k tomu pridajú rodové stereotypy a archetypálne správanie. A aby bol náš život v práci aj v súkromí spokojný, musíme tieto žensko-mužské svety vedieť zosúladiť.
Všetky naše pocity sú založené na predstavách a myšlienkach – emócie má každý. A každý ich potrebuje vyjadrovať iným spôsobom. Keby som to príliš zjednodušila: ženy vedia, že pocity obohacujú dušu; mužov zase metie, že srdce má potreby, o ktorých rozum nič nevie.
Z dvoch planét
John Gray vo svojej kultovej a vtipnej knihe Muži sú z Marsu, ženy z Venuše vidí príčiny partnerských problémov v nesprávnom chápaní rozdielov medzi mužmi a ženami. Muži a ženy sú odlišní vo všetkých oblastiach života. Inak komunikujú, inak rozmýšľajú, cítia, vnímajú, reagujú či milujú. Akoby pochádzali z rôznych planét a hovorili iným jazykom.
Muži prežívajú uspokojenie predovšetkým vtedy, ak sú úspešní a výkonní. Všetko v mužskom svete je obrazom týchto hodnôt. Dokonca aj oblečenie – policajti, vojaci, obchodníci aj šéfovia nosia uniformu, ktorá ukazuje ich schopnosti a silu. Viac ich zaujímajú veci a dianie ako ľudia a city. Pre mužov z Marsu je veľmi dôležité dosahovať svoje ciele, pretože je to spôsob preukazovania schopností.
Venušanky si cenia lásku, komunikáciu, krásu a vzájomné vzťahy. Ich osobnosť je určovaná citmi a kvalitou vzťahov. Väčšie úsilie venujú snahe žiť spolu v harmónii, pospolitosti a láskyplnej spolupráci, než stavbe diaľnic a výškových budov. Vzťahy sú pre ne zväčša dôležitejšie než práca a technika. Dôležitejšie, ako dosahovať ciele a úspech. Nenosia uniformy, naopak, teší ich strojiť sa každý deň inak, podľa toho, ako sa cítia.
Rozdielne predpoklady
Začať reč o probléme znamená na Marse žiadať o radu. Druhý Marťan sa takou príležitosťou cíti poctený. Automaticky si nasadí klobúk pána „Vševedka“, chvíľu počúva a potom poskytne nejaké rady. Tento zvyk je jedným z dôvodov, prečo muži inštinktívne ponúkajú riešenia, keď ženy hovoria o svojich problémoch.
Keď sa žena (bez akéhokoľvek zámeru) snaží nahlas ventilovať svoje prežívanie, muž sa mylne domnieva, že žiada o nejakú odbornú radu. Začne teda radiť, je to jeho spôsob, ako prejaviť lásku. Chce žene pomôcť vyriešiť jej problémy, aby sa cítila lepšie. Má pocit, že jeho snaha bude ocenená a on sa stane hodným lásky. Vôbec mu nenapadne, že by mohol poskytnúť oporu už len tým, že prejaví pochopenie a počúva.
Nie sú vždy muži z Marsu a ženy z Venuše
Toto všetko sedí, až na jeden malý detail. Z pohľadu osobnostnej typológie si potrebujeme za muža dosadiť človeka s preferenciou myslenia a za ženu osobu s preferenciou cítenia. Je pravdepodobné, že poznáte ženu, ktorá myslí ako muž (jedna zo štatistík* tvrdí, že 4 z 10 žien sú viac racionálne než emočné). Rovnako aj muž môže byť väčšmi cítiaci, než mysliaci (údajne 4 z 10 mužov).
(*Zdroj štatistiky: Čakrt, M.: Typologie osobnosti. Přátelé, milenci, manželé, dospělí a děti. Management Press, 2015, str. 45)
Keď sú si obaja vedomí toho, ako sú osobnostne „vyskladaní“, pomáha im to zvládať konflikty. Ak prichádza k častým nezhodám, lebo partneri nemajú naplnené svoje očakávania, vzťah to položí na lopatky.
Problémy vo vzťahu, problémy v práci
Ženy majú „vzťahometer“ a muži „srdcometer“. Tieto výrazy sú z knihy Davida Deidu Intimate Communion (v češtine Intimní splynutí). Knižka pomáha pochopiť, v čom sú muži a ženy skutočne odlišní a v čom kompatibilní.
Deida priamočiaro sonduje v duši človeka – muža a ženy. Rieši ich vzájomné rozdielnosti a nezlučiteľnosti, ale aj možnosti, kedy sa tieto dve nesúrodé bytosti „stretnú“ a stanú sa zlučiteľnými.
Ženy majú citlivý vzťahometer, ktorý je vnímavý voči tomu, či v ich intímnom vzťahu prúdi láska alebo nie. Keď láska prúdi, celý ich život sa prežiari. Keď láska neprúdi, padne tieň, zahalí jej prácu aj osobný život. Záleží teda na tom, aký pocit žena zo svojho vzťahu má.
Srdcometer mužov je vyladený na odlišnú frekvenciu. Tento mužský prístroj sa pýta: „Prebieha moje poslanie, moja cesta k cieľu, dobre?“ Pokiaľ muž na niekoľko dní uviazne s riešením problému, na ktorom sa práve v kancelárii pracuje, môže to zafarbiť celý jeho život. Bez ohľadu na to, ako milujúcu má partnerku, bude sa so svojím problémom stále zaoberať a pohrúži sa do seba. Nedokáže svoju ženu naplno vnímať, pokiaľ sa jeho situácia v práci nezmení.
Ako zlúčiť nezlúčiteľné?
Švédi majú príslovie, že žiadny muž nie je taký dokonalý, aby ho žena nemohla ešte zdokonaliť. Odporúčam narábať s takýmto odhodlaním opatrne. Venušanky majú na to síce veľa možností, ale Marťania sú alergickí na čokoľvek, čo spochybňuje ich dokonalosť.
V bežnom živote nám však môže byť jedno, z ktorej sme planéty, keď sa nám nestretnú priority a hodnoty. A čo si budeme hovoriť, tie ženské a mužské sa niekedy radi míňajú.
Profesor Stanislav Kratochvíl, český klinický psychológ a sexuálny terapeut, vymyslel pomôcku v podobe skratiek – akýsi návod na aplikáciu teoretických znalostí do praktického života. Určite vás pobaví tá jednoduchosť. Ale čaro je práve v nej. Názor si už urobte každý sám.
Čo potrebuje žena: POPO – porozprávať sa; DUPO – duševné porozumenie; VYCE – vyjadrovať lásku celým životom; VYPO – vycítiť, čo žena potrebuje.
Čo potrebuje muž: NESTA – nezaťažovať iracionálnymi starosťami typu: „S tým naším životom by sme mali niečo urobiť.“; OSTA – obdivovať, stále a nepretržite; SEZA – sex, kedy sa mužovi zachce; UU – uvarené, upratané.